Hal Jordan (Zielona Latarnia)

Hal Jordan zadebiutował w komiksie „Showcase #22” z 1959 roku. Twórcami postaci są John Broome i Gil Kane.

Kim jest Hal Jordan?

Hal Jordan był pilotem odrzutowca. Pracował dla Ferris Aircraft. Należał do Korpusu Zielonych Latarni i Ligi Sprawiedliwości razem z Batmanem, Supermanem i Wonder Woman. Genezę Hala poznajemy w momencie jego debiutu. Pewnego dnia obcy, Abin Sur, rozbił się na pustyni w Kalifornii. Był ranny. Kazał swojemu pierścieniowi znaleźć nowego powiernika. Pierścień wybrał Hala. Hal znalazł się przy rozbitym statku i rozmawiał z Abinem. Abin dał mu pierścień i kostium. Powiedział, że pierścień działa na wszystko, ale nie na żółty kolor. Trzeba go też ładować codziennie. Hal zgodził się zostać Zieloną Latarnią. Abin potem zmarł.

Hal zaprosił na randkę Carol Ferris, córkę jego szefa. W trakcie ich rozmowy dochodzi sygnał S.O.S. z samolotu „Flaming Spear”. Hal przemienia się w Zieloną Latarnię, by pomóc. Po ratowaniu samolotu odkrywa, że za jego awarią stoją sabotażyści, których udaje mu się pojmać mimo problemów związanych z żółtym kolorem. Później Carl Ferris informuje Hala i Carol, że wyjeżdża na wakacje, a kontrolę nad firmą przejmuje Carol. Mimo wcześniejszych planów na randkę, Carol informuje Hala, że ich relacje będą teraz wyłącznie służbowe. Następnie Hal, jako Zielona Latarnia, próbuje zaimponować Carol, ratując ją przed rakietą, ale potem zostaje przez nią odprawiony.

Dalsze losy Hala Jordana

W trakcie różnych serii komiksowych postać Hal Jordana, Zielonej Latarni, przeżywa wiele dramatycznych i skomplikowanych wydarzeń. Jego historia pochodzenia jest rozwijana w seriach „Emerald Dawn”, w których dowiadujemy się więcej o jego dzieciństwie i relacji z rodziną. W trakcie różnych przygód Jordan mierzy się z różnymi przeciwnikami, w tym z buntowniczym Strażnikiem Wszechświata oraz tyranem Mongulem. Po niszczącej tragedii w Coast City, Jordan wpada w szaleństwo, staje się postacią o nazwie Parallax i próbuje przekształcić wszechświat w doskonałe miejsce, co prowadzi do konfliktu z innymi superbohaterami. Po wielu starciach, w których Jordan staje się zarówno antagonistą, jak i postacią odkupienia, przyjmuje rolę Spectre – ducha zemsty przechodzącego później w ducha odkupienia. W innych historiach Jordan doradza Supermanowi, a także współpracuje z innymi postaciami DC Comics. W trakcie „Identity Crisis”, mimo że zna tożsamość mordercy, jako Spectre odmawia wtrącenia się w ludzkie sprawy, sugerując, że prawda wyjdzie na jaw.

Współczesne losy Hala Jordana

Obecne przygody Hala opowiadane są w dwóch płaszczyznach czasowych (przeszłość i teraźniejszość) w serii „Green Lantern”. W teraźniejszości Hal Jordan poszukuje pracy i prosi swoją dawną miłość, Carol, o zatrudnienie jako pilot. Chociaż Carol daje mu szansę, Hal podczas symulacji rozbija samolot z powodu zbyt dużej pewności siebie, co powoduje, że nie dostaje pracy.

Miesiąc wcześniej w Central City, Hal jest witany jako bohater, a mieszkańcy są szczęśliwi z powrotu ich „zielonego obrońcy”. W mieście działa przestępca w zbroi Manhuntera, zwanego Steel Fury. Hal pokonuje go oraz inną grupę złodziei napadających na bank, używając stworzonej przez siebie grupy widm. Jednak wszystko się zmienia, gdy nad Ziemią zostaje nałożona kwarantanna i Hal traci połączenie z pierścieniem.

Współczesne wydarzenia skupiają się na Halu, który mimo początkowych niepowodzeń w poszukiwaniu pracy, zostaje zatrudniony jako pilot. Ironią losu jest to, że na pokład jego samolotu wsiada Carol z narzeczonym. Hal próbuje poderwać Carol, ale jego zaloty kończą się niepowodzeniem. Niespodziewanie, na drodze samolotu pojawiają się widma, które mogą być zapowiedzią kolejnych wydarzeń zatytułowanych „Knight Terrors”.

Moce Hala Jordana

Hal Jordan posiada Pierścień Mocy Zielonej Latarni, który daje mu wiele zdolności. Dzięki pierścieniowi może tworzyć energetyczne konstrukty, latać, tworzyć tarcze ochronne, tłumaczyć języki, emitować światło, podróżować w kosmosie, leczyć obrażenia oraz skanować i analizować otoczenie. Efektywność pierścienia zależy od jego naładowania i woli użytkownika.