Katana

Postać Katany została stworzona przez Mike’a W. Barra i Jim Aparo.


Nim została Kataną

Katana zadebiutowała w „The Brave and the Bold #200” z 1983 roku. Tatsu Yamashiro pochodzi z Japonii. Od najmłodszych lat była szkolona w sztukach walki, pod czujnym okiem rodziców. Tatsu nie mogła narzekać na brak zainteresowania wśród mężczyzn. O jej względy starało się dwóch braci – Maseo i Takeo Yamashiro. Serce Tatsu zdobył Maseo, za którego wyszła za mąż. Takeo źle przyjął tą wiadomość. Nie pojawił się na ślubie swojego brata, a następnie porzucił dziedzictwo rodzinne, wstępując do Yakuzy. Traumatyczna dla Tatsu była śmierć jej rodziców. Długi czas nie mogła się po niej pozbierać. Odzyskała motywacją do życia, kiedy razem z Maseo założyli rodzinę. Tatsu poczęła dwójkę bliźniąt – Yuki i Reiko. Tymczasem Takeo osiągał sukcesy w szeregach Yakuzy. Został posiadaczem dwóch starożytnych, japońskich mieczy, charakteryzujących się mistycznymi właściwościami. Pewnego razu, Takeo, pełen zemsty, udał się do rezydencji Yamashiro, gdzie wyzwał na pojedynek swojego brata. Zacięta walka pomiędzy braćmi doprowadziła do powstania pożaru. Maseo walczył zażarcie, lecz został rozproszony przez krzyk jego dzieci. Chwila dezorientacji doprowadziła do zwycięstwa Takeo, który zabił własnego brata. Właśnie w tym momencie katana, która przebiła klatkę piersiową Maseo, została nazwana „Soultaker” (w tłumaczeniu – Złodziej Dusz). Tatsu zbudziła się w ostatniej chwili, będąc świadkiem ostatnich chwil życia jej męża. Nie próbowała podejmować próby pomszczenia go. W zamian tego uratowała swoje dzieci z pożaru, zabierając przy tym ostrze, które pozbawiło życia jej miłości życia. Tatsu rozpoczęła ciężki trening samurajski pod okiem Tadashi’ego. Po jego ukończeniu, porzuciła Japonię i udała się do Ameryki, gdzie zaczęła działać pod pseudonimem – Katana. Korzystała z oręża Soultaker, którym chciała upamiętnić swojego męża. Niejednokrotnie twierdziła, że z ostrza słyszała głos Maseo.


Członkini Outsiders

Katana zawitała do Markovii, gdzie uśmierciła Karnza, wplatając w całość przestępstwa jeszcze jedną osobę – Black Ligtninga – niesłusznie oskarżonego o współudział. Black Lightning został osadzony w areszcie. Katana postanowiła uratować go. W misji ratowniczej pomogła jej młoda dziewczynka Halo oraz Batman i Lucius Fox. Misja ratownicza zakończyła się sukcesem. Współpraca bohaterów zainspirowała Batmana do założenia nowej organizacji – Outsiders, której główna kryjówka została osadzona w Gotham City, dokładniej mówiąc w dawnym domostwie Bruce’a Wayne’a. O swojej obecności dał znać Takeo. Podążył za Tatsu do Gotham City. Odszukał dawną miłość, wykradając z jej rąk „Soultakera”. Takeo udał się z orężem do głowy Yakuzy, Oyabuna. Wspólnie odprawili rytuał, dzięki któremu uwolnione zostały dusze z Soultakera. Wśród dusz zjawił się Maseo. Duchy zostały zniewolone i zmuszone do walki w imię Yakuzy. Katana i Outsiders udali się do siedziby Yakuzy, gdzie zostali zmuszeni do walki ze zniewolonymi duszami. Emocje wzięły górę nad Maseo, który przekazał Katanie jej oręż. Tatsu, wbrew sobie, musiała zabić własnego męża, aby uwolnić go z niewolniczych rządów Takeo. Tatsu nie przebaczyła Takeo, którego własnoręcznie zabiła. Jego śmierć uwolniła wszystkie dusze, które wróciły do z powrotem do Soultakera. Wydarzenia przytłoczyły Batmana. Mroczny Rycerz porzucił Outsiders. Grupa bohaterów wróciła do Markovii, gdzie ich dalsze działania zostały sponsorowane przez władze kraju. Outsiders przeniosło się do Los Angeles, zakładając główną kryjówkę w ambasadzie Markovii.


Chwila z Suicide Squad

Outsiders zostali rozwiązani po tragicznej śmierci Geo-Force. Mimo tego, dawni sojusznicy byli zmuszeni do obrony Markovii przed atakiem Manhunterem. Potyczka okazała się zbyt niebezpieczna dla Katany. Uniknęła śmierci, dzięki heroizmowi Halo. Tatsu zajęła się przyjaciółką. Dalsze przygody sprowadziły ją do współpracy z Suicide Squad. Oddział Samobójców miał za zadanie zniszczenia pokładów zbrojeniowych Yakuzy. Na krótko przed misją, Tatsu zbliżyła się z pewnym mężczyzną, należącego do klanu jej zmarłego męża. Kochanek pomógł jej w misji z Yakuzą. Pomoc doprowadziła do jego śmierci z Daichi-Doku’s Oyabun. Katana postanowiła go pomścić. Nim zbliżyła się do zabójcy, aby ukrócić jego życie, wpierw uratowała Bronze Tigera i Manhuntera (Mark Shaw). Katana stoczyła krwawy pojedynek z Daichi-Doku’s Oyabun, z którego wyszła zwycięsko. Honor Oyabuna nie mógł pozwolić na śmierć z rąk kobiety, dlatego odprowadził samobójczy rytuał. Katana uszanowała jego decyzję, pilnując, aby nic, i nikt, nie przeszkodził mu w tym.


Powrót do Outsiders

Katana powróciła do Markovii. Na nowo został sformułowany skład Outsider, którzy w opinii publicznej, zostali uznani za przestępców. Z czasem sprzymierzeńcy zmazali złą opinię. Halo zginęła z rąk tajemniczego zabójcy, odradzając się później w nowym ciele. Tymczasem Katana objęła przywództwo w Outsiders, do którego dołączyli Geo-Force i Technocrat. Tatsu zbliżyła się z Joey Hong. Jak na Japońską zabójczynię, Tatsu miała szerokie grono wrogów. Nawet wśród zaprzysiężonych sprzymierzeńców. Jednym z nich okazał się dawny mentor, Tadashi, który wysłał Lady Shiva, aby odebrała Soultakera. Katana nie chciała oddać swojego oręża walki, dlatego doszło do starcia pomiędzy dwojgiem wyszkolonych zabójczyń. Zwycięstwo nie stanęło po stronie Tatsu. Shiva jest doświadczoną zabójczynią, której umiejętności przewyższają zdolności Tatsu. Kobiecie nie została odebrana katana, lecz długo leczyła swoje rany, nim wróciła do formy. Po kilku tygodniach powróciła do swojej roli. Dalsze przygody zbliżyły ją do współpracy u boku Madame Xanadu, Black Canary w uratowani Oracle, czy udzieleniu pomocy Batmanowi.


Przygody w New52

Wydarzenia z Flashpoint doprowadziły do ogromnej zmiany dotychczasowej struktury uniwersum. Barbara Gordon powróciła do roli Batgirl, a Katana dołączyła do Birds of Prey, jako trzecia członkini. Uznawana jest przez wszystkich jako niestabilna emocjonalnie zabójczyni, prowadząca wieloletnią wojnę z klanem Yakuzy. O niestabilności emocjonalnej wskazują jej twierdzenia, iż w Soultakerze żyje dusza jej zmarłego męża, za śmierć, którego odpowiada Yakuza. Po kilku misjach z Brids of Prey, Katana opuściła ich szeregi i dołączyła do Justice League of America. Nie zrobiła tego z własnych chęci. Dołączyła do kolejnego grona bohaterów w zamian za otrzymanie informacji o zabójcy jej męża.

Tatsu doczekała się przygód w jej własnej, 10-częściowej mini serii, podczas której prowadziła śledztwo nad odnalezieniem zabójcy Maseo. Miniseria nie została najlepiej odebrana przez fanów.

Pech solowej serii szybko został zamazany, dzięki krótkiej obecności w Green Arrow #27”. Okazało się, iż katana Tatsu nie jest zwykłym mieczem, bowiem stanowi on totem klanu Miecza.