Wonder Woman

Wonder Woman zadebiutowała w „All-Star Comics vol.1 #8” z 1941 roku. Twórcami postaci są William Moulton Marston i Harry G. Peter.

Wonder Woman w Złotej Erze Komiksu

Pierwsza superbohaterka DC, ambasadorka Amazonek, wojowniczka, a nawet córka Hippolity – Diana znana jest światu pod wieloma tytułami a jej historia jest owocna ze względu na lata, w których zadebiutowała. Zgłębiając jej przeszłość musimy cofnąć się do lat 40-stych. Dianę poznajemy w „All-Star Comics vol. 1 #8”. Amazonki przenoszą się na Themyscirę, żeby wieść długie i spokojne życie, z daleka od mężczyzn, do których są zrażone po konflikcie z Heraklesem. Spokój nie był im pisany. Na wybrzeżach Themysciry pojawił się Steve Trevor, amerykański oficer. Diana jest pierwszą kobietą, którą spotkał. Amazonka szybko zadurzyła się w Trevorze. Obecność mężczyzny zapaliła czerwoną lampkę w głowie Hippolity, która zdecydowała się wysłać ambasadorkę w walce o pokój na świecie. Zorganizowane zostały igrzyska mające wyłonić ambasadorkę. Diana była jedną z uczestniczek i zdobyła honorowy tytuł. W trakcie zawodów Diana wykazała się ponad przeciętną szybkością, siłą oraz refleksem. Amazonki wyposażyły ją w specjalny ekwipunek składający się z:

 • Diademu
 • Lassa prawdy
 • Bransolet

Diana udała się do świata zewnętrznego w towarzystwie Trevora. Dwójka od początku miała się ku sobie, choć daleko było im pikantnością do innych popularnych par DC. Diana działała w tzw. „świecie mężczyzn” pod przykrywką „Diana Prince”. Praktycznie nikt o tym nie wiedział, nawet Trevor, który dopiero z czasem zaczął łączyć jedno z drugim. Diana Prince pracowała jako pielęgniarka na froncie wojennym. Przekupiła jedną z pielęgniarek, żeby móc pracować w pobliżu Trevora. Na względzie miała nie tylko sympatię do niego ale i dojścia do szybkich informacji o zagrożeniach. Po nabraniu doświadczenia w polu awansowała na porucznika wywiadu wojskowego.

Starania Diany zostały zauważone przez innych bohaterów działających w okresie II Wojny Światowej. Wonder Woman dołączyła do JSA. Już w tym okresie Diana dorobiła się poważnych przeciwników, którzy po dziś uprzykrzają jej życie. Pierwszymi złolami były Paula von Gunther oraz Femme Fatale. Dopiero po kilku latach galeria łotrów zwiększyła się o tak popularne przestępczynie jak: Doctor Poison, Giganta, Cheetah czy Doctor Psycho. Amazonka stanowiła dla nich prawdziwe wyzwanie. Nawet, kiedy postanowiły połączyć siły w ugrupowaniu Villainy Inc.

Trevor nie był jedynym przyjacielem Diany, o którym powinniśmy pamiętać. Pojawiła się również Etta Candy, przewodnicząca Holliday Girls czyli grupy młodych kobiet mających za idolkę Wonder Woman. Choć pomysł może wydawać się błahy to miał bardzo pozytywny wpływ na rozwój postaci Diany. Wonder Woman miała w swoim pobliżu zmobilizowane grono kobiet chętnych do pomocy w różnych wyzwaniach.

Złota Era Komiksu charakteryzowała się dość błahymi i krótkimi historiami zamykającymi się w maksymalnie 2, w porywach do 3 zeszytów. Z tego powodu ciężko przytoczyć ważniejsze historie z życia Diany w tym czasie. Wonder Woman głównie zmagała się z nazistowskimi żołnierzami oraz przeciwnikami wyszczególnionymi wcześniej. Krytycy podkreślają również, że komiksy z Wonder Woman w tamtym okresie były kontrowersyjne ze względu na podteksty seksualne np. prowokacyjne pozy lub podkreślanie wyższości bohaterki nad mężczyznami. Obecnie zastrzeżenia mogą wydawać się błahostkami ale w latach 40-stych było zupełnie inne podejście do komiksu.

Ambasadorka Amazonek w Srebnej Erze Komiksu


Srebrna Era Komiksu odmieniła komiksowe uniwersum DC. Wprowadzone zostały alternatywne ziemi, świat bohaterów został wzbogacone o tzw. mentorów, którzy działali przed Flashem czy Batmanem. Nowe podejście do komiksu wpłynęło na postać Wonder Woman, nieco zmieniając jej historię. Mówimy o kobiecie obdarzonej przez Bogów darami, które ułatwiły jej ścieżkę do zastania prawdziwą bohaterką:

 • Uroda Afrodyty
 • Siła Heraklesa
 • Szybkość Hermesa
 • Mądrość Ateny

Dość specyficzne wydawały się eksperymenty z różnymi wersjami bohaterki w ramach tej samej ziemi. Wydawnictwo wprowadził nastoletnie wersje bohaterki (Wonder Girl oraz Wonder Tot). Zabieg przyczynił się do powstania tzw. Wonder Family, które nie przetrwało próby czasu. Scenarzyści zrozumieli, że ich pomysł nie był taki super jak początkowo zakładali. Zrezygnowali z dotychczasowej tożsamości Wonder Girl zastępując ją Donną Troy.

Scenarzyści położyli mocny nacisk na cywilną stronę Diany. Zaczęła prowadzić butik z odzieżą. Praca nie spełniała ambicji amazonki. Podobnie jak w Złotej Erze Komiksu, zainteresowała się wojennymi zawodami zaczynając jako tłumaczka ONZ, finalnie kończąc z tytułem majora w służbach wojskowych. Powiedzmy, że zmieniły się również jej relacje z Trevorem. Nie była już tak od niego zależna, jednak bardzo zależało jej na nim. Diana zrezygnowała ze swoich mocy i zaczęła trenować sztuki walki pod okiem I-Ching. Pomysł utrzymał się dość długo bowiem około 5-ciu lat. W tym czasie Diana stała się symbolem walki o kobiece ideały i równouprawnienia kobiet.

Diana odzyskała swoje moce oraz pojawiło się słynne „W” w jej kostiumie. Miało to miejsce pod koniec Srebrnej Ery Komiksy. DO przodu ruszyła jej relacja z Trevorem. Scenarzyści postanowili postawić ich przed ślubnym kobiercem i sfinalizować małżeństwo.

Srebrna Era nie zasłynęła z huczniejszych historii w życiu Wonder Woman. Owszem, pojawiło się kilka dość istotnych zwrotów akcji jednak nie mówimy tu o dłuższych historiach rozciągających się po kilka komiksów. Z tej ery warto mieć na uwadze, że Diana stała się symbolem walki o prawa kobiet, jej strój przeszedł modyfikacje, które pojawiają się po dzisiejsze dni oraz zyskała na wadze jako bohaterka, która zasłużyła sobie na członkostwo w JLA.

Diana we Współczesnej Erze Komiksu (Po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach)

Przechodzimy do tzw. „Współczesnej Ery Komiksu”, który zaczęła się po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach. Komiksy z tego okresu nabrały charakteru i miały ogromny wpływ na współczesne wizerunki postaci. Zaczęły pojawiać się pierwsze dłuższe historie, które wypada znać.

George Perez miał ogromny wpływ w kreację wizerunku Diany. Mówimy o 7-częściowej serii „Wonder Woman: Gods and Mortales” z 1987r. Amazonki osiedliły się na Themyscirze, a ich przywódczyni, Hippolyta, ulepiła z gliny formę dziecka. Posłała modły do greckich Bogów, którzy wysłuchali jej i tchnęli życie w lepiankę. Tak powstałe dziecko otrzymało dary od Bogów, które uczyniły ją najbardziej wyjątkową Amazonką na wyspie. Wkrótce pojawiło się zagrożenie ze strony Aresa, który chciał rozpętać wojnę światową. Jednym z jego pionków w grze był Steve Trevor, którego poprowadził ku Themyscirze. Hippolyta, na prośbę Bogów, zorganizowała turniej, który wyłonił ambasadorkę. Była nią Diana. Została ona obradowana przez Atenę lassem prawdy. Broń zostałą wykuta przez Hefajstowa. Ambasadorka Amazonek udała się do świata „mężczyzn” w towarzystwie Trevora. Na tym etapie czuć inspiracje historiami z poprzednich okresów komiksu. Nie zabrakło jednak różnic. Jedną z nich jest odebranie głównej bohaterce znajomości języka. Diana nie znała angielskiego i musiała sobie radzić na tym podłożu, żeby komunikować się z pozostałymi. Ciężej radziła sobie w cywilnej formie. Pracowała w restauracji fast foodowej. Diana miała o tyle szczęścia, że poznała więcej przyjaciółek: Julia Kapatelis oraz Vanessa. Pomogły jej w unicestwieniu Aresa, którego planem było wystrzelenie pocisków nuklearnych jako pstryczka do zaostrzenia światowych nastrojów. Wonder Woman unicestwiła Boga Wojny, a za pomocą lassa prawdy ukazała mu skalę zniszczenia, co trafiło w jego mroczne sumienie.

Wspominając o konkretnych historiach z udziałem Wonder Woman nie możemy zapomnieć o „War of the Gods”, przy którym pracował Perez. Głośny event w świecie bohaterki przedstawiający konflikt wśród Bogów wywołany przez Circe. Wiedźma została powstrzymana przez Wonder Woman i superbohaterów. Jako ciekawostkę dodam, że niedawno ukazał się komiks „”Tales From The Dark Multiverse: War of the Gods”. Opowieść z Mrocznego Multiversum DC przedstawiła alternatywną wersję wydarzenia, z której Circe została powstrzymana ale uwięziona w ciele Diany. Zła czarodziejka poprzez swoich pionków zadała ciosy Wonderce zabijając jej najbliższych oraz wybijając Amazonki. Kipiąca złość i nienawiść przełamały barierę i Circe przejęła kontrolę nad ciałem amazonki. Kontrolowana Wonder Woman poprowadziła armię amazonek przejmując władzę w białym domu oraz zabijając większość najpotężniejszych superbohaterów. Finalnie została ona uwięziona ale Diana nie odzyskała kontroli nad swoim ciałem.

Jedną z ikonicznych przeciwniczek Wonder Woman jest Cheetah. Diana po raz pierwszy spotkała ja, konkretniej mówiąc Barbarę Ann Minerve, przed rozpoczęciem się historii, i zarazem wyzwania, o nazwie „Challenge of the Gods”. Barbara chciała podejść amazonkę i odebrać jej lasso prawdy. Diana nie była tak łatwowierna. Przejrzała jej plan i pokrzyżowało go. Nawet kiedy kłamczucha była w geparciej formie.

Po tym incydencie Diana wróciła na rodzinną wyspę. Pewne zamieszczanie z Zeusem spowodowało złość Boga Bogów na Dianę. Posłał ją na wcześniej wspomniane wyzwanie do podziemnego świata, która zaliczyła śpiewająco. W trakcie wyzwania uwolniła Heraklesa oraz spotkała duszę matki Trevora. Uwolnienie Heraklesa dało możliwość amazonką wybaczenia mu grzechów z przeszłości.

Czas przejść do dwóch głośnych wydarzeń w historii Wonder Woman. Pierwszy z nich będzie odebranie Dianie jej tytułu i przejęcie go przez Hippolytę. Jak do tego doszło? Amazonki dowiedziały się o mrocznej przepowiedni zwiastującej śmierć jej ambasadorki. Hippolyta nie chciała śmierci swojej córki, dlatego zorganizowała kolejne zawody i ze szczyptą magii wyłoniła nową zwyciężczynię, która została Artemis z bana-Midgdall. Nie piastowała długo stołka Wonder Woman. Bardzo szybko zmarła, a poprzednia mroczna przepowiednia również się ziściła za sprawą Nerona. Diana odrodziła się jako Bogini Prawdy, a występki Hippolyty zostały ujawnione. Królowa Amazonek dostała dość specyficzną karę, ponieważ kazali jej działać jako Wonder Woman. Przyjęła karę i cofnęła się do czasów II Wojny Światowej, żeby dołączyć do JSA.

Hippolyta nie była długo Wonder Woman. Tytuł powrócił do pierwotnej właścicielki. I tu przechodziły do głośnych wydarzeń Infinite Crisis. Jeden z przeciwników Wonder Woman, Maxwell Lord, przejął telepatyczną kontrolę nad Supermanem zmuszając go do zaciętego starcia z Batmanem. Pojedynek był na tyle krwawy, że Batman ledwo uszedł z niego z życiem. Wonder Woman postanowiła ten jeden raz przekroczyć linię i skręciła kark Maxwell Lordowi. Czyn, będący jedyną drogą rozwiązania w tej kiepskiej sytuacji, nie tylko pogorszył jej relacje z innymi superbohaterami. Wpłynął również negatywnie na jej postrzeganie wśród czytelników.

Na tym nie koniec z głośniejszymi historiami w tym okresie ale czas przejść do współczesnych wątków. Jednym słowem mogę dodać, że w tym okresie pojawili się również inni przeciwnicy jak: Doctor Psycho czy Silver Swan. Nie zabrakło również pomocników Wonder Woman jak: Donna Troy czy Wonder Girl. Obecność Donny Troy była kluczowa pod koniec tej ery. Po „Infinite Crisis” na krótko przejęła obowiązki swojej mentorki. Diana w tym czasie porzuciła rolę Wonder Woman i poświęciła się pracy jako agentka rządowa. Pracowała u boku Toma Tressera, z którym wdała się w przelotny związek. Nie była to długa i emocjonująca relacja. Z czasem wydawnictwo naprostowało rzeczy i Diana powróciła do swojej roli.

Wonder Woman New52

Flashpoint wywrócił do góry nogami wszystko co znaliśmy. Wydarzenie doprowadziło do prawdziwej rewolucji tworzą zupełnie odmienione uniwersum DC. Prawidłowym terminem będzie użycie „restart komiksowego uniwersum”. Całość akcji rozgrywała się pod szyldem „New52”. W ramach linii ukazał się szereg wersji przedstawiając na nowo przygody najpopularniejszych bohaterów. Celem było dostosowanie historii pod nowych czytelników, którzy mogli wejść w uniwersum bez wertowania tysięcy historii wstecz.

Zmiany dotknęły Wonder Woman. Najlepiej sięgnąć po solową serię „Wonder Woman” pisaną w tym czasie przez Briana Azzarello (całość została wydana w polskiej wersji językowej dzięki wydawnictwu Egmont). Azzarello zerwał z glinianymi narodzinami Diany. Amazonka jest półboginia, konkretniej mówiąc córką Hippolity oraz Zeusa. Opuściła Themyscirę i działała jako ambasadorka amazonek walcząc o pokój na świecie. Jest doświadczoną i harda bohaterką należącą do Ligi Sprawiedliwości.

Solowa seria o przygodach Wonder Woman skoncentrowały się jednak na panteonie bogów greckich czyli rodzince. Zeus zaginął. Przed zniknięciem zdążył spłodzić z ziemską Zolą dziecko, Zeke. O wszystkim dowiedziała się Hera i obrała Zolę i Zeke za cel. Wonder Woman, przyjaźniąca się z Zolą, postanowiła chronić ją za wszelką cenę. Konflikt zaognił się wraz z pojawieniem się Pierworodnego, kolejny z potomków Zeusa. Bękart, myślę, że to odpowiednie słowo, nie miał przyjaznych zamiarów. Chciał przeczyścić panteon bogów oraz podporządkować sobie Olimp. Konflikt był rozbudowany angażując wszystkie bóstwa. Arc Azzarello był bardzo długi i warto z niego przytoczyć pewien istotny fakt – Diana zabiła Aresa stając się tym samym Boginią Wojny.

Okres New52 wprowadził ogromne zmiany w romansach bohaterki. Obiektem uczuć Diany nie był Steve Trevor ale… Superman! Związek bohaterów trwał dość długo o czym świadczy wydanie solowej serii poświęconej tej dwójce „Superman/Wonder Woman”. Relacja była kontrowersyjna dla czytelników, którzy negatywnie oceniali tę swatkę. Sytuacja uległa zmianie pod koniec New52. Clark powrócił do romansowania z Lois, a Diana do sporadycznego romansowania z Trevorem. Sporadyczne nie jest tu przypadkiem użyte ponieważ po dziś dzień ciężko im się związać na dobre.

DC Rebirth i dalej

Wkraczamy w erę aktualnie wydawanej wydawanej serii o przygodach Amazonki zapoczątkowanej wraz z DC Rebirth, kolejnej linii komiksów po New52, która skierowana jest dla nowych czytelników. Geneza Diany uległa minimalnym modyfikacjom. Diana jest córką Hippolity i została ambasadorką amazonek w „świecie mężczyzn”. Jej matka zorganizowała turniej chwilę po przybyciu Trevora na Themyscirę. Diana przyćmiła pozostałe uczestniczki turnieju, pomyślnie zaliczając ostatnią próbę w postaci odbicia kuli z pistoletu. Otrzymała stosowny ekwipunek i wyruszyła w świat wraz z Trevorem.

Diana została aresztowana chwilę po przybyciu do USA. W więzieniu odwiedzili ją Bogowie pod postacią zwierząt. Obdarowali ją darami: siłą, szybkością, wytrzymałością oraz zdolnością latania. Pomogło to Dianie unicestwić atak terrorystów. Wyczyny Diany zostały zauważone przez lokalnych reporterów, którzy okrzyknęli ją „Wonder Woman”.

Poszukiwanie prawdy jest ważnym wątkiem dziejącym się na łamach „Wonder Woman” jako drogi do domu. Bogowie wszczepili Dianie fałszywe wspomnienia o jej przeszłości. Uniemożliwiało to amazonce powrót na Themyscirę. Stali za tym Fobos i Deimos. Prawda wyszła na jaw za sprawą Barbary Minervy znanej jako Cheetah. Prawda źle wpłynęła na psychikę Wonder Woman. Chwilę słabości próbowała wykorzystać Veronica Cale. Celem miliarderki było odkrycie Themysciry, co było szczególnie ważne, żeby mogła odzyskać swoją córkę. Realizacja planu przebiegała zupełnie inaczej niż sobie wyobrażała ale finalnie osiągnęła cel i spotkała swoją córkę.

Bardzo ciekawą zmianą w życiu Diany była jej styczność ze światem magii. Po krótkim evencie „No Justice” Diana założyła nową wersję Justice League Dark w składzie której znaleźli się m.in. Zatanna, Constantine, Swamp Thing, Man Bat i Detektyw Chimp. Celem magicznej grupy było naprawienie świata magii, który uległ zaburzeniu po pęknięciu w Wall of Source. Pęknięcie uwolniło dawne siły magiczne zagrażające wszystkiemu co dobre m.in. Upside-Down Man czy Lords of Chaos.

Pamiętacie śmierć Maxwell Lorda z rąk Diany? Maxwell powrócił za sprawą DC Rebirth. Uroki zmian w czasie itp. Telepatyczny złoczyńca wyjątkowo nie miał złych intencji względem amazonki. Ostatecznie połączyli siły przeciwko obcej personie wykorzystującej technologię Maxwella do złych celów. Okazało się, że ową personą była Etta Candy, córka Maxwella. Wydawało się, że córka Maxwella została powstrzymana, a Lord wrócił do więzienia potym jak oszukał swoją współpracownicę. W celi więziennej kryła się córka Maxwella, który raniła go krytycznie. Maxwell obecnie wraca do zdrowia w więziennym szpitalu.

Aktorskie kreacje Amazonki

Wonder Woman jest komiksową bohaterką z długim stażem. Nic więc dziwnego, że media niejednokrotnie wykorzystały jej postać w różnych produkcjach:

 • „Who’s Afraid of Diana Prince” miał być komediową produkcja opowiadającej o „normalnym życiu” 27-letniej Diany, w rolę której wcielała się Ellie Wood oraz Linda Harrison jako Wonder Woman
 • „Wonder Woman” z 1974. – Pierwsze podejście do filmowych przygód amazonki z Caty Lee Crosby w roli głównej. Produkcja jednak była daleka od jakiejkolwiek znanej nam wersji.
 • Serial „Wonder Woman” z lat 1976-1979 – Prawdopodobnie najpopularniejsza wersja Wonder Woman do roku 2013. Serialowa produkcja z lat 70-siątych, gdzie główną rolę grała Lynda Carter. Serial doczekał się 3 sezonów, z czego akcja pierwszego toczyła się w czasach II Wojny Światowej.
 • W latach 2010-2012 podjęto próby odświeżenia serialu z lat 70-siątychc, gdzie główną role miała zagrać Adrianne Palicki. Pilot został źle przyjęty, a projekt wyrzucony do kosza. Kolejne próby podjęła stacje The CW jednak projekt nie doczekał się nawet pilotażowego odcinka. Projekt trafił do kosza ponieważ stacja nie była zadowolona ze scenariusza. Główną rolę w tym projekcie mieli powierzyć Amy Manson.
 • Od 2001 roku wielokrotnie podejmowano próby zekranizowania przygód Amazonki. Udało się to dopiero w 2013 roku za sprawą „Batman v Superman”, gdzie Gal Gadot zadebiutowała w roli Wonder Woman. Publiczność entuzjastycznie przyjęła Gadot w roli Diany. Od tego czasu Gadot wystąpiła jako Wonder Woman w większej liczbie projektów: W „Justice League” z 2017r. oraz „Wonder Woman” z 2017r. Za parę dni odbędzie się premiera „Wonder Woman 1984”, gdzie Gal Gadot powtórzy rolę amazonki. Prawdopodobnie nie szybko pożegna się z tą rolą ponieważ co i rusz aktorka udowadnia, że jest niezastąpiona.

*Wonder Woman pojawiła się w licznym animacjach filmowych jak: animowany serial „Young Justice”, czy pełnometrażowe fily np. „Justice League: War”; „Liga Sprawiedliwych: Zagłada” czy „Liga Sprawiedliwych: Nowa granica”.
*Wonder Woman nie zabrakło w grach na podstawie licencji DC Comics. Wśród najpopularniejszych tytułów możemy wskazać: „Injustice: Gods Among Us”; „Injustice 2” czy „DC Universe Online”.

Umiejętności Wonder Woman

Diana jest wyszkolona w walce wręcz oraz posługiwaniu się bronią białą jak miecz (dodajmy również tarczę), włócznie, łuki czy lasso. Posiada ogromny refleks o czym świadczy zdolność od odbijania kul przy pomoc swoich bransolet. Amazonka otrzymała od Bogów dary, dzięki którym cechuje się ogromną siła, szybkością czy wytrzymałością. Diana potrafi latać oraz komunikować się ze zwierzętami. Za pomocą lassa prawdy potrafi zmuszać każdego do mówienia wyłącznie prawdy (przynajmniej to co dana osoba uznaje za prawdę). Warunkiem jest dotykanie lassa przez „ofierę” chociaż skrawkiem ciała.

Wonder Woman nie bez powodu założyła Mroczną Ligę Sprawiedliwości. W serii „Justice League Dark” ukazującej się w ramach DC Rebirth, okazało się, że Diana posiada magiczne zdolności. W dzieciństwie została naznaczona przez Hekate cząstką jej magicznych zdolności, które zostały przebudzone u Diany przez Upside-Down Mana. Użytkownicy magii przyznali, że zdolności Diany są czymś niespotykanym i na tyle silnym, że były ważnym elementem w pokonaniu Upside-Down Man

Poniższy materiał wideo, udostępniony przez wydawnictwo DC Comics, przybliża ewolucję bohaterki artykułu w trakcie jej 75-lecia, które miało miejsce w 2016r.