XVIII Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2017 – Relacja

Autorem wszystkich zdjęć użytych w tym artykule jest Kapitan Fandom, któremu serdecznie dziękujemy za materiały!

W ten weekend w Łodzi odbył się 28. już Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, po raz piąty na łódzkiej Atlas Arenie. Choć w poprzednich latach organizatorzy stawiali nacisk głównie na tę drugą część, w tym roku obecność komiksów była zdecydowanie bardziej odczuwalna. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki przybyłym gościom, jak i rozpoczynającemu się w naszym kraju Odrodzeniu DC Comics.

Zanim o gościach, powiedzmy chwilę o Odrodzeniu. Linia komiksów wydawana w USA. od maja zeszłego roku jako Rebirth w końcu trafia do naszego kraju dzięki znanemu każdemu czytelnikowi komiksów wydawnictwu Egmont. Ich stoisko znajdowało się na wprost od głównego wejścia do Areny (oraz kasy biletowej), a jego wystrój wskazywał, że DC Comics rozdaje tam karty. Poza większością wydanych w ostatnich miesiącach tomów, wydawnictwo oferowało również prapremierę pierwszych 4. tomów Odrodzenia (Batman T. 1: Jestem Gotham, Superman T. 1: Syn Supermana, Green Arrow T. 1: Śmierć i Życie Olivera Queena oraz Suicide Squad T. 1: Czarne Więzienie). Co więcej, na stoisku Egmontu panowały bardzo atrakcyjne ceny, gdyż wydawca oferował zniżkę 25% na cały asortyment stoiska, do którego poza komiksami zaliczały się również gry planszowe.

Nie samym Egmontem jednak świat stoi, więc na stoiskach które dosłownie otaczały od wewnątrz pierścień Atlas Areny mogliśmy znaleźć liczne wydania polskie, jak i zagraniczne, pojedyncze zeszyty jak i zbiorcze tomy, stare historie, jak i liczne nowości. Poza komiksami mogliśmy nabyć wiele drobniejszych upominków takich jak figurki, koszulki, biżuteria, kubki, poduszki i wiele, wiele więcej.

Co do gości, spotkać mogliśmy takie tuzy komiksu jak

  • Will Simpson (jeden z rysowników „Hellblazera”)
  • David Roach (rysownik takich komiksów jak „Batman: Demon”, „Star Wars: Tales of the Jedi” czy „Aliens: Horror Show”)
  • Sylvain Runberg (scenarzysta komiksów z serii „Millenium”)
  • Simon Bisley (rysownik takich historii jak „Lobo: Ostatni Czarnianin” czy „ABC Warriors”)
  • Otto Schmidt (rysownik obecnej serii „Green Arrow wydawanej od września w Polsce)
  • Achdé (twórca komiksów z „Luckym Luke’iem”)
  • Grzegorz Rosiński (rysownik tak legendarnych serii jak „Thorgal”, i „Kapitan Żbik” jak i jeden z autorów w magazynie „Relax”)
  • i największa gwiazda tego wydarzenia: JIM LEE – jeden z założycieli Image Comics,  jedna z najważniejszych osób w DC Comics jak i rysownik takich komiksów jak „Batman: Hush”, „Superman: For Tomorrow”,  „All Star Batman & Robin, the Boy Wonder” czy „Justice League: War”)

Jak jednak nazwa wskazuje, impreza ta jest zarówno imprezą game’ingową, więc poza możliwością pogrania wspólnie w takie produkcje jak Tekken 7 czy Injustice 2 na scenie rozgrywały się mistrzostwa polski w League of Legends oraz Counter-Strike: Global Offensive.

Nie zabrakło też oczywiście cosplayu i cosplayerów, a grupa odtwarzająca postacie z DC Comics zebrała się ponownie, jak na każdej większej imprezie i konwencie. Konkurs cosplay na głównej scenie okazał się jednak nieco rozczarowaniem.  Zamiast dwóch kategorii (ogólna oraz DC Comics) miała miejsce jedynie ogólna prezentacja, w której udział wzięło 11 cosplayerów.

Co prawda MFKiG nie jest typowym konwentem, a raczej typem expo, co wiąże się chociażby z brakiem możliwości przenocowania na miejscu jak i bardziej oficjalną atmosferą imprezy,  jednak obok Atlas Areny nie zabrakło licznych food trucków, oraz miejsc gdzie można było przysiąść, by posilić się i zregenerować siły.