Eclipso

Eclipso zadebiutował w komiksie „House of Secrets #61” z 1963 roku. Twórcami postaci są Bob Haney i Lee Elias.

Kim jest Eclipso?

Eclipso, pierwotnie przedstawiany jako przeciętny złoczyńca, został przekształcony w złośliwą i megalomańską istotę w miniserii „Darkness Within” z 1992 roku. Jego pierwszym współczesnym gospodarzem był naukowiec Bruce Gordon, który przemienia się w Eclipso podczas zaćmień. Późniejsze zmiany ujawniły, że Eclipso to demon zemsty, który opętał Bruce’a Gordona i był związany z czarnym diamentem zwanym „Sercem Ciemności”. Eclipso mógł opętać każdego, kto stał się wściekły będąc w kontakcie z fragmentem diamentu. Ostatecznie, Eclipso próbował użyć opętanych bohaterów Ziemi do podboju planety i zemsty na Bogu, ale został pokonany, chociaż fragmenty jego diamentu pozostały na Ziemi.

Eclipso po crossoverze wystąpił w swojej serii, gdzie podbił kraj Parador w Ameryce Południowej. Grupa bohaterów, w tym Bruce Gordon i Mona Bennet, stawiła mu czoła. W serii, Eclipso pokonał wiele postaci, w tym członków zespołu Shadow Fighters. Ostatecznie, Eclipso ujawnił, że nie może zabić Gordona i Bennet, ponieważ ich nienarodzone dziecko ma kluczową rolę w jego uwolnieniu. Na koniec, Phantom Stranger pokonał Eclipso, zbierając wszystkie fragmenty czarnego diamentu i ponownie uwięzając go w Sercu Ciemności. Cielesne ciało Eclipso, będące dorosłym dzieckiem Gordona i Bennet, zniknęło przed ich oczami.

Współczesne przygody Eclipso

Maxwell Lord zespół składający się z znanych złoczyńców wykradł Serce Ciemności, co pozwoliło mu kontrolować Ligę Sprawiedliwości i ludzi na świecie. Początkowo wprowadził pokój w Ameryce, który szybko przekształcił się w chaos. Amanda Waller przywróciła Lordowi zdrowy rozsądek, ale Serce Ciemności przemieniło go w gospodarza dla Eclipso. Batman i Suicide Squad stawili mu czoła, a Killer Frost użyła swoich mocy, by odepchnąć Eclipso z powrotem do diamentu, gdzie został ponownie uwięziony, a Lord został uwięziony. W innym wydarzeniu, „Infinite Frontier”, Darkseid planuje walczyć z Eclipso, Upside-down Man, Nekron i Empty Hand, by stawić czoła Wielkiej Ciemności.

Moce Eclipso

Eclipso jest postacią o potężnych mocach, w tym nadludzkiej sile, nieśmiertelności, zaawansowanych zdolnościach manipulacyjnych i magicznych. Jego charakterystyczne umiejętności obejmują opętanie innych, wystrzeliwanie niszczycielskich promieni z oczu, wysoką odporność na uszkodzenia oraz zdolność do samoleczenia. Potrafi również manipulować energią i latać, co czyni go wszechstronnym i trudnym przeciwnikiem.