Hank Pym i Ray Palmer

Przedstawienie postaci

Raymond „Ray” Palmer jest drugim komiksowym Atomem. Jego poprzednik, Al. Pratt nie mógł się zmniejszać, po prostu był bardzo niski, ale świetnie walczył wręcz. Ray’a odróżnia od niego fantastycznonaukowy rodowód i niesamowite umiejętności. Atom to naukowiec, który odkrywa sposób na zmniejszanie się. Jest on zawodny, ale pozwala na kurczenie się samemu odkrywcy, który postanawia wykorzystać wynalazek, jako superbohater, a później członek Ligi Sprawiedliwości. Zaprzyjaźnia się z Hawkmanem, oraz na pewien czas decyduje się na życie z maleńkimi kosmitami kryjącymi się w dżungli amazońskiej.

Henry „Hank” Pym jest jednym z najinteligentniejszych ludzi w uniwersum Marvela. Został przestawiony w styczniu 1962 roku w „Tales to Astonish”, jako odkrywcę „cząstki Pyma”, substancji pozwalającej na zmniejszanie wszelkich obiektów. W kolejnych miesiącach decyduje się on na karierę superbohatera. Konstruuje hełm do kontroli owadów, walczy z bandą dziwacznych bandytów, rozpoczyna współpracę z Wasp, a potem wraz z innymi bohaterami zakłada Avengers. To także twórca Ultrona – sztucznej inteligencji, która dąży do zagłady ludzkości. Ten fakt mocno rzutuje na resztę życia Hanka wpędzając go w problemy psychiczne.

Historia postaci

Autorami historii, w której Atom debiutuje są Gardner Fox, Gil Kane i Julius Schwartz. W „Showcase” #34 prezentują oni sekret mocy Palmera, soczewki z Białego Karła. Naukowiec użył jej do uratowania wycieczki z zawalonej jaskini. Wkrótce potem Atom został obrońcą Ivy Town, zwalczając kolejnych złoczyńców, a także pomógł CIA wyciągnąć z rąk wrogich szpiegów profesora Antona Krafta.

Liga Sprawiedliwości przyjęła w swe szeregi Ray’a Palmera, gdy ten pomógł drużynie w walce z Amosem Fortune’em, pragnącym zniszczyć Ligę. Po wielu przygodach z drużyną rozpoczęła się także współpraca z Hawkmanem i Hawkgirl. Z czasem aktywniej działał w zespole ze skrzydlatymi herosami, niż z JLA.

Palmer wziął ślub z Jean Lorring, młodą prawniczką. Niestety ich małżeństwo nie było zbyt szczęśliwe. Jean miała romans z kolega z pracy, a Ray’a pochłaniały badania naukowe i działalność bohaterska. Po odkryciu promieniowania Białego karła w Ameryce Południowej, Ray zdecydował się upozorować własną śmierć i rozpocząć życie z Katarthanami, rasą malutkich kosmitów zamieszkujących Amazonię od wieków. Zakochał się tam w księżniczce Laethwen i pomógł jej przejąć władzę w kolonii. Później Ray wrócił do ludzkich rozmiarów i rozwiódł się z Jean. Szczęście wśród Katarthan także nie trwało długo. Kolonię zniszczył pożar, a Palmer powrócił do Ivy Town. Po latach kolejnych przygód miejsce miało wydarzenie nazwane „Kryzysem Tożsamości”, bezpośrednio dotykające Ray’a. To także odbiło się na jego psychice. Duży wpływ na Palmera miał Flashpoint. Powstała nowa rzeczywistość, w której Ray jest naukowcem pracującym dla organizacji SHADE, która walczy z zagrożeniami paranormalnymi.

Hank Pym został stworzony przez duet Stana Lee i Jacka Kirby’ego. Debiutuje on w styczniu 1962 w 27. zeszycie „Tales to Astonish” jako człowiek odwiedzający mrowisko, a dziewięć miesięcy później przybiera tożsamość Ant-Mana na łamach tego samego komiksu.

Także życie Hanka Pyma przeplata triumfy i tragedie. Gdy przybrał postać Ant-Mana, jego żona została zamordowana. Spowodowało to u niego pierwsze załamanie nerwowe. W czasie jednej z przygód poznał Janet Van Dyne, której ojca zabił potwór z innej planety. Została ona partnerką Ant-Mana – Wasp. Wraz z nią, Iron Manem, Hulkiem i Thorem założył Avengers, a następnie odnalazł zamrożonego Kapitana Amerykę. Później Pym odkrył także sposób na powiększanie się i zmienił pseudonim na Giant-Man. Wtedy Hank zauważył, że jego ciało zmutowało, nie były mu już potrzebne chemikalia do zmiany rozmiaru, niestety ciągłe korzystanie z mocy zagrażało jego sercu. Zmiany były możliwe, ale pod określonymi warunkami. Wtedy stał się Goliathem…

W tym czasie powstał wspominany wcześniej Ultron. W zamierzeniu obrońca ludzkości stał się jednym z najbardziej zajadłych wrogów Avengers. Wkrótce potem naukowiec zatruł się w czasie prac w laboratorium, a jego umysł stworzył Yellowjacketa, tożsamość człowieka przekonanego, że zabił Goliatha. Po wyjaśnieniu sprawy Yellowjacket i Wasp wzięli ślub.

Ich związek nie był szczęśliwy. Hank miał kompleksy na punkcie swojej „niemocy twórczej” i sukcesów Janet, jako projektantki ubrań. Wkrótce został on wyrzucony z szeregów Mścicieli za lekkomyślne i brutalne działania, a małżeństwo rozpadło się. Hank dręczył żonę, a raz ją uderzył, co było dla Janet definitywnym końcem.

Potrzeba było lat, by Hank odzyskał swój status, a jego moce unormowały się. Został rezerwowym członkiem Mścicieli, a potem nauczycielem w tzw. „Avengers Academy”. Dawne winy zostały wybaczone Pymowi, a ten służył innym bohaterom pomocą. Na krótko, by oddać cześć zmarłej Janet, przejął jej pseudonim. Niestety wskutek wypadku w trakcie jednej z misji Pym i Ultron zostali połączeni w jeden byt. Hank jest cyborgiem, ale kontrolę nad jego ciałem sprawuje jego komputerowy twór. Pym/Ultron obecnie znajduje się gdzieś w kosmosie i poszukuje Kamieni Nieskończoności.

Postacie Ray’a Palmera i Hanka Pyma są uważane za dość infantylne. Jak się okazuje, ich losy są niezwykle dramatyczne. Obydwaj przeżyli traumatyczne wydarzenia, a ich związki rozpadały się. Należy jednak zauważyć, że Ray Palmer jest bohaterem dużo bardziej niezależnym od Hanka Pyma. Mimo epizodów z JLA, zdecydowanie wolał pracę na własny rachunek, względnie w zespole z Hawkmanem i Hawkgirl. Z kolei Hank całkowicie poświęcił się działaniom, jako Avenger. Wynika to głównie z faktu, że Atom miał własne cykliczne serie, a Pym pojawiał się praktycznie tylko w „Tales od Astonish” (gdzie jego segment przejął Namor) i w seriach z Mścicielami.

Supermoce

Sprawa nie jest tu tak prosta, jak się wydaje. Po prawdzie Ray Palmer nie ma żadnych supermocy. Jedynie korzysta z pasa ze specjalna soczewką, która zmniejsza jego ciało. Dopiero pomniejszony Atom dysponuje zwiększoną siłą i szybkością.

Hank Pym w pewnym momencie traci możliwość zmniejszania się i w komiksach już tylko rośnie. Za to zmiany rozmiarów mogą być kontrolowane przez jego ciało, a nie Cząstkę Pyma. Inaczej prezentuje się kwestia „rozmów” z mrówkami. Ich sekretem jest charakterystyczny hełm, z którego bohater rezygnuje po zmianie pseudonimu na Giant-Man. Po prostu pseudonim zobowiązuje. Warto odnotować, że gadżet pozwala na kontrolę wszelkich gatunków insektów i pajęczaków.

Inne umiejętności

Jeśli chodzi o podobieństwa w tej kwestii nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że obaj panowie są utalentowanymi fizykami. Z tym, że Palmer jest profesorem, natomiast Pym „tylko” doktorem. Jednakże Pym nie ogranicza się do jednej dziedziny nauki. Jest także uzdolnionym programistą, cybernetykiem, ekspertem od robotyki, ale także biochemikiem i entomologiem. Określa się go często w komiksach piątą najinteligentniejszą osobą na świecie. Podobny ranking dla bohaterów DC stworzył portal comicvine.gamespot.com. Ray Palmer zajął w nim drugie miejsce ustępując jedynie Lexowi Luthorowi. Sądzę, ze jest to miejsce zasłużone.

Kolejną umiejętnością łączącą Pyma i Palmera jest judo. Jest to oczywisty wybór, jeśli chodzi o sztuki walki. Judo pozwala na wykorzystanie rozmiarów i siły przeciwka przeciwko niemu. Bohaterowie nie raz wykonują rzuty jednocześnie zmieniając rozmiar i wykorzystując impet i siłę uzyskaną w ten sposób.

W czasie pobytu u Katarthan Ray nauczył posługiwać się mieczem. Także po Flashpoincie posiada wiedzę na ten temat. W SHADE szermierki uczył go sam Potwór Frankensteina, jeden z najlepszych agentów tej organizacji.

Miejsce w uniwersum

Pod tym względem Atom i Ant-Man/Giant-Man/Goliat/Yellowjacket/Wasp różnią się najbardziej. Już z biografii obu bohaterów można wywnioskować, na czym antagonizm będzie polegał. Ray Palmer to szanowany i lubiany członek społeczności bohaterów. Często współpracuje z innymi postaciami, ale prawdziwą przyjaźń nawiązał z Hawkamanem i Hawkgirl. Także jego życie osobiste nie wpływało na jego postrzeganie przez otoczenie.

Hank Pym przez długi czas był dla Avengers kimś niepożądanym mimo swych zasług, jako założyciela grupy. Wynika to głównie z tego, że problemy z życia osobistego i frustrację z nimi związaną przenosił na pole działalności superbohaterskiej. Nie nawiązał też żadnej przyjaźni z innym bohaterem. Dziś także trudno go oceniać. Można go traktować, jako człowieka zniewolonego przez Ultrona, albo twórcę zjednoczonego z dziełem, dającego upust frustracji.

Tak naprawdę większość wymienionych różnic związane jest z polityką Marvela i DC. Bohaterowie DC kreowani są na grupę znajomych i przyjaciół. Dlatego Atom dzięki przyjaźni z Katarem Holem jest postacią o wiele bardziej prominentną i szanowaną wewnątrz uniwersum. Był także o wiele lepiej przyjęty i bardziej promowany niż Hank Pym w jakiejkolwiek roli. Atom jest bohaterem kilku serii w samym XX wieku. Z kolei Pym nie posiada na dobrą sprawę żadnej solowej serii. Otrzymali je kolejni Ant-Mani i Black Goliath. Pym otrzymał jedynie reinterpretacje swojej genezy i to w ciągu ostatnich paru lat.

Pozostałe różnice wynikają z decyzji scenarzystów. Pym kilkakrotnie zmienił pseudonim i swoje moce. Jego charakter stał się bardziej niestabilny i wybuchowy. Tymczasem Palmer zmienił się niewiele. Profil umiejętności pozostał niemal nietknięty, także jego charakter ewoluował nieznacznie. W konsekwencji otrzymujemy diametralnie inne osoby i bohaterów, którzy są podobni tylko powierzchownie.