Atlanna

Atlanna zadebiutowała w „Adventure Comics #260” z 1959 roku. Twórcami postaci są Robert Bernstein oraz Ramona Frandon.

Historia Atlanny

Atlanna była królową Atlantydy. Została jednak przegnana przez swój lud. Powodem były częste odwiedziny powierzchniowego świata. Pewnego razu natrafiła na burzliwy huragan, przez który doznała uszczerbku zdrowotnego. Nieprzytomną Atlannę odnalazł Tom Curry, strażnik latarni morskiej. Tom zaopiekował się Atlanną. Wkrótce potem kobieta wróciła do pełni zdrowia. Dwójka zakochała się, a wkrótce potem pobrali się. Owocem kwitnącego uczucia był ich syn Arthur. Atlanna długi czas utrzymywała w tajemnicy swoje pochodzenie. Wyjawiła je swojemu mężowi dopiero na łożu śmierci.

Atlanna w Post-Crisis

Historia Atlanny uległa ogromnej zmianie po Crisis on Infinite Earth. W tej wersji wydarzeń Atlanna nigdy nie spotkała Toma Curry’ego. Atlanna była żoną bezpłodnego króla Atlantydy Trevisa. Pewnej nocy została uwiedziona przez atlantyckiego maga Atlana, z którym poczęła syna Orina. Atlanna została ukarana przez swój lud wyganianiem. Nie mogła długo wytrzymać bez rodzinnego królestwa. Próbowała do niego powrócić. Została wtedy pojmana i uwięziona. Tymczasem Orin trafił w ręce Toma Curry’ego, który znalazł chłopca w okolicach Latarni Morskiej. Przyjął chłopca do swojego domostwa zapewniając mu opiekę. Właśnie wtedy Orin przyjął nowe imię – Arthur Curry.

Atlannie udało się spotkać swojego syna. Miało to miejsce, kiedy Arthur/Orin został pochwycony i osadzony w atlantyckiej celi. Niedługo później Atlanna zmarła. Powodem była choroba.

Losy Atlanny we Flashpoint

Ciekawa wersja wydarzeń została przedstawiona podczas Flashpoint. Atlanna tym razem była księżniczką. Uciekła, a następnie poznała Toma, w którym się zakochała i zaszła z nim w ciążę. Ucieczka Atlanny nie spotkała się z akceptacją jej ojca. Wysłał atlantyckich żołnierzy, aby sprowadzili jego córkę do domu. Podczas spotkania doszło do wymiany pięści, podczas której mocno ucierpiał jej kochanek. Atlanna poczęła dziecko. Niestety zmarła podczas narodzin. Arthur był niechcianym dzieckiem. Został porzucony. Los uśmiechnął się do niego. Został bowiem odnaleziony przez Porm, a następnie zwrócony Tomowi, który zaopiekował się nim.

Niedługo potem zmarł król Atlantydy. Gwardia królewska przybyła po Arthura. Tom Curry dosyć nerwowo zareagował na żołnierzy z Atlantydy. Wymiana pieści zakończyła się śmiertelnie dla Toma.

Co z Atlanną w New52?

Historia Atlanny przeszła ponowne zmiany w New52. Atlanna jest matką Arthura (którego poczęła z Tom Curry) oraz Orma (Ocean Master). Niestety nie dane jej było spędzić długo na lądzie. Niedługo po narodzinach Arthura musiała powrócić do Atlantydy, gdzie została zmuszona do ożenku z Orvax Marius. Poczęła z nim Orma. Niedługo potem okazało się, że Orvax planuje zamordować jej bliskich z powierzchni. Atlanna zamordowała Orvaxa, a następnie uciekła do miejsca zwanego Pacifica. Miejsce było swego rodzaju rajem dla mieszkańców Atlantydy, którzy chcieli zerwać z podwodnym światem i na stale zamieszkiwać ląd. Tam odnalazła „Stall of Storms”, które było niezbędnym przedmiotem do utrzymania Karaku, bóstwa zamieszkującego w tamtejszym wulkanie, w stanie spoczynku.

Warto dodać, że Arthur i Mera spotkali Atlannę w Pacifia. Niestety Atlanna nie chciała uwierzyć w tożsamość Aquamana. Nie powróciła z nimi do Atlantydy. Postanowiła pozostać w Pacifie.

Umiejętności Atlanny

Atlanna cechuje się niezwykłą wytrzymałością oraz siłą, podobnie jak mieszkańcy Atlantydy. Bez najmniejszych przeszkód jest w stanie normalnie funkcjonować pod wodą. Podobnie jak jej syn, potrafi porozumiewać się z morskimi zwierzętami. Jest bardzo dobrze wyszkolona w walce wręcz oraz bronią. Dzierży specjalną włócznię „Staff of Storms”, która wyzwala niezwykłe strumienie energii.