REBIRTH: The Button

Część pierwsza: „Batman #21”

Tajemnicza pacjentka Arkham znana z „DC Universe: Rebirth” oraz „Batman” I am Suicide” dostaje ataku paniki. Krzyczy, że to jest ta noc, podczas której ON zginie, a wraz z NIM zginie cały Legion. Batman badając przypinkę odkrytą kilka miesięcy wcześniej w swojej jaskini doświadcza dziwnej wizji, kiedy kładzie ją obok maski Psycho Pirate’a. Kontaktuje się z Flashem (Allenem) prosząc o pomoc w dochodzeniu.

Kiedy Batman czeka na przybycie Szkarłatnego Sprintera do bazy Nietoperza wpada Reverse-Flash, zamordowany wcześniej przez Thomasa Wayne’a podczas Flashpoint. Nawiązuje się walka, którą wygrywa Thawne, jednak po dotknięciu przypinki znika, pojawiając się po kilku sekundach, niszczony przez dziwną błękitną moc. Barry przybywa spóźniony do jaskini widząc nieprzytomnego Batmana i zwłoki Thawne’a.

Część druga: The Flash #21

Barry wraz z Alfredem próbują ustalić co stało się Thawnowi, podczas gdy Bruce odpoczywa opatrzony przez przyjaciół. Bohaterowie próbują ustalić co tak na prawdę wydarzyło się w jaskini. Barry pyta Bruce’a o halucynację którą widział przed całym zajściem.  Bruce opowiada, że widział swojego ojca w stroju Batmana, co Barry szybko kojarzy z Thomasem Waynem z Flashpoint. W jaskini nie ma jednak żadnych śladów, które mogłyby poprowadzić do jakiegoś tropu. Bohaterowie kontynuują dyskusję o przypince. Batman dochodzi do konkluzji, że Thawne próbujący ją pozyskać nie może być przypadkiem. Barry wspomina, że od powrotu Wally’ego miewa wizje, w szczególności skrzydlaty Hełm Merkurego.

Barry jednak ukrył jednak jedną rzecz. Ciało Thawne’a pokryte jest takim samym promieniowaniem jak przypinka z jaskini. Udaje się do Watchtower, gdzie okazuje się, że Liga ciągle jest w posiadaniu Kosmicznej Bieżni – urządzenia które pozwalało speedsterom na podróże w czasie. W ostatniej chwili do Barry’ego dociera Batman który uparcie nalega na to, żeby wyruszyć razem z Flashem. Podczas podróży bohaterowie widzą wydarzenia z czasów, które zostały im odebrane („JLA: Year One”, „Identity Crisis”, „Crisis on Infinite Earths”), ale w wyniku energii szalejącej wokół nich rozbijają się w miejscu, które dziwnie przypomina jaskinię Batmana, jednak bez technologicznych ulepszeń. Nie mija dużo czasu, a bohaterowie zauważają Thomasa Wayne’a i zdają sobie sprawę z tego, że wylądowali w Flashpoint

Część trzecia: „Batman #22”

Po wydarzeniach z „Flashpoint” zmieniona rzeczywistość nie przestała istnieć, ktoś utrzymywał jej istnienie. Aquaman i Wonder Woman dalej kontynuowali wojnę powodując kolejne zniszczenia i straty. W końcu zawarli rozejm i wysłali swoich zabójców, aby zchwytali Thomasa. Ten jednak przygotował się i rozłożył na terenie posiadłości ładunki wybuchowe którymi w razie ataku miał nie dopuścić do swojego pojmania. Gdy Thomas chce aktywować detonację zauważa Bruce’a i Barry’ego. Thomas rzuca się na Barry’ego zarzucając mu oszustwo. Barry tłumaczy, że linia czasu została naprawiona, a bohaterowie trafili tutaj podążając śladem Thawne’a. Bruce jest wycofany względem ojca, a Barry zabiera się za odbudowę Kosmicznej Bieżni, kiedy wojownicy Atlantydy i Nowej Themysciry wpadają do jaskini. Thomas chce sam przytrzymać napastników, ale Bruce wytrąca mu pistolet twierdząc, że wszyscy wyjdą z tej jaskini. Batmanowie z dwóch czasów, ojciec i syn, stają do walki ramię w ramię.

Flash kończy odbudowę Bieżni w momencie, kiedy Bruce i Thomas zaczynają normalnie rozmawiać. Barry pogania ich, bo świat Flashpointa zaczyna się rozpadać, a Bieżnia nie będzie na nich czekała. Bruce mówi ojcu, że doczekał się syna, a sam Thomas jest dziadkiem i nalega na to, żeby ojciec poszedł z nimi. Ten jednak odpycha Bruce’a w stronę Barrego będącego na Bieżni i każe im się ratować. Prosi syna o to, by przestał być Batmanem i zaczął żyć i cieszyć się życiem. Bruce nalega, ale Bieżnia przenosi jego i Barry’ego dalej. Thomas niszczy detonator i przypomina sobie rozmowę, którą odbyli z Brucem gdy ten będąc dzieckiem wpadł do jaskini. Wayne’owie się nie poddają. Wayne’owie zawsze powstają z kolan.

Świat Flashpointa znika. Bruce i Barry pędzą przez strumień czasu i dyskutują o tym co zobaczyli. Batman zauważa, że dziwna przypinka pojawiła się w jego jaskini, a jej ślad przywiódł ich do jego ojca chwilę przed tym, zanim tamten świat przestał istnieć. Barry twierdzi, że może ten, kto skradł im czas oraz poprzednie życia chce teraz uderzyć w Bruce’a. Nagle obok nich przebiega Reverse-Flash. Batman zauważa, że ten Thawne wciąż posiada przypinkę, więc jest to Thawne sprzed powrotu do jego jaskini. Barry prosi go, żeby się zatrzymał, bo w innym przypadku zginie. Ten odpowiada, że bohaterowie nie mają pojęcia o miejscach w których był, oraz wie, do kogo należy przypinka. I ten ktoś nigdy nie spotkał kogoś takiego jak Thawne.

Część czwarta: „The Flash #22”

Barry i Bruce próbują powstrzymać Eobarda, ale nie dociera do niego, że biegnie wprost na spotkanie śmierci. Thawne ucieka im po czym zostaje rozerwany przez błękitną siłę. Bieżnia rozpada się, a Batman i Flash stają się bezbronni w strumieniu czasu. Nagle na ratunek przybywa im Jay Garrick! Stary speedster wypycha bohaterów do ich świata, jednak błękitna siła wciąga go z powrotem. Barry nie jest w stanie zatrzymać go w tym świecie, gdyż nie może sobie go przypomnieć (jak było z Wallym w DC Universe: Rebirth) i Jay znika.

Jakiś czas później bohaterowie rozmawiają o tym co się stało. Bruce który spotyka ojca, po czym szybko go traci, Barry widzi Jay’a ale nie jest w stanie go uratować, a Reverse-Flash wspomina o bogu którego widział. Nic z tego nie może być przypadkiem. W nocy nad nocnym Gotham pojawia się symbol Batmana, jednak Bruce nie rusza na ratunek.

Gdzieś poza czasem i przestrzenią błękitna ręka podnosi zakrwawioną przypinkę, która stała się przyczyną śmierci Reverse-Flasha, a następnie mówi o sobie, że jest kukiełką, która po prostu widzi sznurki. Następuje zbliżenie na przypinkę, która przechodzi w symbol Supermana.

Wydarzenie doczekało się wydania komiksu w polskiej wersji językowej, którego recenzję znajdziecie w tym artykule.