Brian Azzarello

Brian Azzarello urodził się w Cleveland w stanie Ohio, dnia 11 sierpnia 1962 roku. Jest mężem rysowniczki Jill Thomas, z która mieszka w Chicago. Zaczynał w ’Comico’ Andre Rev’ a. Jako scenarzysta zaś debiutował w wydawnictwie Northstar tworząc „An Undead Evolution” w „Cold Blooded” #1 roku 1997. Bardziej znany jest jednak ze współpracy z większymi wydawnictwami.

W DC zaczął od historiiAres w ramach „Weird War Tales” vol.2 #1. Najbardziej zasłynęło natomiast jego inne dzieło. Rok 1999 przyniósł światu nagrodzone Eisnerem i Harvey’ em „100 naboi”, które scenarzysta współtworzył z rysownikiem Eduardem Risso. Pod swoją pieczą miał także serie Batman( „Rozbite miasto”, „Joker), Superman (Luthor”, „For Tomorrow”) i Hellblazer. W roku 2005 stworzył komiks „Loveless” z Marcelo Frusin’ em. Miał również swój udział w linii wydawniczej Vertigo Crime ( „Filthy Rich” ), jak i również z historiach z udziałem Batmana na łamach ciekawej inicjatywy „Wednesday Comics”.

Start 'New 52!’ dał okazję poznać komiksowej braci, jak autor czuje się w historiach postaci nie mających kryminalnych ciągotek. „Wonder Woman”  podbiła serca czytelników nie mniej niż „Batman” Snydera. Azzarello dołączył również do serii „Strażnicy Początek”, gdzie nakreślił historie z udziałem Rorschacha i Komedianta. W marcu 2015 we współpracy z Frankiem Millerem stworzył „Dark Knight returns III: Master Race”.

Azzarello jest mistrzem w kryminalnej narracji. Nie tylko nagradzane „100 naboi”, ale też „Strażnicy Początek; Rorschach czy „Joker” noszą piętno czarnego kryminału. Przy tym wszystkim autor nie bombarduje czytelnika posępnymi monologami, charakterystycznymi dla dzieł noir, lecz dawkuje je rozsądnie i w zjadliwy sposób dla przeciętnego czytelnika. Pozwalając sobie na taką ich ilość, aby opowieść nie traciła dynamiki. Ale nie jest to scenarzysta monotematyczny. Seria z udziałem Amazonki, czy swoiste studium psychologii największego przeciwnika Supermana, „Luthor”, są przykładami, iż Azzarello potrafi stworzyć znakomite historie w mniej kojarzonych z nim klimatach.

Brian Azzarello jest również inspiracją. To na nim bowiem była wzorowana postać 666 z komiksu „Przyjdź Królestwo” Alexa Rossa i Marka Waida. 🙂