Flash Tom 4: Ucieczka (Odrodzenie)

Flash obok Batmana posiada najbardziej rozpoznawalną galerię łotrów. Na pewno przyczynił się do tego serial z Grantem Gustinem w roli głównej, który mimo stosowania oklepanej metody “złoczyńcy tygodnia” konsekwentnie rozbudowują serialowe uniwersum o kolejnych złoczyńców. Mamy więc Łotrów z Captainem Coldem czy Weather Wizardem na czele, którzy kierują się szeregiem zasad, pośród których jest niezabijanie. Chcą tylko pokonać Flasha, a nie go zabijać. Mamy Gorilla Grodda – superinteligentnego goryla, który swoim intelektem chce zdominować rasę ludzką. Mamy Abra Kadabrę – pochodzącego z 64. wieku technomantę, który ostatecznie zyskał magiczne zdolności. Wszyscy oni są jednak niegroźnymi zagrożeniami w porównaniu do Reverse-Flasha, od którego nienawiści do Szkarłatnego Sprintera wszystko się zaczęło.

“Ucieczka” ma miejsce krótko po wydarzeniach z komiksu “Batman/Flash – Przypinka” w którym, przypomnijmy, Reverse-Flash został dosłownie rozerwany na strzępy przez Doctora Manhattana, zostawiając tylko parujący szkielet. Tutaj spotykamy Barry’ego Allena w prosektorium S.T.A.R. Labs, badając zwłoki swojego arcywroga, jednak przyjście lekarzy zmusza go do opuszczenia budynku. Okazuje się, że przyjaciele zorganizowali Barry’ego przyjęcie urodzinowe (Barry zupełnie zapomniał o urodzinach zajęty obowiązkami) na którym pojawia się nawet specjalnie przybyły z kosmosy Hal Jordan. Niestety, przyjęcie zostaje przerwane przez Multiplexa, powielającego się meta-człowieka, który postanawia przypomnieć o sobie starej miłości, która postanowiła go opuścić. Impreza zostaje przerwana, Kid Flash ewakuuje Iris West (dziewczynę Barry’ego) do domu, a Flash i Green Lantern rozprawiają się ze złoczyńcą. Niestety, na Wally’ego i Iris czeka niemiła niespodzianka, gdyż w mieszkaniu spotykają Reverse-Flasha! Złoczyńca dotkliwie okalecza Kid Flasha, porywa Iris i zostawia na ścianie wiadomość dla Barry’ego. By uratować ukochaną i powstrzymać szaleńca, Barry jest zmuszony przenieść się w czasie do przyszłości z której pochodzi Eobard. Tam złoczyńca konfrontując się z bohaterem stawia tezę, że największym przeciwnikiem Flasha jest on sam.

Nie jestem wielkim fanem Barry’ego Allena. Moim ulubionym Flashem zawsze był Wally West, jednak “Ucieczka” przedstawia ciekawe spojrzenie na Szkarłatnego Sprintera. Zazwyczaj to superbohaterowie rozpoczynają konflikt ze złoczyńcami, próbując powstrzymać ich szalone plany. W przypadku Reverse-Flasha jest inaczej – to Thawne wziął sobie Flasha na celownik i niespodziewanie atakuje w najmniej wyczekiwanym momencie. czytając “Ucieczkę” zaczynamy rozumieć skrzywioną perspektywę Eobarda, gdyż sam Thawne wprost wyjaśnia, dlaczego podejmuje takie a nie inne działania. Jest to o tyle przerażające, gdyż dla nas, czytelników, powody Reverse-Flasha do walki z Flashem mogą wydawać się nie tyle niemoralne (w końcu jest złoczyńcą!), co nielogiczne i dodatkowo ukazuje tragizm całej sytuacji – możemy narobić sobie śmiertelnego wroga i nawet nie zdawać sobie sprawy z tego które nasze czyny się do tego przyczyniły.

Chociaż to Barry jest głównym bohaterem tej opowieści, “Ucieczka” poświęca sporo uwagi Iris oraz jej relacjach z Barrym. Dziennikarka zdaje sobie sprawę z tego, że Barry coś przed nią ukrywa, jednak nie podejrzewa nawet, że jej chłopak jest Najszybszym Człowiekiem na Ziemi. Zostaje ona wykorzystana jako przynęta na Flasha, by ten zgodził się grać według zasad Thawne’a, lecz (z możliwie najmniejszą ilością spoilerów) ostatecznie ona przyczynia się do pokonania złoczyńcy, a jej czyny uświadamiają Barry’emu, że Thawne miał racę – to Flash jest jego największym przeciwnikiem.

“Ucieczka” w żaden sposób nie jest rewolucyjna, jednak w zgrabny sposób domyka historię Reverse-Flasha, pozwalając złoczyńcy pokazać, że był do końca w błędzie. Tom wypada przeciętnie na tle pozostałych z serii – czyta się go lepiej niż “Pęd Ciemności”, ale zostaje w tyle za “Łotrzy – Reaktywacja”. Niemniej, jeżeli czytaliście “Przypinkę” to uważam, że powinniście sięgnąć po “Ucieczkę” by zamknąć jej historię oczami Barry’ego Allena (zwieńczenie oczami Batmana znaleźć możecie w #24 zeszycie jego serii zebranym w tomie “Jestem Bane”

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
Komiks do nabycia w internetowym sklepie Egmontu.

Recenzje pozostałych komiksów wydanych w ramach DC Odrodzenie.