Suicide Squad

Pomysłodawcami oryginalnej drużyny byli Robert Kanigher i Ross Andru.


Historia i koncepcja ugrupowania

Suicide Squad jest grupą zrzeszającą różnych bohaterów. Znana jest też pod nazwą Task Force X. Pierwsza wersja drużyny zadebiutowała w komiksie „The Brave and the Bold vol. 1 #25” z 1959 roku. Jej konwencja nieco odbiegała od późniejszych wersji. Grupa zrzeszała doświadczonych bohaterów, którzy działali za czasów II Wojny Światowej. Wykonywali misje pod nazwą Suicide Squadron. W składzie oryginalnej drużyny znaleźli się: Rick Flag Senior, dr Hugh Evans, Jess Bright i Karin Grace.

Kolejna wersja Suicide Squad przybrała dobrze nam znaną konwencję, którą lepiej będziemy mogli poznać w polskich kinach od 5 sierpnia 2016 roku. Następna wersja Suicide Squad zadebiutowała w Legends vol. 1 #3” z 1987 roku. Tym razem oddział nie składał się z prawdziwych bohaterów. Szeregi Oddziału Samobójców zostały zasilone przez kryminalistów. Nie byli śmiałkami, którzy ochoczo dołączyli do ugrupowania. Amerykański rząd zwerbował antybohaterów w zamian za zawarcie pewnej umowy. Złoczyńcy mieli wykonywać rządowe misje jako tajne ugrupowanie w zamian za zredukowanie ich wyroków przestępczych. Amerykańskie władze zdawały sobie sprawę, że nie można darzyć zaufaniem międzynarodowych przestępców. Najbardziej tego świadoma była Amanda Waller, główna kierownik ugrupowania. Aby okazać antybohaterom ograniczone zaufanie, Amerykański rząd zastosował wobec skazańców specjalne bomby, które miały zostać aktywowane w momencie, kiedy okażą im nieposłuszeństwo. Z biegiem lat ładunki wybuchowe zaczęły zmieniać formę. Początkowo były zwykłymi, nadgarstkowymi bransoletkami, które nosili jedynie niezaufani członkowie. Współczesna wersja przedstawia podskórne mikro-bomby, wszczepiane w okolicy karku każdemu skazańcowi.


Skład drużyny

Podobnym, nieustannym zmianom ulegał skład drużyny. Członkami pierwotnego składu byli min. dowódca drużyny Rick Flag Jr, Bronze Tiger, Deadshot, Captain Boomerang lub Enchantress. Gościnnie skład wspierany był przez Arsenala, Killer Frost, Count Vertigo lub Slipknot. Nie można zapomnieć też o Vixen, która początkowo miała pojawić się w Suicide Squad na chwilę. Jej obecność została przedłużona ze względu na popełnione morderstwo, którego bohaterka nie mogła sobie wybaczyć przez długi czas.

Współczesna wersja drużyny uległa kolejnemu przeobrażeniu. Nie zabrakło w niej charakterystycznych członków jak Deadshot, czy Captain Boomerang. Wśród nowych twarzy pojawiła się Harley Quinn, King Shark, Reverse Flash i wielu, wielu innych.


Inne media

Nie zabrakło wykorzystania komiksowego Suicide Squad w innych mediach. Kontrowersyjne ugrupowanie pojawiło się w dziewiątym i dziesiątym sezonie „Tajemnice Smallville”. Wśród serialowych członków pojawili się Rick Flagg, Deadshot, Plastique, Warp i Icicle. Po kilku latach, telewizyjna stacja CW wykorzystała Suicide Squad w swoim projekcie. Mowa rzecz jasna o serialu Arrow. Suicide Squad pojawiło się w drugim sezonie, a w jego szeregach występowali min. Amanda Waller, Bronze Tiger, Sharpen, Deadshot. Dosłownie urywkowo mogliśmy ujrzeć Harley Quinn. Niestety była to tylko kilkusekundowa scena.

Suicide Squad pojawiło się także w środowisku gier komputerowych. Zarys ugrupowania został wprowadzony w grze „Batman: Arkham Origins”. Do dnia dzisiejszego pomysł nie został dalej rozwinięty, lecz WB otwarcie mówi o planowanym stworzeniu gry z „samobójcami” w rolach głównych.

Od kilku dni możemy pogrywać w „Suicide Squad: Special Ops”. Gra ukazała się na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS. Gra nawiązuje do filmu o tym samym tytule. W grze wcielamy się w Harley Quinn, Deadshota lub El Diablo, za pomocą, których musimy odpierać ogromne fale wrogów.

Nie mogło zabraknąć Oddziału Samobójców w środowisku animowanym. Jedna z wersji ugrupowania została wprowadzona w serialu animowanym „Liga Sprawiedliwych Bez Granic”. W animacyjnym ugrupowaniu pojawili się Deadshot, Captain Boomerang, Clock King i Plastique. Task Force X pojawiło się też w „Batman: Atak na Arkham”.

Wielkimi krokami przybliżamy się do światowej premiery filmu „Suicide Squad”. Już za 10 dni będziemy mieli okazję oglądać na wielkim ekranie przygody Deadshota, Rick Flag Jr, Harley Quinn, Enchantress, Captaina Boomeranga, Slipknota, Katany, Killer Croca i El Diablo. W widowisku filmowy nie zabraknie też Amandy Waller i Jokera.