Poison Ivy (Pamela Isley)

Poison Ivy zadebiutowała w komiksie „Batman #181” z 1966 roku. Twórcami postaci są Robert Kanigher, Carmine Infantino i Sheldon Moldoff.

Kim jest Poison Ivy?

Pamela Isley, botaniczka z Seattle, została zmanipulowana przez przestępcę Marca LeGrande do współpracy przy kradzieży egipskiego artefaktu z antycznym ziołem. Po przestępstwie LeGrande otruł ją tym ziołem, ale Isley przeżyła, stając się odporna na toksyny i choroby. Odkryła, że może używać niektórych roślinnych toksyn do hipnotyzowania i kontrolowania ludzi, szczególnie mężczyzn. Przybrała pseudonim Poison Ivy i zaczęła nosić skąpy, zielony kostium przypominający roślinność. Zajęła się życiem przestępczym, wykorzystując swoją atrakcyjność i toksyny do manipulowania innymi. Po przeprowadzce do Gotham City zaczęła konfliktować z Batmanem, który był jej przeciwnikiem. W ich pierwszym spotkaniu niemal przekonała go, by dołączył do niej jako partner w zbrodni, stając się jedną z najniebezpieczniejszych postaci w jego rogatywce.

Historia Poison Ivy uległa zmianie po Kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Isley, pochodząca z zamożnej rodziny z Seattle, była wycofaną i bardzo inteligentną studentką biochemii botanicznej. Uległa swojemu profesorowi, Jasonowi Woodrue, który później stał się złoczyńcą Floronic Man, a który w ramach eksperymentu wstrzyknął jej truciznę roślinną, dramatycznie zmieniającą jej fizjologię.

Zatrucie to prawie dwukrotnie doprowadziło Isley do śmierci, uniemożliwiło jej także posiadanie dzieci i spowodowało, że poczuła się psychicznie związana z roślinami, uznając je za swoje „dzieci”. Po opuszczeniu szpitala doświadczała silnych wahań nastrojów i próbowała kontynuować edukację oraz życie osobiste, lecz jej stan psychiczny się pogorszył po śmierci jej chłopaka w wypadku samochodowym z powodu tajemniczego rozrostu grzyba – pierwszego objawu jej mocy związanych z roślinami. W końcu Isley opuściła college i przeprowadziła się do Gotham City, gdzie przyjęła tożsamość Trującego Bluszczu i zaczęła popełniać przestępstwa w zielonym kostiumie. Jej pierwsza zbrodnia to próba wymuszenia dużych pieniędzy od miasta poprzez użycie śmiertelnych zarodników roślin. Jej działalność przestępczą zakończył Batman, który pokonał ją i spowodował jej uwięzienie w Arkham Asylum. Ta porażka była początkiem jej obsesji na punkcie Batmana, który okazał się być odporny na jej metody manipulacji.

Współczesne przygody Poison Ivy

W „Trinity”, Poison Ivy wykorzystuje świat marzeń i White Mercy, aby przenieść swoją „córkę” do rzeczywistości za pomocą energii Supermana, lecz ostatecznie zapomina o zdarzeniu dzięki White Mercy. W serii „Batgirl”, Ivy współpracuje z bohaterką, by powstrzymać niebezpieczne rośliny na pokładzie samolotu, a w „All-Star Batman” współdziała z Batmanem, badając jałowe drzewo i tworząc lekarstwo na śmiertelną bakterię Mr. Freeze’a. W „The War of Jokes and Riddles”, Ivy łączy siły z Riddlerem przeciwko Jokerowi, a w „Gotham Resistance” kontroluje zniekształcony obszar Gotham, gdzie interweniuje, gdy atakowane są jej rośliny. W „Source Code” z serii „Batgirl and the Birds of Prey”, Ivy infiltrowała firmę Terracare, by ochronić pszczoły, współpracując ostatecznie z bohaterkami i przyjmując pracę jako chemik.

W „Damage”, Ivy pod wpływem złych mocy chce zniszczyć ludzkość, lecz ostatecznie przeciwstawia się tym wpływom, odkrywając, że ludzie są warci ocalenia. Batman #41-43 ukazuje, jak Ivy, odczuwając winę, przejmuje kontrolę nad wszystkimi na Ziemi, oprócz Batmana i Catwoman, a potem poddaje się terapii w Sanctuary. W „Heroes in Crisis”, Ivy ginie, lecz jest wskrzeszona przez Wally’ego Westa, tworząc przez przypadek duplikat swojej osoby. Po serii nieporozumień, duplikat Ivy poświęca się dla prawdziwej Ivy i Harley. W serii „Harley Quinn”, Ivy jest przedstawiona jako przyjaciółka i kochanka Harley, pomagając jej w przygodach i walce z przeciwnościami, w tym z kontrolą umysłu i zagrożeniami zdrowotnymi.

Moce Poison Ivy

Pamela posiada szereg niezwykłych zdolności związanych z roślinami i toksynami, w tym kontrolowanie roślinności, wytwarzanie i odporność na trucizny, a także szybką regenerację. Ivy jest także wysoce odporna na choroby i toksyny dzięki swojej specjalistycznej wiedzy z zakresu biochemii i toksykologii. Posiada unikatową psychiczną więź z „Zielenią” – metafizycznym połączeniem ze światem roślin – co pozwala jej na komunikację z roślinnością i manipulowanie ekosystemami.