Alan Moore

Alan Moore

Alan Moore
Data urodzenia: 18 listopada 1953r. Northampton (Wielka Brytania)

Stop. Wymień kilka kultowych według Ciebie komiksów. „Strażnicy”? „Zabójczy żart”? „V jak Vendetta”?

Jeśli do głowy przyszedł Ci któryś z tych tytułów, to wiesz jak istotnym twórcą jest Alan Moore. Jeśli jeszcze nie miałeś przyjemności poznać któregoś z tych tytułów, to… przestań czytać ten artykuł i sięgnij po któryś z nich, a tutaj wrócisz później, aby bliżej poznać człowieka, który za nie odpowiada. Jeden z najbardziej uznanych i najchętniej czytanych brytyjskich scenarzystów komiksowych – Alan Moore.

Jego buntowniczy charakter sprawiał, że został wyrzucony z liceum i nie chciano go przyjąć do innych szkół. Tak więc niewykształcony i bezrobotny Alan, stał u progu dorosłości. Jego silna artystyczna dusza, potrzeba uzewnętrzniania się, spowodowała, że razem ze znajomymi zaczął wydawać komiksowy zin „Embryo”.

U początku kariery zawodowej pisał i tworzył ilustracje dla magazynów muzycznych i komiksów detektywistycznych. Zdawał sobie jednak sprawę, że jego umiejętności rysownicze nie są wystarczająco dobre, dlatego postanowił iść w kierunku scenariopisarstwa.

„V for Vendetta” to jedna z jego pierwszych istotnych historii, która została opublikowana w magazynie Warrior (marzec 1982 – rys. David Lloyd). Kolejny etap jego rozwoju artystycznego to współpraca z DC Comics. Mrok zaczął rozprzestrzeniać się od „Saga of the Swamp Thing”. To tutaj po raz pierwszy pojawił się John Constantine.

Największym sukcesem Alana Moore są „Strażnicy”, którzy odmienili amerykański komiks. Ta seria byłą wydawana od 1986 roku i składała się z 12 zeszytów (oraz rozbudowane wydanie zbiorcze). Ta historia zasługuje na osobny artykuł, ale niech dowodem jej wyjątkowości będzie umieszczenie jej na liście najistotniejszych powieści wydawanych po 1923 roku sporządzonej przez The Time.

„Killing Joke”, który z kolei jest przez wielu czytelników uznany za najlepszą historię  o Batmanie i Jokerze, był ostatnim dziełem stworzonym przez Moore’a dla DC Comics – rok 1988 rok.

Allan Moore jako jeden z pierwszych zaczął poruszać kwestie „uczłowieczenia” superbohaterów. Niczym socjolog pokazywał ich wpływ na społeczeństwo i społeczeństwa na nich. Na swoim koncie ma setki scenariuszy, publikacji, sztuk teatralnych, skomponowane utwory muzyczne, wystąpienia. Na jesień 2016 roku zaplanowana jest premiera jego nowej powieści „Jerusalem”, która ma liczyć 1 000 000 słów.

Autor: Sebastian Żarnowski