Od czego zacząć czytać komiksy z Birds of Prey?

Minęło już trochę czasu od premiery filmu „Ptaki Nocy”. Produkcji, która spotkała się z pozytywnem odbiorem wśród publiki. Podpisuję się pod opiniami, co szerzej omówiłem w recenzji. Co warto przeczytać przed seansem? Które pozycje komiksowe, zarówno po polsku jak i angielsku, odpowiednio wprowadzą w klimat filmu? A może, które komiksy będą właściwe, żeby lepiej poznać bohaterów filmu? Poniżej rekomendacje.

„Ptaki nocy: Tajemnice i morderstwa”

Pierwszy tom „Ptaki Nocy” od Gail Simone. Geneza tytułowej drużyny zapoczątkowująca popularnej kobiecej siły. Główny skład mocno różni się od filmowego, ponieważ pierwotna formacja składała się z: Barbary Gordon (jako Oracle), Huntress i Black Canary. Fabularnie mamy tu starcie z Savantem (i porwanie Black Canary), zażarta walka z Lady Shivą czy zamach Cheshire.

Ptaki nocy Tajemnice i morderstwa” ukazał się polskim nakładem, dzięki wydawnictwu Egmont.

„Ptaki Nocy: Wielkie łowy”

Drugi tom runu Gail Simone. Kontynuacja wcześniej wymienionej pozycji. Tytułowa drużyna rozrosła się, stawiając przed nimi nowe, skomplikowane wyzwania. Pozycja mocniej traktująca wewnętrzne relacje grupy, pokazując do czego zdolne są kobiety, żeby wpłynąć na koleżanki z drużyny. Pozycja w sam raz dla fanów Huntress przez pryzmat jej przemiany. Gościnnie występuje Vixen czy Brainiac.

Ptaki Nocy: Wielkie łowy” ukazał się polskim nakładem, dzięki wydawnictwu Egmont.

One-shot „Birds of Prey” od B. Azzarello

Mogliście się zdziwić przy poprzednich rekomendacjach, że w składzie zabrakło Harley Quinn. Cóż… w komiksowym świecie Quinn nie trzymała się z Ptakami Nocy. Bardziej z Gotham Sirens, a szczególnie z Suicide Squad. Zmianę wprowadził dopiero Azzarello w one-shocie napisanym pod Black Label. Dopiero tutaj mamy skład iście filmowy. Ptaki Nocy walczą z meksykańskim kartelem. Ostra wymiana ognia naładowana akcją i latającymi flakami.

Komiks nie ukazał się polskim nakładem.

„Harley Quinn & the Birds of Prey” od Conner i Palmiotti’ego.

Kolejny komiks wydany w ramach DC Black Label, tworzony przy okazji premiery filmu. Tytułowa drużyna pomaga powracającej do Gotham Harley, żeby spełnić swój cel nim dorwą ją zbiry nasłane przez Jokera. Seria stawiająca na akcję i humor, niż ambitniejszą fabułę czy lepiej traktująca główne bohaterki. Seria twórców Harley Quinn z New52 i DC Rebirth. Znajomość obu serii wystarczająco odpowie Wam, jaki poziom kryje się w miniserii pisanej w ramach DC Black Label. Co by nie było, tytuł dla osób, którym zależy na czymś „w miarę” z filmowym składem.

Komiks nie ukazał się polskim nakładem.

„Birds of Prey” z New52 – „Trouble in Mind” oraz „Your Kiss Might Kill”

Okres New52 miał niewiele pozycji wartych rekomendacji, ale „Birds of Prey” zalicza się do wyjątków. Przyjemna w czytaniu seria z niezłymi rysunkami, która postawiła na bardzo specyficzny skład… Black Canary, Katanna, Poison Ivy, Starling i później Batgirl. Fajne interakcje z satysfakcjonującą akcją. Warto rzucić okiem.

Komiks nie ukazał się polskim nakładem.