John Constantine

John Constantine zadebiutował w komiksie „Swamp Thing #337” z 1985 roku. Twórcami postaci są Alan Moore, Steve Bissette i John Totleben.

Kim jest John Constantine?

Przeszłość Constantine’a została przedstawiona w „Hellblazer”. Urodzony w Liverpoolu w 1953 roku, miał trudne dzieciństwo: jego matka zmarła podczas porodu, a on sam udusił w łonie swojego bliźniaka. Jego ojciec obwiniał go za śmierć matki, prowadząc do ich wzajemnej niechęci. W młodości John uciekł z domu i osiedlił się w Londynie. Fascynując się okultyzmem, stał się częścią magicznych kręgów w Londynie i za granicą, nawiązując romans z Zatanna. W latach 70. zainspirowany punk rockiem założył zespół Mucous Membrane. Jednak jego próby bycia okultystycznym „bohaterem” często kończyły się tragedią. Jego najbardziej traumatyczne doświadczenie miało miejsce w Newcastle, gdzie nieudane zaklęcie doprowadziło do uwięzienia dziecka, Astrę, w piekle, co prowadziło do jego wieloletniego poczucia winy i powracających koszmarów. Pomimo wielu cienistych decyzji i wyborów, John często dążył do robienia tego, co uważał za słuszne, choć bywało to kosztowne zarówno dla niego, jak i dla innych w jego życiu.

John trafił do zakładu psychiatrycznego Ravenscar. Uwolnili go londyńscy gangsterzy, którzy chcieli, by przywrócił do życia syna mafijnego bossa. Kiedy to się nie powiodło, John użył demona jako zastępstwa, co prowadziło do tragicznych konsekwencji w przyszłości. Po wielu latach John zgromadził resztę „Newcastle Crew” do śledztwa dotyczącego kultu Brujería. W wyniku tego śledztwa wielu z jego bliskich zginęło. Chas był jednym z nielicznych przyjaciół, którzy przetrwali długi związek z Johnem.

John poznał Swamp Thing i przez pewien czas był jego mentorem i opiekunem. Ich przygody obejmowały różne magiczne wyczyny, w tym walkę z demonami. W wieku około 40 lat John zachorował na śmiertelnego raka. Aby uniknąć wiecznego potępienia, sprzedał swoją duszę różnym demonom, prowadząc do skomplikowanej intrygi i ostatecznego uzdrowienia z choroby. W swoim życiu John wielokrotnie korzystał z magii, manipulacji i oszustw, często prowadząc do tragicznych konsekwencji dla siebie i innych.

Constantine w DC Rebirth

John po powrocie do Anglii stara się usunąć klątwę za pomocą rytuału, który przeniesie ją na miliony mieszkańców Londynu. Kiedy demon „Laughing Boy” proponuje wymianę – duszę Astry w zamian za odwołanie rytuału – John wykorzystuje pomoc Mercury, by pokonać demona, używając jego prawdziwego imienia, Nybbas, i anuluje klątwę.

W retrospekcji przedstawiono dżiny, które chciały ukryć przed ludźmi swoje istnienie, z jednym dżinem, Maridem, próbującym zapobiec wybuchowi I wojny światowej. W teraźniejszości, John, przebywając w domu Chasa, dowiaduje się od Swamp Thinga o zaginięciu Abigail Arcane i zgadza się pomóc. Jednakże Marid powraca i ma zamiar skrzyżować swoje plany z Johnem. Po serii niebezpiecznych zdarzeń, w tym konfrontacji z dżinami i gangiem białych suprematystów, John kontynuuje swoje wysiłki, by pomóc Swamp Thingowi i odnaleźć Abigail, jednocześnie próbując unikać dalszych starć z Maridem.

Współczesne przygody Constantine

Xanathe w Gotham zostaje zaatakowana przez wampiry, ale z pomocą Batgirl (Cassandra Cain) i talizmanów broni się przed nimi. Dołącza do nich Constantine, który jest zły na Xanathe za sprzedaż mu podrabianych talizmanów. Podczas walki, magia zabiera Cassandrę do świata duchów, gdzie jest atakowana przez demony, ale znajduje schronienie u staruszki z wnukiem. W świecie rzeczywistym Xanathe i Constantine poszukują bramy do świata duchów, walcząc z demonami.

Moce Johna Constantine’a

John specjalizuje się w zakresie zaklęć, egzorcyzmów, telepatii i wielu innych form magii. Znany jest z szerokiej wiedzy o okultyzmie, ale także z manipulacji i zdolności detektywistycznych w dziedzinie nadprzyrodzonego.