Batman i Moon Knight

Batmana nie trzeba nikomu przedstawiać. Mrocznego obrońcę Gotham City do życia powołał Bob Kane w roku 1939 w historii wydrukowanej w magazynie „Detective Comics” #27. Znany nam kształt świata Człowieka-Nietoperza, jak i samego herosa nadał mu dopiero współpracownik Kane’a, Bill Finger, który stworzył postać Robina, wielu ikonicznych dziś przeciwników Batmana, ale także kojarzone z Batmanem gadżety i pojazdy.

Batman, czyli Alter Ego miliardera Bruce’a Wayne’a nie posiada żadnych nadprzyrodzonych zdolności. Polega on na swoich własnych umiejętnościach fizycznych, przenikliwym umyśle, oraz użytecznych gadżetach i sojusznikach, których dorobił się przez lata. Wszystko pomaga mu w zwalczaniu przestępczości w mieście Gotham. Do walki pchnęła go tragiczna śmierć jego rodziców, którzy zginęli w czasie napadu, gdy był małym chłopcem.

Marc Spector, czyli Moon Knight to bardzo podobny do Batmana bohater. Stworzyli go Doug Moench i Don Perlin na potrzeby komiksu  „Werewolf by Night” #32 z 1975 roku. Moon Knight to były najemnik, którego do życia przywrócił egipski bóg księżyca, Khonshu. Bóstwo miało dać mu misję walki ze złem dziejącym się w nocy. Do tego zadania Spector wykorzystuje swoje przeszkolenie wojskowe, spryt, oraz dwie wykreowane przez niego tożsamości: przedsiębiorcy Stevena Granta i taksówkarza Jake’a Lockley’a.

Odgrywanie kilku ról i wizje od egipskiego boga uczyniły Spectora całkowicie niestabilnym psychicznie. Sam nie wie on, czy Khonshu istnieje, czy jest może wytworem jego chorego umysłu.

Historia postaci

Historia Batmana

Gdy Bruce Wayne wrócił do Gotham po latach podróży po świecie, był świetnie wytrenowany i zdeterminowany, by wykorzystać swoje umiejętności do walki z przestępczością w rodzinnym mieście. Zainspirowany lękiem z dzieciństwa i nietoperzem, który wybił szybę w jego oknie postanowił przyjąć tożsamość Batmana, aby przerażać swoich przeciwników.

Działania Batmana nie były pochwalane przez policję i władze miasta. Człowieka-nietoperza traktowano jak bandytę i ścigano go. Mimo to zamaskowany mściciel zawarł sojusz z Harvey’em Dentem, prokuratorem okręgowym i porucznikiem Jimem Gordonem. W trójkę postawili sobie za cel zniszczenie przestępczych organizacji rodzin Falcone i Maroni.

Wraz z maleniem wpływów mafii w Gotham i nowymi doniesieniami o Batmanie, w mieście zjawił się nowy typ przestępcy. „Wariaci w kostiumach”. Batman stawał do walki z postaciami takimi jak Catwoman, Riddler, Pingwin, czy najstraszniejszy ze wszystkich, Joker. Szaleniec o wyglądzie klauna stał się nemesis Człowieka-nietoperza. Wraz z nowymi przeciwnikami, w życiu Batmana pojawiali się kolejny sojusznicy. Najpierw był to Robin, „cudowny chłopiec”, wychowanek Wayne’a Dick Grayson. Później, jako Batgirl dołączyła do nich córka Gordona, Barbara. W tym samym czasie Batman wraz z podobnymi sobie pogromcami zbrodni stworzył Ligę Sprawiedliwości, organizację zwalczającą zagrożenia zbyt wielkie dla jednego bohatera. Sam Gordon został komisarzem policji, a działalność Batmana została zaakceptowana przez policję.

Po latach Robin opuścił Batmana. Dick dorastał i postanowił szukać własnej ścieżki życiowej. Pod jego nieobecność Mroczny Rycerz starł się z Ra’s al Ghulem, długowiecznym ekoterrorystą i jego córką Talią. Talię i Batmana wkrótce połączyło uczucie. Czasy bez Robina wkrótce miały się skończyć. Bruce Wayne przygarnął pod swój dach bezdomnego chłopca, Jasona Todda. Jason przejął miano cudownego chłopca po Dicku, odtąd znanym, jako Nightwing.

Był to jednak początek tragicznego okresu w życiu Batmana. Przez Jokera Barbara Gordon straciła władzę w nogach i nie mogła już pełnić roli Batgirl. Książę zbrodni zamordował także Jasona szukającego swojej biologicznej matki. Ucierpiała psychika Człowieka-nietoperza. Stał się bardziej brutalny i bezwzględny. Dostrzegł to Tim Drake, bystry nastolatek, który odkrył, że Bruce Wayne i Batman to jedna i ta sama osoba. Został on trzecim Robinem wspierającym Batmana w trakcie obecności Bane’a w Gotham.

Bane był przestępcą opętanym wizją pokonania Batmana i udowodnienia swojej wartości. Uwolnił on wszystkich pensjonariuszy Arkham, a potem odkrył tożsamość Mrocznego Rycerza. W trakcie walki w posiadłości Wayne’ów Bane złamał kręgosłup Człowieka-nietoperza. Na czas rekonwalescencji pelerynę i kaptur nosił Azrael, inny bohater Gotham. Mimo pokonania Bane’a, Azrael okazał się złym następcą. Brutalnemu bohaterowi miano Batmana odebrał w pojedynku sam Wayne.

Wkrótce po tym miało miejsce trzęsienie ziemi w Gotham. Batman strzegł wtedy opuszczonego przez władze miasta. Gotham stało się wtedy ogarniętą chaosem ziemią niczyją. Na szczęście przyszłość rysowała się dla Batmana w jasnych barwach. Do Bat-rodziny dołączył Damian, syn jego i Talii, oraz wskrzeszony Jason Todd pod pseudonimem Red Hood. Także Także Barbarze udało się wrócić do pełni sprawności za pomocą chipu w rdzeniu kręgowym.

Obecnie Batman ma za sobą potyczkę z Trybunałem Sów, próbę zniszczenia jego rodziny przez Jokera, czy pojawienie się w Gotham bohaterów przypominających Supermana. Niestety nie udała się jego próba zawarcia ślubu z Catwoman. Panna młoda uznała, że ślub tylko osłabi Mrocznego Rycerza i nie pojawiła się na uroczystości.

Historia Moon Knighta

Pierwszym zadaniem Marca Spectora jako Moon Knighta było schwytanie Jacka Russella, który był wilkołakiem. Spector dowiedział się jednak, że Committee, organizacja, która go wynajęła chciała stworzyć armię podobnych Russellowi stworów. Postanowił pomóc przeciwnikowi i zniszczył Committee. W późniejszym czasie Spector działał, jako wolny strzelec walcząc z mało ważnymi złoczyńcami. Mimo to krzyżował on drogi z tak prominentnymi herosami Marvela jak Ben „The Thing” Grimm czy Spider-Man. Jednakże posiadanie czterech tożsamości bardzo męczyło psychicznie Spectora. Mężczyzna praktycznie oszalał. Od rezygnacji z Moon Knighta odwiódł go Khonshu, który ukazał się Marcowi w wizji. Okazało się, że bóstwo działa poprzez samego herosa.

Po krótkim epizodzie w szeregach West Coast Avengers od Khonshu uwolnił Marca Daimon Hellstrom. Uradowany tym faktem Moon Knight zrezygnował ze współpracy z innymi herosami oraz spraw o mistycznym i paranormalnym charakterze. Ten etap zakończyło odkrycie Spectora, że egipski bóg wybrał nowego czempiona, jego brata Randalla. Randall postanowił zabić Marca, ale ten z pomocą Punishera obronił się i odzyskał przychylność Khonshu.

Następnie Spector brał udział w Infinity War, a także zapobiegał wpływom boga Seta na sprawy świata śmiertelników. Nie był to koniec spraw związanych z egipskimi bogami. Moon Knight pomógł Black Pantherowi w nawiązaniu kontaktu z Bast, patronką Wakandy. Za to konsekwentnie Spector unikał „wielkiego świata superbohaterów”. Odrzucił on propozycję dołączenia do Great Lakes Avengers. Sprawa odwiedzenia Punishera od jego coraz brutalniejszych działań mocno przygnębiła Marca. Przeszedł na emeryturę, na której pogłębiło się jego szaleństwo. Z letargu nie wybudziła go nawet Wojna Domowa superbohaterów.

Mimo morderczych zapędów, rozszczepienia osobowości i ciągłych wizji z Khonshu w roli głównej Marc zdecydował się na odgrywanie jednoznacznie dobrego pogromcy zbrodni. Zaowocowało to przyłączeniem się do Secret Avengers. Grupa jednak nie ufała choremu psychicznie Moon Knightowi.

Stan Marca Spectora nie poprawiał się. Po przeprowadzce do Los Angeles i rozpoczęciu kariery producenta telewizyjnego skontaktowali się z nim Kapitan Ameryka, Wolverine i Spider-Man. Chcieli oni, żeby Marc został obrońcą Miasta Aniołów. Bohater miał jednak cały czas wątpliwości, czy rozmawia z prawdziwymi herosami, czy może z wytworami swojej wypaczonej psychiki.

Po powrocie do Nowego Jorku Moon Knight drastycznie zmienił swój wizerunek. Kostium z peleryną i kapturem zamienił na biały garnitur i maskę, a pseudonim na „Mr Knight”. Okazało się także, że szaleństwo Spectora to wynik działań Khonshu na mózg swego czempiona. W tym czasie Moon Knight rozpoczął współpracę z policją i został detektywem. Z czasem jednak Spector zaczął godzić postać Moon Knighta i Mr Knighta.

Przez niemal 40 lat postać Moon Knighta była praktycznie idealnym odbiciem Batmana. Łączył ich „uliczny” charakter działań i sam koncept walki z przestępcami pod osłoną nocy. Dopiero w ostatnich latach autorzy serii z Marcem Spectorem zaczęli bawić się faktem, że jest to osoba chora psychicznie i prześcigają się do dziś w wymyślaniu coraz dziwniejszych i bardziej szokujących opowieści o Moon Knighcie i jego umyśle. Marvel zaczął także stawiać nad personę mściciela postać detektywa w śnieżnobiałym garniturze. Mr Knighta z Batmanem łączy jedynie fach detektywa, od którego w ostatnich latach Batman odsunął się na rzecz historii typowo superbohaterskich, bądź dużych spisków i intryg.

Umiejętności Batmana i Moon Knighta

Umiejętności obu bohaterów są do siebie bardzo zbliżone, ale można znaleźć wiele różnic. Batman i Moon Knight są doskonałymi wojownikami. Znają różne sztuki walki, ale nie jest im straszna także walka za pomocą broni białej, czy rzucanej. Doskonałymi przykładami są tu po stronie Batmana ikoniczne batarangi, oraz pojedynek na szable z Ra’s al Ghulem. Z kolei Moon Knight często przedstawiany jest z shurikenami i różnego rodzaju ostrzami. Co istotne ze względu na swoją przeszłość, Marc Spector jest ekspertem od broni palnej, której także chętnie używa. Różni go to od Mrocznego Rycerza, który nie używa karabinów czy pistoletów, a jego wiedza na ten temat nie jest aż tak bogata.

Mimo, że obaj herosi pod względem fizycznym są całkowicie normalnymi ludźmi, Moon Knight przez pewien czas posiadał nadludzką siłę, która była powiązana z fazą księżyca. W czasie pełni Spector był w stanie unieść ciężar o masie nawet dwóch ton!

Batman jest praktycznie geniuszem. Większość swojego arsenału gadżetów opracował samodzielnie, co świadczy o wiedzy technicznej. Do tego jego zdolności detektywistyczne można śmiało porównać z umiejętnością dedukcji innej ikony popkultury, Sherlocka Holmesa. Nie można mu także odmówić silnej woli i determinacji, które w połączeniu z wiedzą taktyczną czynią go praktycznie osobą nie do przechytrzenia, ale nie niemożliwą do pokonania.

Moon Knight z pewnością jest przenikliwy i inteligentny jak Batman. Jest on także nieczuły na wszelkie manipulacje i ataki telepatów. Niestety połączenie z Khonshu mocno nadwyręża jego umysł, przez co Spector bywa nieobliczalny i brutalny. Jego przypadek wprost można nazwać szaleństwem.

Miejsce w uniwersum

Nikt nie może zaprzeczyć, że Batman to najbardziej prominentna, wręcz centralna postać uniwersum DC. Jest członkiem Ligi Sprawiedliwości, społeczność bohaterów, a także niektórzy przestępcy darzą go ogromnym szacunkiem, który momentami graniczy ze strachem.

Podobna sytuacja ma miejsce w realnym świecie. Komiksy z Batmanem cieszą się najlepszą sprzedażą, a samego bohatera uważa się za ikonę popkultury i jedną z najlepszych postaci komiksowych w historii.

Moon Knight jest odludkiem o reputacji nawiedzonego maniaka. Stąd rzadko zaprasza się go do drużyn Marvela i siłą rzeczy nieczęsto pojawia się po za własnym komiksem.

Należy tu zaznaczyć, że każdy run przygód Moon Knighta zdobył uznanie krytyków, a także czytelników. Choć ciężko porównać jego popularność wśród komiksiarzy z popularnością Batmana, to należy zaznaczyć, że fandom Marca Spectora istnieje i jest wierny swemu bohaterowi.

Ten tekst jest pierwszą częścią opisu Batmana i jego marvelowskich odpowiedników. W kolejnym artykule z cyklu „Porównania superbohaterów” przyjrzymy się Tony’emu Starkowi, któremu po drodze z Bruce’em Wayne’m.