Mera

Mera zadebiutowała w Srebrnej Erze w Aquaman #11”. Została stworzona przez Jacka
Millera i Nicka Cardy’ego w 1963 roku.

Historia Mery

Mera jest była królową Wymiaru Aqua (Xebelu), Królową Atlantydy oraz żoną Aquamana.
W swoim chronologicznie pierwszym występie Mera ucieka przed kryminalistą Leronem,
który przejął kontrolę nad jej królestwem. Kiedy przybywa na Ziemię poznaje Aquamana i
Aqualada, którzy przysięgają jej pomóc. Leron zastawia zasadzkę i więzi Aquamana wraz z
Merą w Wymiarze Aqua. Aquaman wspomagany przez Quispa, ducha wody, uwalnia Merę i
pokonuje Lerona. Mera zrzeka się tronu Xebelu i wraca na Atlantydę, gdzie wychodzi za mąż
za Arthura. Wkrótce potem rodzi mu syna Arthura Curry’ego Juniora.

Kilka lat później Black Manta porwał Arthura Jr. umieszczając go w zbiorniku, który miał za
zadanie go udusić. Zdesperowana Mera wyrusza na poszukiwanie naukowca z Xebelu,
który posiadał materiały do stworzenia urządzenia mogące uratować jej syna. Mera
jednak przybywa za późno i widzi swojego syna martwego. Śmierć małego Arthura
spowodowała rozłam w związku Aquamana i Mery. Po ataku olbrzymiej, inteligentnej
meduzy, gdy Arthur walczył by ich uwolnić, Mera wydostała się i zaatakowała Aquamana
winiąc jego „słabe geny” za śmierć ich syna. Podczas walki Aquaman przypadkowo popycha
Merę na kawałek metalu. Wierząc, że jest martwa, Aquaman kładzie ją w trumnie i zamyka w
pałacu. Merze jednak udało się przeżyć dzięki jej obcej fizjologii. Po wskrzeszeniu Mera nie
widzi żadnego powodu, by zostać na Ziemi i postanawia wrócić do Wymiaru Aqua.

Dzieje Mery w Blackest Night

Podczas „Blackest Night” na prośbę Gartha, Mera wyraża zgodę na przeniesienie zwłok Aquamana z Mercy Reef do Atlantydy. Zanim jednak do tego doszło zostają zaatakowani przez Aquamana, Tulę i Dolphin przemienionych w Czarne Latarnie. Podczas walki Garth zostaje przemieniony w jedną z Czarnych Latarni, a Mera ucieka do Hali Sprawiedliwości. Wzywa pomoc, z którą przybywa Firestorm. Później Mera zostaje wybrana na nosicielkę czerwonego pierścienia mocy, a podczas bitwy staje przeciw Aquamanowi i ożywionemu Arthurowi Juniorowi. Planem Aquamana było wykorzystanie uczuć Mery do syna. Ta jednak stwierdza, że nigdy nie chciała dzieci i niszczy mroczną wersję swojego syna. Po pokonaniu Nekrona, Istota Życia ożywia Aquamana, a jego widok łamie więź z czerwonym pierścieniem przez co Mera doznaje zatrzymania krążenia. Carol Ferris i Saint Walker łączą swoje moce i leczą ją, żeby mogła znów zjednoczyć się ze swoim ukochanym Arthurem.

Mera w Brightest Day

W „Brightest Day” kiedy Mera i Aquaman powstrzymali wyciek ropy zostają zaatakowani przez żołnierzy pod dowództwem Sireny, która łudząco przypomina Merę. Okazuje się że Mera pochodzi z kolonii karnej dla separatystów, którzy setki lat temu zostali wysłani do innego wymiaru (Xebelu), a ona przybyła na Ziemię, żeby zabić króla Atlantydy w ramach zemsty. Wraz z Aquamanem i Aquagirl stawiają czoła połączonym siłą Czarnej Manty, Siren i elitarnych żołnierzy Xebelu – Szwadronu Śmierci. Po wygnaniu Manty i Siren do portalu w Trójkącie Bermudzkim, Aquaman wybacza Merze, że nie wyjawiła mu prawdy.

Historia Mery w New52

W New 52 Mera wraz z Aquamanem wracają do Amnesty Bay. Mera ma problem z przystosowaniem się do społeczeństwa i kontrolowania swojego gniewu. Pomaga Arthurowi i innym w odkryciu tajemnicy zatonięcia Atlantydy i powstrzymaniu Czarnej Manty, który stara się zebrać starożytne artefakty z Atlantydy. Po wydarzeniach z „Tronu Atlantydy” Mera zostaje aresztowana przez policję za napaść pod wpływem gniewu. Mera wraz z policjantami zostaje zaatakowana przez Martwego Króla, który chce żeby zaprowadziła go do Xebel. Martwy Król zaciąga Merę do Trójkąta Bermudzkiego by ta otworzyła bramę. Merze jako pierwszej udaje się przedostać do swojego rodzinnego miasta, by ostrzec wszystkich. Na miejscu dowiaduje się, że została zaręczona z Nereusem, nowym królem Xebel. Nereus wraz z Merą zostają uwięzieni w lodzie, ale zjawia się Aquaman, by ich uwolnić. Staje do walki z Martwym Królem, który okazuje się być pierwszym królem Atlantydy zamierzającym rządzić Siedmioma Morzami. Mera uwalnia Nereusa i żołnierzy Xebel, aby pomogli Arthurowi. Ci jednak kłaniają się Martwemu Królowi jako prawowitemu władcy Siedmiu Mórz. Mera zostaje uwięziona przez Martwego Króla w kontrolowanej przez żołnierzy Xebelu Atlantydzie. Mera odmawia ślubu z Nereusem i grozi, że zabije go jak tylko się uwolni.

Co z Merą w DC Rebirth?

Mera i Aquamana postanawiają pobrać się. Niestety nieprzychylnym okiem na to spogląda rada. Powodem jest wizja upadku Atlantydy, do której miałyby przyczynić się zaślubiny dwójki kochanków. Sytuacja w Atlantydzie pogarsza się, kiedy korona przechodzi w obce ręce Corum Rath, a Aquaman uchodzi za zabitego. Merze pozostaje tylko ucieczka. Po kilku tygodniach okazuje się, że Arthur przeżył. Mera na wieść o tym podejmuje próby ratunku jej ukochanego nawiązując tymczasowy sojusz z Ocean Master. Dodatkowego sojuszu poszukuje w rodzinnych stronach. Ocean Master wykorzystuje okazję do nawiązania współpracy z królem Xebelu. Ojciec Mery zgadza się użyczyć swojej armii bratu Aquamanowi, który chce zagarnąć koronę Atlantydy dla siebie. Mera czuje się przez niego oszukana. Wyzywa Ocean Mastera do pojedynku, z którego wychodzi zwycięsko. Wygrana Merze umożliwia poprowadzenia armii jej ojca w walce o tron Atlantydy. Wyczerpująca walka ostatecznie pomaga Merze i Aquamanowi odzyskać tron. Arthur nie czuje się godny dzierżenia korony. Przekazuje Merze władzę nad Atlantydą.

W DC Rebirth podwodne królestwo przechodzi diametralną zmianę. Nie można dłużej nazywać Atlantydę podwodnym królestwem, ponieważ zostaje ono wyniesione na powierzchnię. Wszystko za sprawą Aquamana. Sytuacja nie do końca podoba się rządowi Ameryki. Co prawda udają się na paktowanie z Merą, jednak potajemnie Amanda Waller wysyła Suicide Squad, aby zniszczyli królestwo. Merze udaje się załagodzić sytuację i doprowadzić do sojuszu.

Mera odegrała istotną rolę podczas wydarzenia Drowned Earth. Wydarzenia nie tylko ostatecznie uśmierciły Sea Gods i Posejdona, ale wpłynęły na zmianę szeregów Justice League. Podczas gdy Aquaman uchodzi za martwego, jego miejsca w Justice League przejmuje Mera.

Umiejętności Mery

Mera dysponuje nadludzką siłą. Ponadto wyszczególnia się zdolność do oddychania pod wodą, jak i normalnego funkcjonowania pod nią (oddychanie, widzenie, słyszenie, mówienie itp.). Specjaliści określają, że jest w stanie szybciej pływać od normalnych mieszkańców Altantydy lub królestwa Xebel. Dodatkowo Mera jest bardzo dobrze wyszkolona w boju. Pieczę nad jej treningiem osobiście sprawował król Xebelian (jej ojciec).

Do najważniejszych zdolności Mery zalicza się Hydrokinezę, która polega na manipulowaniu wodą. Za pomocą tej zdolności jest w stanie uformować wodę w dowolny kształt (np. tarcza lub broń). Umiejętność ułatwia również Merze atakowanie strumieniem wody. Zdolność jest charakterystyczna dla mieszkańców królestwa Xebel, lecz u Mery jest ona bardziej rozwinięta.