Bruce Wayne i Tony Stark

Fakt, że Bruce Wayne i Batman to jedna i ta sama osoba był trzymany przez twórców w tajemnicy do ostatnich paneli historii, w której postać zadebiutowała. Faktycznie, młody i znudzony życiem bogacz jest całkowicie różny od srogiego i pełnego werwy Batmana. Dało to w kolejnych latach pretekst do tworzenia kolejnych historii, których sednem była psychika Batmana, albo sugerowanie, że Bruce Wayne jest niepoczytalny.

Poszedłem podobnym tropem i osobno omawiam postacie Bruce’a Wayne’a i Batmana. Wybrałem takie wyjście także z innego powodu: Moon Knight nie jest w niczym podobny do panicza Bruce’a, za to porównywany jest z Mrocznym Rycerzem. Odwrotnie jest z drugim bohaterem tego artykułu. Tony Stark jest psychicznie jednością z Iron Manem, ale jest kompletnie innym typem postaci, niż Batman. Za to dzieli tryb życia z dziedzicem fortuny Wayne’ów.

Przedstawienie postaci

Bruce Wayne to zamieszkujący Gotham City przedsiębiorca, milioner i celebryta z krwi i kości. Maklerzy i biznesmeni z zainteresowaniem obserwują poczynania firmy Wayne Tech na giełdzie. Z kolei serwisy plotkarskie i tabloidy chętnie zamieszczają informacje o kolejnych towarzyszkach Bruce’a. Mimo hulaszczego trybu życia, Wayne jest synem swych rodziców i tak jak oni to filantrop. Część jego fortuny zostaje przeznaczona na poprawę życia biedniejszych mieszkańców Gotham na przykład na służbę zdrowia i edukację. Postać ta pojawiła się pierwotnie w „Detective Comics” #27 z 1939 roku w historii autorstwa Boba Kane’a i Billa Fingera.

Tony Stark to także dziedzic olbrzymiej fortuny. Młody geniusz po przejęciu firmy zmarłego ojca prędko zaczął pomnażać majątek, jako dostawca broni dla amerykańskiej armii, jednocześnie część czasu poświęcając na imprezy. W czasie jednego z pokazów nowych „produktów” w Afganistanie Tony został ranny i porwany przez terrorystów. Stark miał opracować dla nich nową zaawansowaną broń, inaczej zostałby zabity. Aby uchronić swoje serce przed szrapnelami, wynalazca wraz ze współwięźniem Yinsenem opracował specjalne urządzenie chroniące jego serce, oraz mogące napędzać zaawansowaną technologicznie zbroję. Tony użył jej do pokonania terrorystów, ale Yinsen zginął. Tak narodził się Iron Man. Historia ta pojawiła się pierwszy raz w 1963 roku, w „Tales of Suspence” #39, a jej autorami byli Stan Lee, Larry Lieber, Don Heck i Jack Kirby.

Historia postaci

Historia Bruce’a Wayne’a

Bruce, jako dziecko był światkiem śmierci swoich rodziców: Thomasa i Marthy Wayne’ów. Zostali oni zastrzeleni przez Joe’go Chilla w czasie napadu w ciemnej uliczce. Na szczęście dla chłopca mógł on w tej trudnej chwili liczyć na pomoc Leslie Thompkins, działaczki społecznej i swojego lokaja, Alfreda Pennywortha, który wychował Bruce’a najlepiej jak umiał.

Dziedzic fortuny Wayne’ów wkrótce po tragedii przysiągł sobie, że powstrzyma zło i niesprawiedliwość toczące Gotham. Temu celowi podporządkował całe swoje życie. Szybko zaczął poszerzać swoją wiedzę w takich dziedzinach jak kryminologia, sztuki walki, czy chemia. Trenował on także ciało, osiągając szczyt ludzkich możliwości fizycznych.

Nastoletnie lata Bruce Wayne spędził na podróżach i doskonaleniu swoich umiejętności. Nie interesowały go studia, szybko rezygnował z nauki na uniwersytetach. Jego nauczycielami byli światowej klasy mistrzowie sztuk walki, specjaliści od kamuflażu, eksperci od ucieczek i sztuki iluzji. W ten sposób Bruce objechał cały świat, tworząc podwaliny pod postać Batmana. Postać, której podporządkował niemal całe swoje życie. Bruce Wayne miał być znany wyłącznie, jako bogaty i rozpuszczony bawidamek. Jednocześnie fortuna Wayne’ów nadal przysługiwała się Gotham w formie dotacji i darowizn na najbardziej potrzebujących.

Po latach walki pod postacią Batmana, Gotham miał uratować Bruce Wayne. Krótko po trzęsieniu ziemi, które praktycznie zniszczyło Gotham „najznamienitszy mieszkaniec miasta” wyruszył do Waszyngtonu, by prosić kongres o pomoc w odbudowie miasta ze środków federalnych. Jak się okazało budżet Stanów Zjednoczonych nie miał wystarczającej ilości pieniędzy. Po za tym zła sława miasta zaważyła na werdykcie kongresmenów: Gotham miało zostać terytorium odciętym od reszty USA. Zmianę zdania władz spowodowało zaangażowanie Lexa Luthora, który postanowił odbudować Gotham i stać się właścicielem miasta.

Inną ważną historią z życia Bruce’a Wayne’a  jest oskarżenie go o morderstwo Vesper Fairchild. W tym czasie Bruce był bliski rezygnacji z życia milionera i poświęcenia się Batmanowi. Nie było takiej potrzeby. Dzięki pomocy swoich towarzyszy udowodniono niewinność Bruce’a i wskazano prawdziwego sprawcę.

Życie milionera nie jest priorytetem Bruce’a Wayne’a. Dlatego jest tak mało epizodów i historii poruszających ten aspekt życia Batmana. Stanowi ono jedynie przykrywkę, aby nikt nie połączył faktu, że działalność Batmana jest kosztowna, a pieniądze na nią ma Bruce Wayne. Milioner z resztą ogłosił, że finansuje Batmana i będzie to samo robił z Batman Inc.

Historia Tony’ego Starka

Tony przejął firmę po zmarłym ojcu w wieku 21 lat. Młody geniusz doskonale radził sobie jako jej prezes. Godził on obowiązki Iron Mana i przedsiębiorcy, osiągając na obu polach sukcesy. Złoty gladiator został współzałożycielem Avengers, a Stark Industries podpisała kontrakty na sprzedaż broni rządowi USA, oraz technologii dla SHIELD. Niestety olbrzymia presja doprowadziła Tony’ego do alkoholizmu, a to dopiero początek jego problemów.

Sukcesami Starka zainteresował się jego konkurent biznesowy, Obadiah Stane. Postanowił on zrujnować Tony’ego. Ostatecznie przejął firmę konkurenta, a wraz z nią plany zbroi Iron Mana. Stane zaczął konstrukcję własnego kombinezonu, nazwanego Iron Mongerem, oraz sprzedaż zaawansowanych technologicznie skafandrów. W tym czasie choroba alkoholowa Starka pogłębiła się, a obowiązki Iron Mana przejął Jim Rhodes, przyjaciel bogacza. Ostatecznie Tony założył dwie nowe firmy, przezwyciężył alkoholizm i odzyskał miano Iron Mana. Fakt ten doprowadził Stane’a do szału. Stanął do walki z Iron Manem, jako Iron Monger. Dobro zatriumfowało, a zrozpaczony Obadiah popełnił samobójstwo. Firma wróciła do Tony’ego.

Kolejny etap życia Iron Mana to tak zwane „Armor Wars”. Bohater wyruszył na poszukiwania skafandrów sprzedanych przez Stane’a w celu ich zniszczenia. Naturalnie spotkania z Iron Manem nie uniknęli liczni przestępcy, ale technologia została odebrana także agencjom rządowym. Wkrótce po tym Tony ujawnił światu sekret tożsamości Iron Mana.

Iron Man został także założycielem innej grupy. Wraz z Profesorem X, Black Boltem, Black Pantherem, Doktorem Strange, Namorem i Reedem Richardsem współtworzył Illuminati. Organizacja miała na celu wpływanie na losy świata w celu jego ochrony. Przykładem ich działań jest wysłanie Hulka w kosmos, aby ten nigdy więcej nie przysporzył ludzkości kolejnych kłopotów i tragedii.

Stark mocno zaangażował się w konflikt zwany Wojną Domową. Uważał on, że rządowy projekt polegający na rejestracji superbohaterów jest właściwym rozwiązaniem problemu samowoli niektórych herosów. Tony stał się przywódcą frakcji prorządowych bohaterów, a po zakończeniu konfliktu na pewien czas został dyrektorem SHIELD.

Niedawno Tony wybudził się ze śpiączki spowodowanej wstrząsem w trakcie walki z Kapitan Marvel. W trakcie jego niedyspozycji było dwóch Iron Manów: nastolatka Riri Williams i zreformowany Doktor Doom. Przedsiębiorca po raz kolejny odzyskał tytuł Iron Mana i swoje życie.

Umiejętności Bruce’a Wayne’a i Tony’ego Starka

Z pewnością Wayne’a i Starka łączą zmysł biznesowy i ogromna inteligencja. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że u Bruce’a wiedza i umiejętności z nią związane są dużo bardziej wszechstronne niż u Tony’ego. Bruce to prawdziwy detektyw i ekspert w dziedzinie kryminologii. Z drugiej strony Stark jest genialnym inżynierem i jest w stanie zaprojektować i skonstruować sprzęt będący po za zasięgiem Batmana. Przykładem może być zbroja połączona z układem nerwowym użytkownika. Po za tym obaj panowie są świetnymi taktykami i znają wiele języków obcych.

Jeśli chodzi o umiejętności fizyczne i walkę oczywistym zwycięzcą jest Bruce Wayne. Jak wiemy z porównania z Moon Knightem, człowiek noszący maskę Batmana to prawdziwy ekspert od sztuk walki, od boksu po kung-fu. Jednak i tu Tony Stark może zaskoczyć. W szeregach Avengers działa wielu ekspertów w walce wręcz, którzy chętnie dzielili się wiedzą z Iron Manem. Dzięki temu bohater potrafi się obronić nawet bez swojej zbroi.

Warto wspomnieć o niej coś więcej. Warianty i umiejętności zbroi można wyliczać godzinami. Daje ona noszącemu ogromną siłę, możliwość lotu i oczywiście dobrą ochronę. Ciężko ją porównywać ze strojem Batmana. Jest on zaawansowany technologicznie, ale nie jest pancerzem wspomaganym.

Miejsce w uniwersum

Status Iron Mana w uniwersum Marvela jest taki sam, jak Batmana w DC . Są to czołowe i niemal kluczowe postaci w swoich światach. Ale czy Bruce Wayne jest dla DC tym samym co Tony Stark dla Marvela? Zdecydowanie nie. Wayne nie ma takich powiązań i koneksji jak Stark. Nie zna osobiście tajnych agentów i nie dobija z nimi targu. Charakter jego popularności jest typowo „tabloidowy”, medialny. Nie wiążą się z nią żadne realne polityczne korzyści. Świadczy o tym porażka w Waszyngtonie. Tony Stark w podobnej sytuacji zapewne byłby skuteczniejszy.

Inny jest także charakter obu postaci. Bruce’a Wayne’a i Batmana można rozdzielić i o każdym powiedzieć coś osobno. Tymczasem życie milionera Starka wpływa na zadania Iron Mana i na odwrót. W końcu Tony zrezygnował z zabawy w sekretną tożsamość.