Damian Wayne (syn Batmana, Robin)

Damian Wayne zadebiutował w komiksie „Batman #655” z 2006 roku. Twórcami postaci są Grant Morrison i Andy Kubert.

Kim jest Damian Wayne?

Pochodzenie Damiana, syna Tali al Ghul, było nieznane Batmanowi. Damian, wychowany przez Ligę Zabójców jako doskonały wojownik, zostaje przedstawiony Bruce’owi przez Talię w celu zakłócenia jego misji. Mimo że chce pomóc ojcu w walce z przestępczością, jego agresywne metody i brak społecznych umiejętności prowadzą do konfliktu, zwłaszcza z Timem Drake’iem, którego chce zastąpić jako Robin. Damian wierzy, że aby zdobyć akceptację Bruce’a, musi zabić rywali, co jest sprzeczne z zasadami Batmana. Po konfrontacji z Talią obydwoje doznają poważnych obrażeń w eksplozji. Damian zostaje uratowany dzięki przeszczepowi organów i w pełni wraca do zdrowia.

Damian Wayne w New52

Damian był Robinem u boku Batmana. Mimo prób Bruce’a nawiązania relacji z Damianem, ich związek był napięty, a Damian starał się zrozumieć swoją rolę w świecie Batmana. Podczas historii z Jokrem, Damian zostaje schwytany przez niego, ale ostatecznie Joker jest pokonany. W historii „Leviathan”, Damian był celem zamachowców wysłanych przez jego matkę, Talię. Pomimo niebezpieczeństw, Damian pomógł w pokonaniu Ligi Cieni. Jednak tragiczny moment nadejdzie, gdy Damian zostaje zabity przez Heretika, klon samego siebie. Chociaż Batman pragnął zemsty, ostatecznie to Talia zabija Heretika. Damian zostaje później przywrócony do życia dzięki Kryształowi Chaosu i przez pewien czas posiadał nadludzkie zdolności, zanim powrócił do swoich naturalnych umiejętności.

Współczesne losy Damiana

Po śmierci Alfreda Pennywortha, Damian zaczyna postrzegać tradycyjne metody sprawiedliwości swojego ojca jako niewystarczające i decyduje się zabijać przestępców. Jego działania prowadzą do konfliktów z Teen Titans i samym Batmanem. Damian opuszcza drużynę, ale jego przyjaciele próbują go odnaleźć. Później Damian bierze udział w turnieju organizowanym przez jego prababcię, gdzie odkrywa demoniczne zagrożenie. Ra’s al Ghul, jego dziadek, decyduje się odpokutować za swoje zbrodnie, ale zostaje zamordowany na konferencji prasowej przez postać w kostiumie przypominającym Deathstroke’a. Zakończenie tego tragicznego wydarzenia (Shadow War) to konflikt między Ligą Asasynów a Deathstroke Inc, w którym prawdziwym winowajcą okazuje się być Geo-Force. Damian i Batman współpracują, aby odkryć prawdę i przywrócić porządek.

Moce Damiana Wayne’a

Damian został wyszkolony w walce wręcz przez Ligę Asasynów i Batmana. Posiada zdolności detektywistyczne, taktyczne oraz umiejętności w zakresie strzelania i łucznictwa. Zna kilka języków i potrafi hakować komputery.