Crossovery Arrowverse: Armageddon (2021)

Wydarzenie w serialowym świecie DC od The CW, kolejny raz stawiając ziemię w zagrożeniu ze strony obcych form życia. Zagrożenie związane z Barry’m, który może spowodować zły bieg wydarzeń. Crossover otwiera 8 sezon „The Flash”. W przeciwieństwie do poprzednich wydarzeń, akcja eventu w całości przebiegnie tylko w jednym serialu. Odcinki crossoveru obejmą pierwsze 5 odcinków 8 sezonu „The Flash”.

Armageddon część 1 – The Flash: Sezon 8, odcinek 1

Otwierająca sekwencja ulokowana jest 10 lat w przód od czasów współczesnych. Central City zrujnowane. Zewsząd płomienie i wrzaski. Po środku ulicy wędruje samotnie zmiennokształtna istota przyjmująca ludzką postać. Prawdopodobnie jest nim Despero.

Czasy współczesne. Do Central City przyjeżdża Rey Palmer. Dawny członek Legend oddaje się prywatnemu życiu, kiedy jego żona ratuje świat (brak informacji przed jakim zagrożeniem). Rey chce odkuć swoje zainteresowanie nauką. Pomoc oferuje mu Chester chcący zaopiekować się grafikiem.

Iris przeprowadza z Palmerem wywiad. Pod jej nieobecność Allegra zajmuje się redakcjom. Pracownicy nie traktują jej poważnie przez brak doświadczenia. Szacunek w oczach współpracowników zdobywa motywującymi gadkami, podkreślając, że pisane przez nich treści kierowane są do obywateli Central City jako ich głos.

W międzyczasie Barry szarpie się z grupką metaludzi działających jako ekipa Royal Flush Gang – grupa superzłoczyńców, z którymi walczył Batman Beyond w komiksach i animacji. Początkowo Flash nie mógł ich samodzielnie pokonać, ponieważ szefowa grupy używała zdolności telepatycznych, dzięki którym mogła odczytać jego myśli. Barry przechytrzył ją stosując błyskawiczne myślenie. Kobieta nie ogarnęła, że Barry bawił się jej zdolnościami. Dodając do tego fizyczną prędkość, mógł wykiwać każdego, obrócić ich ataki przeciwko sobie, no i zapuszkować ich.

Wywiad Iris z Palmerem zostaje przerwany pojawienie się Despero, obcej istoty. Telepata chce rozmawiać z Flashe. Życzenie szybko się ziściło. Barry pojawił się. O gadce nie było mowy. Panowie natychmiast przeszli do wymiany zdań. Do walki dołączył Palmer w stroju ATOMa. W trakcie walki Despero rzucał oskarżeniami w kierunku Flasha, że będzie on odpowiedzialny Armageddonu, wydarzenia rujnującego Central City, które wydarzy się za 10 lat. Na dowód swoich słów Despero zobrazował mu przyszłość swoimi oczami. Wróg tymczasowo został unicestwiony przez Palmera, który wykorzystał chwilę czasu projekcji, żeby pomajstrować przy jego pasie zmieniającym kształtność Despero.

Wróg został tymczasowo osłabiony, ale nie pokonany, problem nawet nie rozwiązany. Barry skusił Despero, żeby ten pojawił sie w STAR Labs. Obeszło się bez rękoczynów. Barry zastopował zabójcze intencje Despero swoim monologiem, wieńcząc go ujawnieniem tożsamości. Mądrości Flasha przekonały Despero, że nie powinien od razu zabijać speedstera. Dał Barry’emu tydzień czasu, żeby dowiódł mu, że nie kryje się w nim mrok i nie będzie przyczyną zniszczenia. W przeciwnym wypadku pozbawi go życia.

Armageddon część 1 – The Flash: Sezon 8, odcinek 2

Ciąg dalszy rozmowy Barry’ego z Despero. Obcy zapewnia Flasha, że będzie bacznie obserwował jego najbliższe poczynania, na podstawie których oceni czy nie będzie zagrożeniem do wyelimowania. Gratisowo daje mu informację, że kluczowy w jego przemianie będzie jutrzejszy dzień.

Nim nastanie jutro, problemy zaczynają się jeszcze „dziś”. Barry przybywa na miejsce zbrodni, z którego zostaje wygoniony przez komisarz. Powód? Rzekoma podejrzenie o współpracy Barry’ego z przestępcą przed laty. Mało istotny fakt.

Właściwe „jutro” zaczyna się jak grom z jasnego nieba. Placówka Star Labs zostaje zamknięta i skierowana do destrukcji. Ktoś sabotował system zabezpieczeń monitorujący poziom promieniowania. Obecne promieniowanie sięga zabójczej skali. Pracownicy Star Labs uciekają zabierając ze sobą ostatnie, osobiste rzeczy.

Barry przesłuchuje ochroniarza zajścia wcześniejszego przestępstwa, z którego został wygoniony (wraz z czasowo odebraną odznaką). Z ust półprzytomnego ochroniarza usłyszał imię „Xotar”. Chwilę później dochodzi w Central City do ataku mety. Flash przypadkowo na niego trafił. A raczej ją. Okazuje się, że Xotar jest kobietą metą o telepatycznych zdolnościach. Barry chce ją powstrzymać. Nie jest mu dane, ponieważ w chwili ataku…

…budzi się w mieszkaniu Chestera, tymczasowa baza wypadowa Team Flash. Mieszkanie jest zdemolowane, a Chester, Caitlin i Allegra celują w Barry’ego. Okazuje się, że speedster nieświadomie zdemolował mieszkania i groził przyjaciołom. Czy to był atak Xotara? Takie są przypuszczenia. Przypuszczenia, które udaje się rozwiązać chwilę później. Ponowna konfrontacja Flasha i Xotara kończy się pomyślnie dla speedstera. Udaje mu się schwytać meta z małymi trudnościami – Barry został schwytany kinetycznie przez przeciwniczkę, udało mu się uciec wprawiając komórki swego ciała w ruch co wygenerowało ala bombę piorunów.

Powstrzymanie Xotara nie rozwiązało problemów Barry’ego. Nie ma chwili na świętowania sukcesu. Bowiem na jaw wychodzą nowe przerażające fakty. W przeciągu sekundy okazuje się, że w jakimś momencie minęło pół roku, w trakcie którego umarł Joe. Barry nie był tego świadomy. Biegiem udał się do domu rodzinnego przetrzepując prywatne zbiory. Iris i Cecile są przerażone zachowaniem Barry’ego, jeszcze bardziej, że chłopak nie pamięta tak ważnego wydarzenia w swoim życiu.

Dramaturgię pogarsza pojawienie się Despero przekonanego, że zachowanie Barry’ego odpowiednio potwierdza jego wcześniejsze obawy. Chce go zabić na miejscu. Atak przerywa Chester bronią własnej konstrukcji na prośbę Killer Frost (na początku odcinka widzimy plany broni, załóżmy, że była to TA broń, z czasem się okaże). Barry ucieka, Despero grozi jego przyjaciołom, i koniec. Po napisach jest przebitka, że Flash uciekł do bazy serialowej Ligi, gdzie spotyka Black Lightninga.