Vulko

Vulko zadebiutował w „The Brave and the Bold #73”, który ukazał się w 1967 roku. Twórcami postaci są Bob Haney i Howard Purcell.

Historia Vulko

Vulko jet jednym z najbardziej znanych i zasłużonych mieszkańców Atlantydy. Uchodzi za jednego z najbardziej zaangażowanych politycznie mieszkańców, który był obecny przy wielu rewolucjach. Jest wyśmienitym naukowcem. Jego wiedza została zauważona przez ród królewski. Nic dziwnego, że był doradcą króla Trevisa oraz przyjacielem matki Aquamana. Obecny był przy narodzinach chłopca. Co sił próbował przekonać króla Trevisa, by nie wyganiał chłopca z Atlantydy. Niestety bezskutecznie. Aquaman powrócił po kilku latach. Zapoznali się z Vulko podczas okresu więziennego. Aquaman po uwolnieniu się i objęciu tronu, uczynił Vulko swoim regentem.

Aquaman miał wielu przeciwników jego rządzenia. Wśród nich znalazł się Vulko. Mimo łączącej ich przyjaźni, Vulko nie był przekonany do metod rządzenia Arthura. Opuścił Atlantydę i zamieszkał w innym mieście, w którym władzę sprawował Koryak, jeden z synów Aquamana. Ciężko powiedzieć, czy była to właściwa decyzja. Tamtejsi mieszkańcy zostali zmanipulowani i zmuszeni do walk z innymi miastami.

Warto krótko wspomnieć o tzw. „Obsidian Age”. Były to ciężkie czasy dla podwodnego królestwa, które utraciło swój blask i chwałę. Za winowajcę uchodził Aquaman, dla którego lud był bezlitosny. Sąd skazał Aquamana na śmierć. Vulko był jedną z wielu osób, który przyczynił się do wydanego wyroku. Aquaman uszedł jednak cało z opresji.

„Obsidian Age” przyczynił się do wzrostu ilości atlantyckich użytkowników magii wykorzystujących umiejętności do złych celów. Vulko podjął się walki z nimi. Niestety został zabity podczas ataku Atlantydy przez Spectre. Ciało Vulko zostało znalezione po jakimś czasie, a jego duch zamieszkał w mieście zwanym „Windward Home”.

Losy Vulko w New52

Podobnie jak w poprzednich dziejach, Vulko w New52 był doradcą królewskim. Niestety jego historia nie toczy się tak „kolorowo” jak uprzednio. Vulko postawiony jest w ciężkiej sytuacji. Zamordowana zostaje para królewska, a rządy w Atlantydzie przejmuje Ocean Master. Vulko jest przekonany, że za incydent odpowiada Orm. Niestety brakuje mu dowodów na potwierdzenie jego tezy. Nowy król Atlantydy skazuje Vulko na areszt. Byłemu doradcy udaje się uciec, po czym zamieszkuje na powierzchni. Nieco później odnajduje Arthura i opowiada jemu całą historię. Arthur jednak nie jest przekonany do rządzenia Atlantydą. Postanawia nie mieszać się w sprawy podwodnego świata.

Kolejny raz spotykamy Vulko podczas toczonej wojny pomiędzy Atlantydą a powierzchnią – event „Throne of Atlantis”. Vulko ratuje Lois Lane, a następnie zostaje zabrany przez Cyborga do Watchtower. W trakcie rozmów z Shinem okazuje się, że Vulko jest odpowiedzialny za wywołanie wojny.

Vulko opuszcza siedzibę Ligi Sprawiedliwych. Udaje się do miejsca finałowej batalii toczonej przez Aquamana i Ocean Mastera. Walkę wygrywa Aquaman, obejmując tym samym tron Atlantydy. Vulko przyznaje się do wywołania wojny. Arthur bez chwili namysłu zabiera Vulko przed sąd atlantycki.

Vulko traci zaufanie Aquamana oraz zostaje osadzony w jednej z atlantyckich cel. Udaje mu się zrehabilitować w oczach Aquamana podczas ataku Dead King. Vulko w tym czasie bardzo przysłużył się Arthurowi, co zaowocowało wybaczeniem jego wcześniejszych czynów. Niestety Vulko nie zostaje uniewinniony. W dalszym ciągu musi odbyć swój wyrok.

Co z Vulko w DC Rebirth?

Vulko zostaje uwolniony z więzienia podczas przejęcia tronu Atlantydy przez Corum Ratha. Były doradca królewski łączy siły z rebeliantami. Informują Mera o stanie Arthura (został śmiertelnie ranny przez Murk, ale udało mu się przeżyć). Arthur i Vulko podejmują tymczasowy sojusz, którego celem jest obalenie Ratha. Misja kończy się sukcesem, a rządy w Atlantydzie przejmuje Mera.

Umiejętności Vulko

Vulko wykazuje się wysokim poziomem intelektu oraz doskonałymi umiejętnościami przywódczymi. Ponadto bardzo dobrze funkcjonuje w środowisku wodnym. Wyszczególnić można większą siłę w przeciwieństwie do gatunku ludzkiego.