Flash czy Superman? Kto jest szybszy?

Flash czy Superman? Który z nich jest szybszy? Odwieczne pytanie nurtujące fanów komiksów. Choć temat możemy skończyć w jednym zdaniu słowami „zależy od scenarzysty”, taka odpowiedź nie powinna nas satysfakcjonować zważywszy na fakty z różnych lat. Przejdźmy do konkretów.

Flash jest szybszy, tyle w temacie.

Nagłówek nie jest mylący. Odpowiedź nie powinna nikogo dziwić skoro Flash od lat sygnowany jest tytułem „najszybszego żyjącego człowieka na świecie”, a jego domeną jest prędkość. Wyższość speedstera nad kryptończykiem została potwierdzona w „The Flash #49” z 2018 roku od Joshuy Willamsona. Co i jak? Wally był wściekły, że jego wspomnienia zostały zmienione przez różne siły. Chciał uratować swoje potomstwo w identyczny sposób jak Barry matkę sprzed laty (Flashpoint). Barry próbował doścignąć przyjaciela i wybić mu pomysł z głowy. Bieg speedsterów zachwiał światem, wywołując różne nieprzyjemne zjawiska. Za speedsterami ruszył Superman, który po kilku sekundach (a może minutach?) biegu stwierdził, że nie doścignie ich. Stwierdzenie Clarka powinno wyczerpać temat.

Dalsza część artykułu opiera się na chronologicznym przedstawieniu wyścigów tej dwójki, które zostało zebrane przez redaktorów CBR. Nie tyczy się to ostatnich akapitów z aktorskimi wstawkami.

Pierwszy wyścig Flasha i Supermana

Pierwszy wyścig tej dwójki odbył się w 1967 roku, konkretniej w komiksie „Superman #199”. Ikoniczni bohaterowie wzięli udział w charytatywnym wyścigu. Zawody nie wyłoniły zwycięzcy. Zakończyły się remisem.

Rewanż

Remis nie zadowolił czytelników. Jeszcze w tym samym roku zorganizowano im rewanż, który odbył się na łamach „The Flash #175”. Bohaterów do wyścigu „zachęcili” międzygalaktyczni hazardziści porywając JL i grożąc, że przegranemu zniszczą ukochane miasto. Sprinterzy zorientowali się, że całość to pic na wodę zorganizowany przez Reverse Flasha i Abre Kadabre. Wyścig nie został przerwany, ponownie kończąc się remisem.

Naciągane zwycięstwo

Dopiero po 3 latach wyłoniono zwycięzcę, jeśli takie rozwiązanie by Was zadowoliło. Do ponownego wyścigu doszło w 1970 roku na łamach „World’s Finest #198-199”. Bohaterowie zostali wessani do Strefy Widmo podczas wyścigu. Flashowi udało się z niej wydostać i ostatkiem sił doczołgać do mety, po czym wyłączył machinę uwalniając Clarka.

Wally jako Flash prześcignął Supermana

Nim przejdę do przybliżenia tego wyścigu, nadmienię tylko, że Barry ścigał się z Supermanem raz jeszcze. Wyścig znowu skończył się remisem. Konkretniejsze zwycięstwo odniósł jednak Wally, który przejął brzemię po swoim mentorze. Wyścig odbył się w „Adeventures of Superman #463” z 1990 roku. Wyścig zaaranżowany przez Mister Mxyzptlk, który zgodził się wrócić do 5 wymiaru, jeśli obecny Flash ścignie się z Supermanem. Tor naszpikowany był zasadzkami chochlika. Po co? Aby uatrakcyjnić trasę. Linię mety jako pierwszy przekroczył Wally. West nie był przekonany do zwycięstwa. Jego wątpliwości rozwiał Clark, który twierdził, że Wally wygrał uczciwie i bez dwóch zdań jest szybszy od niego.

Czy Superman prześcignął Flasha?

Większość wyścigów Flasha z Supermanem kończyło się remisem lub przewagą szkarłatnego speedstera. Nie zawsze. Są raptem dwie sytuacje, kiedy zwycięsko wyszedł Superman. Pierwszą odnotowano w „Superman #709” z 2011 roku. Superman prześcignął Flasha, nawet go złapał. Ten drugi twierdzi, że niby specjalnie. Gdzie ta racja? Mniej podważalny wynik padł w „Up In the Sky” z 2019 roku. Charytatywny wyścig składający się z 10 okrążeń wokół globu. Wyczerpujący wyścig skończył się zwycięsko dla Flasha.

W „Flash: Rebirth” Clark odniósł się w rozmowie z Barry’m do swojej wygranej w charytatywnym wyścigu. Ciężko stwierdzić, do którego konkretnie.

Flash kontra Superman w „Superman: The Animated Series”

Komiksy nie są jedynym medium, w którym potraktowano zmagania bohaterów o tytuł „najszybszego”. Wyścig bohaterów przedstawiono w animowanych przygodach Supermana. Kto go wygrał? Obejrzyjcie sami.

Wyścig speedstera i kryptończyka w „Justice League”

„Justice League” z 2017 roku puściło oczko w stronę fanów głowiących się nad tym tematem. Scena po napisach przedstawia start wyścigu obu Panów. Który by wygrał? Nie poznaliśmy odpowiedzi na to pytanie, nawet w wywiadach, i raczej nigdy nie poznamy. Osobiście skłaniałbym się, że Superman. Powody? Flash na tym etapie jest mniej doświadczonym superbohaterem, potykającym się o własne nogi podczas biegania. Dodatkowo mieliśmy świetną wstawkę – podczas zbiorowej walki Clark od tak wyłapał Flasha i powalił go. Moim spekulacjom przeczy „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera”, czyli rozszerzona wersja filmu z 2017 roku. W rozszerzonej wersji Flash był w stanie przenieść się w czasie ratując świat. Z taką prędkością Superman nie może się równać, sorry.