Ares

Ares po raz pierwszy pojawił się w „Wonder Woman #1” wydanym latem 1942 roku i został stworzony przez twórcę Wonder Woman, Williama Moultona Marstona. W następnym numerze pojawił się pod swoim rzymskim imieniem Mars i zachował to imię, aż do lutego 1987 roku, kiedy to George Pérez przywrócił greckie imię podczas swojego rebootu mitów Wonder Woman.

Powstanie Aresa

Wraz z pojawieniem się ciągłości w historiach o WW rózni scenarzyści i artyści przedstawiali Boga Wojny na różne sposoby. Ares różnił się charakterem i wyglądem, ale najczęściej był przedstawianny w greckiej hoplicie lub w zbroi rzymskiego gladiatora. Najdłużej obowiązującym wyglądem Aresa jest ten George’a Péreza, czerwonookiego greckiego wojownika nosząceho zbroję w kolorach czerni i indygo, oraz twarzą ukrytą pod hełmem. W 2011 roku po starcie New 52 wygląd postaci zmieniał się od czasu do czasu, za nim wrócił do wyglądu wojownika inpirowanego Pérezem.

Historia Aresa

Ares, działający pod imieniem Mars, starał się urzeczywistnić swoją wizję wiecznej wojny w świecie ludzi. Jego największym rywalem była Afrodyta, bogini miłości, która miała odmienną wizję świata. Gdy Mars wyśmiał Afrodytę za jej plan, bogini ulepiła z gliny i tchnęła życie w nową rasę kobiet – Amazonki. Mars robił wszystko, żeby zniszczyć Amazonki, używając nawet Herkulesa do splądrowania wyspy, ale Diana urodziła się i została nauczona walki na czas, aby zmierzyć się z Bogiem Wojny. Innym razem chciał sprowokować wystrzelenie pocisków między Stanami Zjednoczonymi, a Rosją i rozpętać III Wojnę Światową, ale Wonder Woman przy pomocy swojego lassa pokazała mu, że ten chaos doprowadzi do jego zniknięcia bo na Ziemi nie będzie w tedy nikogo kto mógłby go czcić.

Chociaż Ares porzucił swoje plany, opętał drobnego kryminalistę, Ari’ego Buchnana. Posiadając nowe ciało zmienił swoje imię na Ares Buchanan zaczął piąć się po drabinie biznesowej wprowadzając nowoczesną broń w wojnę gangów. Jako Buchanan związał się z Donną Milton, swoją adwokat, która okazała się być Kirke w przebraniu (choć wtedy ona sama o tym nie wiedziała) i mieli razem córkę imieniem Lyta. Ares nie przejmował się zbytnio Donną, strzelając do niej gdy była w ciąży. Później Kirke, jako Donna, chciała pomóc Dianie wydostać się z pułapki, którą zaplanował Ares. Ostatkiem sił strzeliła z pistoletu i utworzyła mini czarną dziurę, która wessała Boga Wojny.

Przenosząc się w przyszłość, Ares ukradł martwe ciało Wonder Woman i zabrał je razem ze sobą do teraźniejszości. Później zmanipulował paru złoczyńców i posłużył się nimi dla stworzenia ciała dla swojego ulubionego agenta, Ludobójcy. Plany Aresa związane z Ludobójcą legły w gruzach, gdy Wonder Woman pokonała potwora i zatopiła go w ocenie. Wściekły Ares nakazał synowi Posejdona, żeby wysłał armię morskich stworów na Themiscire. Podczas walki Diana użyła topora i wbiła go w głowę Aresa rozbijając jego hełm na pół. Pomimo tego, że został uśmiercony i zniknął ze świata śmiertelników, Ares wciąż manipulował wydarzeniami tak, żeby zniszczyć Amazonki. Jego następny plan zakładał zrodzenie pięciu męskich potomkow z pięciu przypadkowych Amazonek. Gdy dzieci się urodziły, Ares wziął ich pod swoje skrzydła. Gdy Zeus dowiedział się o tym wygnał Aresa ze świata nie tylko fizycznego, ale i duchowego.

W New 52 Ares jest powszechnie określany jako Wojna. W New 52 Diana jest półboginią i cóką Zeusa co czyni ją i Aresa przyrodnim rodzeństwem. Ares pierwszy raz pojawił się w „Wonder Woman #4” gdzie został przedstawiony jako starszy męzczyzna łysy męzczyzna z siwą brodą, a jego nogi są nieustannie pokryte krwią. Pojawił się w barze w Darfurze, gdzie jego brat Apollo próbuje przekonać go do pomocy w przejęciu władzy na Olimpie. W „Wonder Woman #0”, którego akcja dzieje się w przeszłości, pokazano, że wziął Dianę pod swoją opiekę ze względu na jej ogromny potencjał w walce. Ich drogi jednak rozeszły się kiedy Ares zlecił Dianie zabić Minotaura, ale ona nie mogła tego zrobić. Okazanie miłosierdzia uczyniło ją porażką w oczach Boga Wojny.

Z biegiem czasu Diana uczy się, że może zaufać Aresowi i oddaje mu pod opiekę swojego młodszego brata Zeke’a i jego matkę Zole. Razem z Lennoxem, Herą i Orionem chronią dziecko przed Pierworodnym, najstarszym synem Zeusa, którego król bogów uwięził miliardy lat temu. Podczas starcia w Londynie Ares przyzywa swoją armię i walczy z Pierworodnym jednak przegrał. Kiedy Pierworodny szykował się do zabicia Aresa i przejęcia tytułu Boga Wojny, Wonder Woman przebiła ich obu włóczniąn jako, że był to jedyny sposób na powstrzymanie Pierworodnego. Wraz z ostatnim tchnieniem Ares wybacza Dianie mówiąc, że zrobiłby to samo. Po śmierci Aresowi objawia się Hades i informuje go, że Diana objęła tytuł Boga Wojny. Pojawił się przed Wonder Woman jako zjawa i powiedział, by nie nazywała go więcej Wojną, jako że teraz to jej imię – wtedy Diana zaczyna używać jego prawdziwego imienia, Ares.

W DC Rebirth grupa ludzi działająca pod nazwą „Sear” terroryzuje centrum handlowe w którym akurat znalazła się Diana. Później Barbara Ann Minerva odkrywa, że „Sear” to anagram od imienia Ares. Bóg Wojny atakuje wkrótce po tym odkryciu ujawniając, że chce rozprzestrzenić wirus Maru, który powoduje nie okiełznany gniew i żądze krwi, po całym świecie i zmienić ludzi w morderców, aby zasilić swoją moc. Diana proponuje mu informację o lokalizacji Themisciry wzamian za oszczędzenie ludzkości, ale Ares odkrywa, że Wonder Woman nie zna miejsca gdzie znajduje się wyspa. Diana przy pomocy bogów, w zwierzęcych formach pokonuje Aresa. Przy pomocy Lassa Prawdy Diana poznaje lokalizację wirusa i niszczy go. W krótce potem synowie Aresa, Fobos i Deimos, postanowili uwolnić swojego ojca z jego więźienia na Themiscirze. Jednak ich plan zostaje uniemożliwiony przez Kirke, która umieszcza ich dusze w ciałach dwóch dobermanów.

Po latach tajemnicze drzewo, które rosło na Themiscirze zostaje teleportowane na fałszywą wyspę, która Wonder Woman uznawała za swój dom. Podczas walki z Cheetą kropla krwi Wonder Woman otwiera portal w drzewie z którego wychodzi nagi, przystojny mężczyzna, który przedstawia się jako Ares.

Moce i umiejętności Aresa

Podobnie jak wszyscy nieśmiertelni bogowie z Olimpu, Ares posiada ogromną siłę, choć może być z nich wszystkich najśilniejszy ustępując tylko Herkulesowi. Co więcej jest mistrzem konfliktów i strategii z wiekowym doświadczeniem oraz posiada telekinetyczną kontrolę nad każdym rodzajem broni. Jako Bóg Wojny zyskuje siły wraz ze złością, nienawiścią, przemocą, śmiercią i rozlewem krwi, dzięki czemu potrafi też wyleczyć się z ran. Potrafi kształtować swój byt jak tylko chce oraz teleportować siebie i innych. Przez pewien czas był też Bogiem Śmierci w greckim panteonie dzięki czemu potrafił przyzywać armię potępionych wprost z Podziemia. Jako bóg, nie może zostać zraniony bronią wykonaną przez śmiertelników, jedyną rzeczą mogącą go zranić jest broń stworzona przez bogów lub magię.