Jay Garrick

Jay Garrick zadebiutował w „Flash Comics #1” z 1940 roku. Twórcami postaci są Gardnera Fox i Harry Lampert.

Kim jest Jay Garrick?

„Jay Garrick” nie jest prawdziwym imieniem. Stanowi ono jedynie przydomek dla najszybszego mieszkańca Ziemi-2. Jego prawdziwe imię to Jason Peter Garrick. Jason od małego marzył o byciu superbohaterem. Wierzył, że pewnego dnia nastanie chwila, kiedy będzie mógł zrobił wiele dobrego dla ludzkości. Ku tej ścieżce zainspirowały to komiksy z superbohaterami. Jego idolem z dzieciństwa był Whip Whirlwind. Jay Garrick uczęszczał do Midwestern university w Keystone City. Był wybitnym studentem chemii i fizyki. Wyróżniał się także w sporcie. Wielu uznawało go za jedną ze szkolnych gwiazd footballu. Jako ambitny uczeń, prowadził całe mnóstwo własnych projektów. Jeden z nich uczynił go speedsterem.

Pewnego razu przeprowadzał skomplikowany eksperyment dotyczący wody i promieniowania. Eksperyment przebiegał pomyślnie do pewnego czasu. Zdradziecka okazała się chwila spoczynku przy cygarze. Zmęczony Jay przypadkiem uszkodził aparaturę, która uwolniła toksyczne opary chemikaliów. Jason przez ponad tydzień spoczywał w stanie śpiączki. Przebywał na granicy życia i śmierci. Uratowały go moce speed force, które przyspieszyły regenerację organizmu. Szokujące okazały się pierwsze chwile po wybudzeniu z kilkutygodniowej śpiączki. Szoku nie wzbudziła kobieta kryjąca się za oknem szpitalny, Joan Williams, lecz moce, które przebudziły się w Jasonie. Lekarze zgodnie stwierdzili, że będzie najszybciej chodzącym pacjentem na całej ziemi.

Historia Jay Garricka

Minęła chwila, nim nasz bohater przekonał się o tym. Jay początkowo nie wykorzystywał mocy do pomagania ludziom. Skupił się przede wszystkim na sobie. Po tym jak nauczył się korzystania ze swoich nowych umiejętności, przeniósł je na pole football’owe. Nic więc dziwnego, że jego drużyna diametralnie zaczęła odnosić sukcesu. Świat miał większe plany wobec niego. Szybko się o tym przekonał.

Jason mocno zbliżył się z Joan Williams. Szkolny romans przerodził się w silniejsze uczucie. Zyskało ono na sile, kiedy Jay uchronił Joan przed śmiercią z rąk porywaczy jej ojca. W ostatnich chwili złapał pocisk zmierzający w kobietę. Jay odkrył zamiary porywaczy. Ojciec Joan nie był przypadkową ofiarą. Przyszły teść był w posiadaniu wiedzy na temat lokalizacji sekretnej bazy z bronią atomową. Speederowi udało się odszukać tajną kryjówkę Faultless Four i uratować ofiarę z rąk porywaczy.

Faultless Four stawiło czoła naszemu bohaterowi raz jeszcze. Niestety starcie było dla nich śmiertelne. Sieur Satan próbował zastawić na Jay’a pułapkę. Flash okazał się za szybki, w wyniku czego zginęło trzech członków ugrupowania kryminalistów. Zdesperowany Sieur postanowił zbiec z miejsca zbrodni. Ku temu wykorzystał pobliski samochód. Ucieczka poszła na marne. Minęło parę sekund, nim Jay dotarł do uciekiniera. Przerażony Sieur stracił panowanie nad kierownicą. Zboczył z trasy i rozbił się, umierając na miejscu.

Upadek Faultless Four zapoczątkował heroiczną karierę Jay Garricka. Bardzo szybko zyskał uznanie wśród społeczeństwa. Dołączył do Justice Society of America (JSA). Amerykański rząd miał wiele obaw wobec ugrupowania superbohaterów. Wątpili w ich czyste zamiary. Wymagali od bohaterów, aby ci ujawnili swoje tożsamości. Jay Garrick był temu przeciwny. Brak chęci ze strony bohaterów spowodował rosnącą falę nieufności wobec nich. Jay nie potrafił temu zaradzić. Musiał rozwiązać grupę. W tym momencie za priorytet obrał jego życie prywatne.

Jay Garrick ożenił się z Joan Williams. Miało to miejsce nie długo po rozwiązaniu JSA. Chcąc zapewnić bogate życie swojej rodzinie, założył wpierw Garrick Laboratories w Keystone City. Chwilę potem rozpoczął karierę w Chemical Research Incorporated.

Jason zaczął tęsknić za heroicznymi czynami. Ponownie powołał do życia JSA. Przyszłe wydarzenia odmieniły życia superbohaterów. Zmagania z grubą przestępców doprowadziły do kontaktu JSA z Barry’m Allenem. Na jaw wyszła szokująca prawda – istnienie alternatywnych ziem. Kryzys na Nieskończonych Ziemiach spowodował połączenie alternatywnych Ziem w jedną. W ten oto sposób Barry Allen i Jay Garrick zaczęli wspólnie ratować świat przed złem.

Po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach

Kryzys zrewolucjonizował całe uniwersum. Nie było więcej alternatywnych ziem. Wszystko stało się jednym. Bieg wydarzeń zmienił nieco podejście Jay Garricka. Stał się bardziej mentorem dla członków JSA, niż partnerem. Grono bohaterów niejednokrotnie pomagało innym stowarzyszeniom. Należy tu wspomnieć o słynnej pomocy JLA przed zagrożeniem z 5 wymiaru. Bohaterowie, ramię w ramię, stawili wyzwanie złowrogiemu LKZ. Wróg okazał się zbyt silny. Nie mogło obejść się bez pomocy uwięzionego Spectre. Ratownicza rola przypadła Jay Garrickowi i JSA. Ratunek doprowadził do przedwczesnej śmierci Wesley Doddsa.

Ostatnie wydarzenia przyczyniły się do śmierci wielu bohaterów, jak i narodzin wielu nowych. Jay Garrick, Alan Scott i Ted Grant przyjęli rolę mentorów, aby wychować dobre wartości u nowych śmiałków.

Wydarzenia nie zawsze toczyły się łagodnym kołem. JSA szybko przekonało się o tym. Prawdziwe zagrożenie nadeszło ze strony Johnny’ego Sorrowa – starego wroga JSA. Starcie ze starym przeciwnikiem doprowadziło do przygód ze Speed Force. Jay musiał osiągnąć odpowiednią prędkość, by móc powstrzymać Sorrowa. Prędkość została przekroczona. Jay przypadkowo wskoczył w wir czasoprzestrzenny, cofając się 3-tysiące lat w przeszłość. Trafił do starożytnego Egiptu, gdzie spotkał Teth Adama, czarownika Nabu i księcia Ku Kha-Tarr. Trójka nowo poznanych osobników stanowiła odpowiedniki współczesnych wersji Black Adama, Docotr Fate i Hawkmana. Garrick powrócił do teraźniejszych czasów za pomocą starożytnego urządzenia znanego jako Pazur Horusa.

Krótki czas później, Jay i jego żona, Jona, przyjęli pod swoje skrzydła Jakeema Thundera. Nie doczekali się własnego potomka, dlatego zdecydowali się na przyjęcie wychowanka do własnego domu.

O swoim istnieniu znać dał stary wróg wojenny – Dragon King. Stanowił większe zagrożenie niż za dawnych czasów. Władzę nad nim przejęła obsesja nad włócznią przeznaczenia. Dragon King przejął władzę nad umysłem Jay Garricka, zmuszając go do wyczerpującej walki z Wildcatem.

Życie Jay’a to nie tylko walka z kryminalistami i działanie w JSA. Doświadczony speeder zaprzyjaźnił się z Barry’m Allenem, kolejnym posiadaczem Speed Force. Jay nie tylko pomagał mu w wymagających starciach. Niejednokrotnie służył mu radą. Na szczególną uwagę zasługuje starcie z Griffinem Grey’em. Kryminalista wykradł ze S.T.A.R. Labs urządzenie, zdolne wykraść Speed Force z ciała Jay’a. Machiczna działała z 100% skutecznością. Griffin mocno osłabił Jay’a. Znajdował się na granicy życia i śmierci. Barry Allen w ostatniej chwili uratował przyjaciele z rąk kostuchy.

Współczesne historie

Jay Garrick nie był obecny w trakcie trwania „New52”. Powrócił do świata DC dopiero z inicjatywą „DC Rebirth”. Pełnoprawny powrót miał miejsce w historii „Przypinka”, kiedy Batman i Flash znajdowali się w między wymiarami. Barry po wsłuchaniu się w głos dostrzegł odmłodzonego Garricka informujący go, że jest uwolniony z sideł Speed Force. Jay zapewnił bohaterom wystarczającą moc, żeby mogli powrócić na swoją ziemię. Chwilę później Garrick został wchłonięty przez tajemniczą moc o niebieskiej barwie. Zgłębienie historii „Doomsday Clock” dało nam wskazówkę, że owym światłem był Doktor Manhattan.

Jay Garrick na dobre wrócił do świata DC wraz z premierą „The Flash #750”. Historia przedstawiała finałowy etap walki Flasha z Reverse Flashem. Barryego wsparli wszyscy speedsterzy, którzy wyrwali się z okopów zapomnienia. Garrick brał udział w wyścigu z Najmroczniejszym Batmanem w trakcie trwania „Death Metal”.

Moce Jay Garricka

Jay Garrick posiada dostęp do Speed Force, dzięki któremu może poruszać się z nadludzką szybkością. Jego prędkość jest mniejsza od tej, którą potrafią wykręcić speedsterzy jak Barry Allen czy Wally West. Garrick odznacza się niesamowitym refleksem czy regeneracją. Jest wykształcony, a za pomocą swojego hełmu potrafi stworzyć potężną falę dźwiękową (uderzając w niego).