Ray Palmer (Atom)

Ray Palmer zadebiutował w komiksie „Showcase #34” z 1961 roku. Twórcami postaci są Gardner Fox, Gil Kane i Murphy Anderson.

Kim jest Ray Palmer?

Raymond „Ray” Palmer, profesor fizyki na Ivy University, specjalizuje się w kompresji materii, używając masy materii gwiazdowej białego karła do konstrukcji soczewki umożliwiającej zmniejszanie obiektów. Gdy zostaje uwięziony w jaskini wraz ze swoją dziewczyną Jean Loring, używa tej technologii do zmniejszenia swojego ciała i ucieczki, odkrywając, że może bezpiecznie zmieniać rozmiar bez ryzyka eksplozji. Palmer postanawia wykorzystać ten efekt, by stać się superbohaterem. Tworzy kostium, który staje się widoczny tylko gdy się skurczy, oraz narzędzie do paska umożliwiające kontrolowanie miniaturyzacji, w tym przemieszczanie się przez linie telefoniczne.

Ray Palmer, jako Atom, przeżywa przygody w Ivy Town, często pomagając Jean w jej sprawach prawnych. Z czasem zyskuje wrodzone moce zmniejszania się. Jego głównymi wrogami są Chronos, Bandyta Czasu, Floronic Man i inne. Atom dołącza do Ligi Sprawiedliwości i zaprzyjaźnia się z Hawkmanem. Chociaż Atom nie zdobył dużej popularności, był ceniony za swoją unikalną zdolność zmiany rozmiaru. Hawkman nawet wyprodukował dla niego protetyczne skrzydła, tworząc Majora Mynaha, partnera i wierzchowca Atoma.

Współczesne przygody Ray Palmera

W serii DC Rebirth, Ray Palmer jest profesorem w college’u Ivy League i wieczorami zamienia się w Atom, doświadczonego bojownika przestępczego. Udziela wsparcia technicznego swojemu przyjacielowi i uczniowi Ryanowi Choi. Ray znika podczas badań nad subatomowym Microverse, który odkrył jako zagrożenie egzystencjalne dla ich wszechświata. W nagranym wideo prosi Ryana o pomoc w uratowaniu siebie i dokończeniu badań. Ryan, znając technologię Atoma, zostaje wybrany przez Batmana jako następca Raya w nowej Lidze Sprawiedliwości. Carter Hall, badając tajemnice swoich poprzednich wcieleń, również trafia do Microverse i odzyskuje tam statek kosmiczny należący do kilku jego poprzednich wcieleń, znajdujący się na żywej planecie Moz-Ga.

Moce Ray Palmera

Ray Palmer jest profesorem fizyki, który opracował technologię umożliwiającą mu zmniejszanie swojego ciała do subatomowych rozmiarów. Jego główna moc polega na zmianie rozmiaru i masy, co umożliwia mu szybowanie w prądach powietrza lub uderzanie z dużą siłą. Palmer posiada także zdolność podróżowania przez linie telefoniczne, korzystając ze swojego zmniejszonego rozmiaru. Jako wysoce inteligentny naukowiec, opracował specjalny kostium, który staje się widoczny tylko w zmniejszonych rozmiarach, oraz różne gadżety technologiczne.