Suicide Squad (Legion Samobójców)

Suicide Squad zadebiutowało w komiksie „The Brave and the Bold #25” z 1959 roku. Twórcami grupy są Robert Kaingher i Ross Andru

Kim jest Suicide Squad?

Pierwsza misja Suicide Squad polegała na powstrzymaniu „Czerwonej Fali”, która grozi nadmorskiemu kurortowi. W kolejnych numerach zespół stawia czoła m.in. deszczowi meteorów, gigantycznemu wężowi w metrze paryskim oraz dinozaurom. W późniejszych wydarzeniach, w obliczu zagrożenia ze strony Darkseida, Amanda Waller tworzy nowy Legion Samobójców pod przywództwem Ricka Flaga Jr., w skład której wchodzą m.in. Blockbuster i Deadshot. Ich misje obejmują starcie z ognistym elementalem Brimstone’em oraz próbę ratunku pojmanego Captaina Boomeranga.

Suicide Squad w New52

Amanda Waller stworzyła dla rządu USA grupę zadaniową z superosób, które można było poświęcić m.in. Deadshot, Harley Quinn, El Diablo, Black Spider, Voltaic i King Shark. 37 skazanych na śmierć superprzestępców z więzienia Belle Reve zostało poddanych surowemu treningowi i zaopatrzonych w mikrobomby. Podczas „pierwszej misji” zostali pojmani i torturowani, by wydobyć informacje. Okazało się, że było to test Waller. Oficjalnie sześcioro z nich stworzyło drużynę Suicide Squad. Następnie zostali wysłani na misję na stadion, gdzie ludzie zostali zainfekowani wirusem zamieniającym ich w bestie. Po tej misji Legion Samobójców musiał się ukryć, ale napotkali łowcę nagród Mad Dog. Później przeprowadzili operację w organizacji Basilisk, mającą na celu odzyskanie Dr. Elisy Visyak. W Belle Reve, Harley Quinn uwolniła się od kontroli bomby w jej głowie. Kiedy więzienie Belle Reve zostało zaatakowane, Deadshot skonfrontował się z Quinn, która chciała odzyskać twarz Jokera. Misja Suicide Squad została zakłócona przez policję, co zmusiło Waller do interwencji.

Współczesne przygody Suicide Squad

Amanda Waller, działając bez sankcji rządowej, postanowiła stworzyć alternatywną Ligę Sprawiedliwości, aby zaatakować inną Ziemię. W celu realizacji swojego planu, zebrała Legion Samobójców, w skład którego weszli m.in. „Superboy” (w rzeczywistości klon o nazwie Match), Peacemaker oraz różni superzłoczyńcy. Misje drużyny były ryzykowne: odzyskanie Talona z Azylu Arkham, schwytanie speedstera Bolt z Akademii Tytanów, a także podróż na alternatywną Ziemię-3, aby uratować Bloodsporta. W międzyczasie Waller testowała lojalność Peacemaker’a, nakazując mu schwytanie Swamp Thing, ale misja zakończyła się fiaskiem.

Waller, nie dotrzymując obietnic, zaatakowała własny zespół, próbując użyć technologii Apokolipsu do stworzenia klonów drużyny. Jednak Ambush Bug zdołał odwrócić jej plany, niszcząc klony i uwalniając Suicide Squad. Działania Waller doprowadziły do chaosu w wielu światach, gdy superbohaterowie z różnych rzeczywistości zaczęli konfliktować się ze sobą. Wielu członków Suicide Squad odwróciło się od Waller, co doprowadziło do upadku drużyny. Waller jest przedstawiona jako skomplikowana antagonista, zdolna do manipulowania i podejmowania ryzykownych decyzji bez zastanowienia się nad konsekwencjami.

Obecnie Peacemaker prowadzi Legion Samobójców Amandy Waller, która knuje przeciwko superbohaterom. Jednym z jej działań było uwięzienie Green Arrow i Lian (córka Roy Harpera) na nieznanym świecie, czy szpiegowanie Doom Patrol.

Popularni członkowie Suicide Squad

Skład Legionu zmieniał się na przestrzeni lat. Wśród najpopularniejszych członków wymieniamy: