Wonder Woman

Wonder Woman zadebiutowała w komiksie „All Star Comics #8” z 1941 roku. Twórcami postaci są William Moulton Marston i H. G. Peter.

Kim jest Wonder Woman?

Pierwotna geneza Wonder Woman przypomina późniejsze interpretacje. Pilot wywiadu armii USA, Steve Trevor, rozbija się na Themyscirze podczas poszukiwań nazistowskiego szpiega. Zostaje znaleziony i objęty opieką przez amazonkę Dianę, która zakochuje się w nim. Królowa wyspy, Hippolita, przypomina, że mężczyźni nie mogą tu przebywać i postanawia wysłać Steve’a z powrotem do USA. Podczas jego rekonwalescencji, Amazonki dowiadują się o tajnej misji Trevora przeciwko nazistom. Aby pomóc w walce przeciw nazistom, Hippolita organizuje turniej, by wybrać ambasadorkę do Stanów. Diana bierze w nim udział incognito, wygrywa i ujawnia swoją tożsamość. Ostatecznie, z pozwoleniem Hippolity, Diana otrzymuje specjalne wyposażenie, pseudonim i udaje się do USA.

Amazonka przyjęła imię Daiana Prince w „świecie mężczyzn”. Diana Prince, pierwotnie pielęgniarka wojskowa, zdobyła rangę porucznika w wywiadzie wojskowym, co było rzadkością dla kobiet w tamtych czasach. Jej bliskość do Steve’a Trevora i rola w wywiadzie pozwalały jej na prowadzenie superbohaterskiego życia. Miała też pomocników w postaci Etty Candy i Holliday Girls, którzy wprowadzali humor i pozwolili autorom skupić się na kwestiach kobiecych. Po odejściu Marstona, postać stała się bardziej stereotypową i skoncentrowaną na relacji z Trevorem. Historie poboczne o Wonder Women z historii zastąpiono artykułami o zwyczajach małżeńskich. Kiedy Kanigher przejął postać, skupił się na „rodzinie Wonder”, co nie okazało się popularne. W odpowiedzi, wrócił do tradycyjnych opowieści o superbohaterach, reintrodukując postacie takie jak Cheetah czy Doctor Psycho, i uczynił Wonder Woman założycielką Ligi Sprawiedliwości Ameryki.

Po „Kryzys na Nieskończonych ziemiach” postać Wonder Woman została zrestartowana według wizji George’a Pereza. Jej nowa historia była mocniej związana z mitologią i po raz pierwszy Diana wchodziła do świata ludzi nie znając angielskiego. Zajmowała się współczesnymi problemami kobiet, a Steve Trevor został przedstawiony jako postać ojcowska dla niej. William Messner Loebs kontynuował jej historię, ukazując Dianę pracującą w restauracji fast food po powrocie z kosmicznej podróży. Następnie John Byrne sugerował romans między Dianą a Supermanem. Ważnym momentem było „śmierć” Diany i przejęcie jej roli przez Hippolitę, a potem jej „powrót do życia”. Cassandra Sandsmark została wprowadzona jako przyszła Wonder Girl. Podczas wydarzeń prowadzących do „Infinite Crisis”, Diana zabiła Maxwella Lorda, co doprowadziło do kontrowersji i napięć w relacjach z innymi superbohaterami, zwłaszcza z Supermanem i Batmanem, co miało wpływ na rozpad Ligi Sprawiedliwości.

Współczesne losy Wonder Woman

Po poświęceniu Diany „Death Metal”, obudziła się ona w Asgardzie. Tam dowiedziała się od Ratatoska o problemach z Yggdrasil i znikającymi walkiriami. Z pomocą Deadmana i wielu innych postaci, Diana stara się rozwiązać problem, a także pokonuje przeciwników takich jak Dr. Cizko i drugą połowę boga Janusa. Po przygodach w różnych wymiarach i miejscach, takich jak Olimp i Elfhame, Diana wraca na Themiscyrę. Tam bierze udział w zawodach mającym wyłonić strażnika Drzwi Zagłady (Trial of the Amazons). Po tragicznej śmierci jej matki, Diana prowadzi śledztwo dotyczące morderstwa, wykorzystując Lasso Prawdy. W trakcie śledztwa oddaje Lasso Nubii i powierza misję odnalezienia mordercy Cassie. W finale Diana walczy z potężnym potworem, Echidną, a następnie stawia czoła siłom Chaosu. Po walce koronuje Yarę tytułem Wonder Girl i obchodzi święto z Amazonkami. Królową amazonek została Nubia.

Moce Wonder Woman

Wonder Woman ma wiele nadludzkich mocy i umiejętności, w tym siłę, nieśmiertelność, wytrzymałość, szybkość i zdolność latania. Została wyszkolona przez Amazonki w walkach wręcz i dysponuje lasem prawdy, która zmusza związanego lub dotykającego artefaktu do mówienia prawdy. Posiada również bransolety do odbijania pocisków i diadem służący jako broń do rzucenia. Potrafi rozmawiać ze zwierzętami.