Crossovery Arrowverse: “Flash vs. Arrow” (2014)

Flash vs Arrow

Odcinki crossovera:

  • Część 1 (02.12.2014): The Flash – sezon 1, odcinek 8: “Flash vs. Arrow
  • Część 2 (03.12.2014): Arrow – sezon 3, odcinek 8: “The Brave and The Bold”

Kiedy w 2013 roku zapowiedziano powstanie serialu The Flash fani “Arrow” zaczęli zadawać sobie pytania, czy seriale to będą się do siebie wzajemnie odnosiły, a jeśli tak to w jaki sposób. Nie trwało to długo zanim stacja The CW ogłosiła, że jesienią dane nam będzie zobaczyć pierwszy duży (w 1. odcinku “The Flash” pojawił się Oliver, w 4. Felicity, jednak były to małe role) crossover, który był pierwszym krokiem do wielkich telewizyjnych widowisk, które było nam dane oglądać w kolejnych latach.

Drużyna Olivera udaje się do Central City śladami tajemniczego zabójcy, który zabija swoje ofiary za pomocą śmiercionośnych bumerangów. Po niedługim czasie o ich obecności dowiaduje się Barry, który oferuje Oliverowi, Diggle’owi i Felicity pomoc ze strony jego drużyny w S.T.A.R. Labs (Cisco, Caitlin, doktor Wells i Joe) i mimo początkowych oporów obu stron, współpraca w końcu dochodzi do skutku. Niestety Central City ma swoje problemy: w mieście pojawił się mataczłowiek zdolny kontrolować emocje swoich celów (nazwany przez Cisco “Rainbow Raiderem”). Oliver postanawia wykorzystać tą okazję, by nauczyć Barry’ego bardziej taktycznego podchodzenia do starć, jednak Barry uważa, że jego superszybkość wystarcza do skutecznego działania i postanawia samotnie schwytać Rainbow Raidera. Sytuacja wymyka się spod kontroli. Mając sobie za nic wskazówki Olivera odnośnie analizy otoczenia Barry wpada w pułapkę i sam staje się ofiarą przestępcy, który wywołuje w nim gniew. Wściekły Barry postanawia skonfrontować się z detektywem Eddiem Thawne’m (który nie dość, że aktualnie spotyka się z kochaną przez Barry’ego Iris to próbuje wymóc na komendancie policji w Central City stworzenie oddziału, którego zadaniem będzie schwytanie ciągle tajemniczego dla policji Flasha), jednak zostaje powstrzymany przez Olivera. Po krótkim starciu Arrowowi udaje się unieruchomić Flasha, a przywiezieni na miejsce przez Diggle’a Cisco i doktor Wells używają specjalnego urządzenia, które “resetuje” emocje Barry’ego. Bohaterowie łapią przestępcę, a Barry uznaje, że może się jednak nauczyć czegoś od Olivera. Przed samym wyjazdem z miasta Oliver spotyka Samanthę Clayton, a my dowiadujemy się, że Oliver bez swojej wiedzy prawdopodobnie został ojcem. W innym miejscu okazuje się, że ukochany Caitlin Snow – Ronnie Raymond – jednak przeżył awarię akceleratora cząsteczek i posiadł moc wytwarzania płomieni.

Jakiś czas później Oliver, Diggle i Roy już w Star City badają sprawę bumerangowego zabójcy, odnajdując jego kryjówkę, a Cisco i Caitlin przybywają do miasta by pomóc drużynie Olivera rozwiązać zagadkę śmierci Sary Lance. W tym samym czasie do centrali A.R.G.U.S. przybywa rzeczony zabójca – Digger Harkness – który wziął sobie na celownik Lylę Michaela, byłą żonę Diggla pracującą dla tej organizacji. Harkness zabija dziesiątki agentów i nawet wsparcie Arrowa i Arsenala nie poprawia sytuacji. W ostatniej chwili Olivera od śmierci ratuje przybywjący właśnie do siedziby A.R.G.U.S. Flash, którego przybycie płoszy napastnika. Lyla zdradza Diggle’owi, że Harkness należał do Suicide Squad – oddziału A.R.G.U.S. do brudnej roboty złożonego ze schwytanych przestępców. Bohaterowie ukrywają agentkę w bazie drużyny Arrowa, a Oliver i Barry zmierzają przesłuchać jednego z gangsterów powiązanych Harknessem. Ku przerażeniu i dezaprobacie Barry’ego, Oliver zaczyna torturować gangstera by wydobyć odpowiednie informacje. W czasie gdy bohaterów nie ma w kryjówce, pojawia się w niej Harkness i ciężko rani Lylę. Niedługo później Felicity lokalizuje Diggera na stacji kolejowej. Arrow i Flash udają się na miejsce (przy okazji Flash “wynosi” z budynku wszystkich podróżnych), a złoczyńca zdradza, że ukrył w mieście 5 ładunków wybuchowych i od bohaterów zależy czy pojmają jego, czy zapobiegną eksplozjom. Podczas gdy Arrow toczy pojedynek z Captainem Boomerangiem (jak nazwał go Cisco), Flash orientuje się gdzie Harkness podłożył ładunki, jednak muszą być one rozbrojone w tym samym czasie. Barry przenosi członków obu drużyn na miejsca i gdy Oliver rozprawia się z Harknessem, reszta powstrzymuje bomby przed wybuchami. W szpitalu Diggle oświadcza się (ponownie) Lyli, Harkness zostaje zamknięty na Lian Yu (celę w celę z Sladem “Deathstroke’iem” Wilsonem), Caitlin obiecuje Felicity przeprowadzić analizy strzały która zabiła Sarę, Cisco przekazuje Oliverowi nowy, ulepszony strój, a Oliver pokazuje Barry’emu znajdującego się w bazie manekina na strój Flasha, gdy ten następnym razem będzie w mieście. Bohaterom została jeszcze jedna rzecz przed powrotem Barry’ego, Caitlin i Cisco do Central City – rewanż między Barrym i Oliverem, którego wyniku na razie nie poznamy.

Nietrudno zauważyć, że w obu odcinkach przewija się wątek Captaina Boomeranga, to tak na prawdę opowiadają one o czymś innym, jednak istotnym dla swoich seriali. W całym crossoverze bardziej od opowiedzenia jakiejś historii liczyło się pokazanie kontrastu między Szmaragdowym Łucznikiem a Szkarłatnym Sprinterem i to, że mimo wielkich różnic są oni w stanie wzajemnie nauczyć się wielu rzeczy. Choć wydarzenie wprowadziło do Arrowverse istotne elementy (dowiedzieliśmy się że Oliver ma syna, Ronnie Raymond żyje, policja w Centrali City od tej chwili ściga Flasha, a Diggle i Lyla ponownie założą rodzinę) to wzajemne interakcje postaci i to w jaki sposób wzajemnie nie pasują do swoich środowisk było najmocniejszym aspektem całej produkcji i punktem wyjścia dla kolejnych crossoverów, których formuła będzie już zdecydowanie inna.