Frank Miller

Frank Miller – Scenarzysta, rysownik, reżyser. Twórca uznany za autora komiksowej rewolty, którą wespół z Alanem Moore’ em  rozpalił pod koniec lat osiemdziesiątych. Zaczynał od pracy w Marvelu nad tytułami z serii „Spectacular Spider- Man”, następnie „Daredevil”. Od początku zasłynął  odmiennym stylem, zarówno w rysunku, jak i w narracji. Stworzył też znakomicie uzupełniający się duet z Klausem Jansonem.  Jest twórcą postaci Elektry.

Najbardziej przełomowym jego dziełem jest „Powrót Mrocznego Rycerza”.  Dzieło to nie tylko zdefiniowało na lata obraz Batmana, ale też ze „Strażnikami” Moore’ a, zmieniło oblicze komiksu. Przedstawił on w nim Batmana jako społecznego outsidera. Człowieka zmęczonego wiekiem i dawną służbą superbohatera, ale mającego w sobie potężne pokłady energii. Które, aż proszą się o jej użycie, w obliczu upadku i skorumpowania miasta. Dzieło to nie jest jednak jedynym wybitnym komiksem z Batmanem w roli głównej jego pióra. Batman: Rok Pierwszy” czy „All- Star Batman i Robin: Cudowny Chłopiec” potwierdzają, że Miller w Gotham czuje się bardzo dobrze.

Wykreował on też wiele tytułów niezwiązanych z superbohaterami. „Ronin” to owoc fascynacji Millera kulturą i historią Japonii. Stworzył go wraz z żoną, Lynn Varley. Innymi autorskimi opowieściami są „Give Me Liberty” stworzone z Dave’ m Gibbonsem i trzyczęściowy „Hard Boiled” z Geofem Darrowem.

Do samodzielnych dzieł artysty zalicza się seria „Sin City”. Opowiada ona o mrocznym, skorumpowanym mieście Basin City w konwencji kryminału noir. Posępne monologi, wyraziste postaci, przemoc i seks. Po prostu „Sin City”. Seria doczekała się dwóch widowiskowych adaptacji w reżyserii Roberta Rodrigueza. Który zresztą dość mocno współpracował wówczas z ich autorem=, który sam zagrał epizodyczne role w obu częściach. Sam też wziął się za ekranizację innego komiksu- legendarnego „Spirita” Willa Eisnera.

Innym jego komiksem stworzonym w całości przez niego jest historyczna powieść „300”. Mówiąca o obronie termopilskiego wąwozu przez trzystu żołnierzy spartańskich przed perską nawałą. Film równie widowiskowy co dzieło Rodrigueza został wyreżyserowany przez Zacka Snydera. Ekranizatora „Strażników” i twórcę „Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości”. Kolejny komiks osadzony w czasach wojny grecko- perskiej zatytułowany „Xerxes” trafił również w ręce tegoż reżysera, lecz krytycy nie przyjęli go tak przychylnie.

Frank Miller przeszedł już do legendy komiksu. I chociaż w ostatnich latach nie tworzy już tak przełomowych dzieł, jak „Powrót Mrocznego Rycerza”, jego nazwisko na okładce to rekomendacja świetnego komiksu. I filmu równie świetnego na jego podstawie. Dowód na to, że twórcy charakterystyczni są najlepsi i przynoszą faktyczne zmiany w medium komiksowym, które nie jest tylko nośnikiem historii o superbohaterach czy SF.