Crossovery Arrowverse: „Crisis on Infinite Earths” (2019/20)

Odcinki crossovera:

 • Część 1 (08.12.2019): Supergirl – sezon 5, odcinek 9: „Crisis on Infinite Earths: Part One”
 • Część 2 (09.12.2019): Batwoman – sezon 1, odcinek 9:  Crisis on Infinite Earths: Part Two”
 • Część 3 (10.12.2019): The Flash – sezon 6, odcinek 9:  Crisis on Infinite Earths: Part Three”
 • Część 4 (14.01.2020): Arrow – sezon 8, odcinek 8:  Crisis on Infinite Earths: Part Four”
 • Część 5 (14.01.2020): DC’s Legends of Tomorrow – sezon 5, odcinek 1:  Crisis on Infinite Earths: Part Five”
 • *Dodatkowo: Black Lightning – sezon 3, odcinek 9: „The Book of Resistance: Chaptr Four: Earth Crisis”

Poprzedni crossover „Elseworlds” zostawił nas z zapowiedzią tego, z czym będziemy mieli do czynienia dalej. Kiedy „Crisis on Infinite Earths” zostało zapowiedziane, z lekką dozą niepewności zastanawialiśmy się jak to wydarzenie będzie wyglądało w serialowym świecie DC. Wraz z upływem czasu i kolejnymi zapowiadanymi gośćmi (Tom Welling jaku Superman, Kevin Conroy jako Batman, John Wesley Ship jako Flash, Ashley Scott jako Huntress, czy Cress Williams jako Black Lightning) jasne stawało się, że ten crossover będzie miał o wiele większą skalę i znaczenie dla świata DC niż wszystkie poprzednie razem wzięte. Kryzys który wydarzył się w 2019 roku jest tak na prawdę crossoverem wielu filmowych i serialowych produkcji które mogliśmy oglądać na przestrzeni wieków, a nie tylko tych, które wyprodukowało dla nas The CW. Co więcej, cały 8. sezon „Arrow” oraz 6. sezon „The Flash” (czyli dwóch produkcji które inaugurowały Arrowverse i rozpoczęły telewizyjną modę na superbohaterów) były poświęcone głównie przygotowaniom od „Crisis on Infinite Earths”. Teraz jednak przyjmy się jak wyglądał rzeczony Kryzys.

Supergirl – „Crisis on Infinite Earths: Part One”

Crossover rozpoczyna Monitor (LaMonica Garrett) wyjaśniający nam jak powstało multiwersum, przy okazji przypominając nam poprzednie wydarzenia i crossovery (widzimy min. ujęcia z finału 4. sezonu „Arrow”, pierwszego odcinka „Supergirl” i finału jej 4. sezonu, odcinka w którym Legendy walczyły z wielką ośmiornicą, jak również Invasion!”, „Crisis on Earth-X” i „Elseworlds”).

Następnie widzimy przebitki z kilku Ziem, które już zostały zniszczone przez Kryzys. Co ciekawe, każda z nich jest bazowa na innej istniejącej aktorskiej produkcji DC:

 • Ziemia-89 i Gotham City (filmowe „Batmany” Tima Burtona i Joela Schumachera). Widzimy tutaj Alexandra Knoxa (w tej roli Robert Wuhl), czyli dziennikarza z Gotham Globe, którego mogliśmy widzieć w „Batmanie” Burtona.
 • Ziemia-9 i San Francisco (emitowany aktualnie serial „Titans”). Tutaj naszym oczom ukazują się Hank Hall / Hawk (Alan Ritchson) oraz Jason Todd / Robin (Curran Walters), czyli aktualny i były członek drużyny Titans.
 • Ziemia-X (świat znany z jednego z poprzednich crossoverów „Crisis on Earth-X”). The Ray (Russel Tovey) obserwuje jak jego świat zostaje niszczony przez falę antymaterii.
 • Ziemia-66 i Gotham City (kampowy serial „Batman” z lat 60). Wyraźnie posunięty w wieku Dick Grayson / Robin (Burt Ward) wyprowadza na spacer owczarka niemieckiego i gdy widzi spowite szkarłatem niebo wykrzykuje „Holy crimson skies of death!”

Przenosimy się na Ziemię-38 (czyli tą na której rozgrywa się akcja „Supergirl”), gdzie w National City ma miejsce atak smoka Spike’a (którego mogliśmy poznać w jednym z poprzednich odcinków serialu), jednak Supergirl (Melissa Benoist) przybywa w czas. Udaje jej się uspokoić smoka, a ten z powrotem zmienia się w jaszczurkę. Nie jest to jednak koniec problemów, gdyż potężne trzęsienie Ziemi wstrząsa miastem. Kara wraca do DEO, gdzie dowiaduje się od swojej siosty Alex (Chyler Leigh) i Brainiaca 5 (Jesse Rath), że trzęsienie objęło całą planetę, a jego źródło znajduje się poza nią. Pojawia się też Martian Manhnuter (David Harewood), który zdradza, że to Monitor stoi za uwolnieniem jego brata z Phantom Zone, a był to test by go sprawdzić, tak jak rok wcześniej sprawdził Green Arrowa (Stephen Amell) i Flasha (Grant Gustin) dając dr. Deeganowi księgę która była w stanie zmieniać rzeczywistość.

Brainy odkrywa, że przez multiwersum przedziera się fala antymaterii, która dotnie Ziemi-38 za ok. 24 godziny i jeśli to się stanie skutki będą opłakane. Niestety na drodze fali stoi też zawieszone w kosmosie Argo City na którym znajdują się Superman (Tyler Hoechlin), Lois Lane (Elizabeth Tulloch) i matka Kary, Alura (Erica Durance). Dowiadujemy się, że Clark i Lois doczekali się syna, którego nazwali Jonathan. Otrzymują ostrzeżenie od Kary na temat zbliżającej się fali, jednak jest już za późno – niebo stało się czerwone. Clark, Lois i Alura są w stanie tylko wysłać Jona w kapsule na Ziemię, zanim Argo City zostaje kompletnie zniszczone. Bohaterowie obecni w DEO z przerażeniem obserwują co się wydarzyło.

Przenosimy się na Ziemię-1, gdzie żona Diggle’a, Lyla (Audrey Marie Anderson) już jako Harbinger została wysłana przez Monitora by zebrała bohaterów z tego świata w jednym miejscu. Udaje się ona

 • Na wyspę Lian Yu, gdzie Oliver żegna się ze swoją córką Mią (Katherine McNamara), która ma wrócić do swojej linii czasowej, jednak niebo staje się czerwone.
 • Do Central City gdzie Flash ewakuuje cywilów.
 • Do Gotham City, w którym Kate Kane / Batwoman (Ruby Rose) powstrzymuje gang swojej siostry przed napadem na bank.
 • Do Star City gdzie Sara / White Canary (Caity Lotz) i Ray / Atom (Brandon Routh) biorą udział w barowym quizie.

Wracamy do National City na Ziemi-38, gdzie Harbiner przenosi do DEO Green Arrowa i Mię, Batwoman, a także Supermana i Lois. Lyla wyjaśnia czym jest fala antymaterii, a Oliver potwierdza zagrożenie wspominając zniszczenie Ziemi-2. Lyla zdradza, że Ziemia-38 stoi na drodze fali zanim dojdzie ona do pozostałych istniejących jeszcze Ziem, więc jeżeli uda im się powstrzymać Kryzys tutaj, pozostałe istnienia będą bezpieczne. Wyjawia też, żę Flash i Legendy przeprowadzają obecnie zwiad.

Kiedy Harbinger udaj się by sprawdzić jego wyniki. Clark i Lois informują o kapsule Jona i zanim przejdą do przygotować, chcieliby odnaleźć swojego syna. Nagle z ziemi wyrasta tajemnicza konstrukcja, którą Kara chce zniszczyć, jednak powstrzymują je ją Lyla powracająca z Flashem, Atomem i White Canary. Lyla wyjaśnia że jest to specjalna wieża pozostawiona na tej Ziemi przez Monitora na początku czasu. Konstrukcje te miały być ostatnią linią obrony przed falą antymaterii na kluczowych dla istnienia Multiwersum Ziemiach. Okazuje się, że za Kryzysem stoi Anty-Monitor, przeciwieństwo próbującego ocalić wszechświat Monitora. Jeżeli wieża padnie, nic nie będzie już stało na przeszkodzie fali antymaterii.

Brainy informuje, że kapsuła Jona została wciągnięta przez tunel czasoprzestrzenny, który zabrał syna Supermana na Ziemię-16, a konkretnie do Star City w roku 2046. Jest to świat, do którego kiedyś zawędrowała drużyna Legend (konkretnie w odcinku 1×06 – „Star City 2046”). Superman chce od razu ruszyć po syna, jednak powstrzymuje go Oliver, mówiąc, że aktualnie jest bardziej potrzebny na tej Ziemi. Po Jona wybierają się więc Lois, White Canary i Brainiac 5. W międzyczasie Alex planuje ewakuację cywilów z tej Ziemi, natomiast J’onn wpada na lepszy pomysł – poproszenie Leny Luthor (Katie McGrath) o budowę odpowiednio dużego portalu, na co Alex niechętnie przystaje.

Oliver prosi swoją córkę o rozmowę bez świadków, po czym daje Mii replikę swojego stroju Green Arrowa, twierdząc, że zawsze musi być jakiś Green Arrow. Oliver udaje się porozmawiać z Barrym, który zdradza mu, że Monitor powiedział że Flash umrze. Wściekły Oliver domaga się rozmowy z Monitorem, po czym ten przenosi go do swojego wymiaru. Oliver przypomina o umowie z zeszłego roku – Green Arrow miał zginąć, by Flash i Supergirl mogli przeżyć. Monitor informuje go, że ta umowa dotyczyła poprzedniego zagrożenia, natomiast teraz bohaterowie mierzą się z czymś, nad czym Monitor nie ma kontroli, a Oliver nadal musi wykonać swoją część umowy.

Alex odwiedza Lenę, wyjaśnia zagrożenie i prosi ją o pomoc, przy okazji przepraszając za to że bohaterowie z Ziemi-38 zawiedli jej zaufanie. Lena informuje ją, że Alex nigdy nie odzyska jej przyjaźni ani zaufania, ale nie będzie bezczynnie patrzyła jak jej świat umiera. Kobieta zgadza się pomóc.

Green Arrow, Superman, Supergirl, Batwoman Atom i Mia udają się w okolicę wieży Monitora, by przygotować się do jej obrony przed tym co ma nadejść. Pojawia się jednak kolejne potężne trzęsienie Ziemi, a Superman i Supergirl wyruszają sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje pomocy.

W tym samym czasie Lois, Sara i Brainy trafiają na Ziemię-16 i docierają do kryjówki Olivera, ale ten ich atakuje. Sarze udaje się rozbroić łucznika, jednak okazuje się, że Oliver traci zmysły i nie poznaje Sary. Lois odzyskuje jednak syna.

Bohaterowie wchodzą do wieży Monitora w której zastają spokój, jednak zauważają że na zewnątrz pojawiła się armia Anty-Monitora. Nie są to jednak żołnierze. Istoty te przypominają połączenie duchów i demonów. Bohaterowie odpierają pierwszą falę jednak pojawia się kolejna. Na pomoc na szczęście przybywają Superman, Supergirl i Flash.

Rozpoczyna się ewakuacja cywilów z National City, która przebiega dość pomyślnie, gdyż Brainiac 5 przed podróżą na Ziemię-16 zostawił J’onnowi gigantyczny statek Legionu Superbohaterów, który może przenosić na pokład wielu pasażerów jednocześnie. Alex i Lena pracują nad stworzeniem portalu i są już coraz bliżej osiągnięcia celu. Na Ziemi-16 Sara pomaga staremu Oliverowi pogodzić się ze swoimi błędami, a następnie razem z Lois, Brainym i małym Jonem wracają na Ziemię-38

Tam, obecność Flasha bardzo pomaga w odpieraniu demonów, jednak Wieża przestaje działać i niebo znów staje się czerwone. Superman i Supergirl wlatują na jej szczyt by zasilić ją swoim laserowym wzrokiem. Udaje im się to tylko po części, bo ich wyczyn spowolnił falę antymaterii, a nie ją zatrzymał. Na szczęście Lena i Alex otworzyły już portal na Ziemię-1 i statki mają 14 minut na przedostanie się przez niego.

Choć bohaterowie starają się powstrzymać demony jak najdłużej mogą, przybywa do nich Monitor mówiąc, że walka jest już przegrana i muszą się przegrupować. Teleportuje Batwoman, Atoma, Supermana, Supergirl, Mię i Flasha, jednak Oliver nadal chce walczyć i rani Monitora, który chce go przenieść. Green Arrowowi kończą się strzały i postanawia rzucić się nieuzbrojony na demony, by kupić tej Ziemi jeszcze trochę czasu. Niebo znów staje się czerwone, a fala antymaterii niszczy Ziemię-38.

Monitor przenosi się do Star City na Ziemi-1 wraz z ciężko rannym i umierającym Oliverem. Monitor informuje bohaterów, że Ziemia-38 została zniszczona, a spośród 7,5 miliarda ludzi, 3 miliardy dostały się na Ziemię-1. Ofiara Olivera zapewniła przeżycie ok. miliarda z wcześniej wspomnianych trzech. Na miejsce teleportuje się Nash Wells (Tom Cavanagh) w superbohaterskim stroju. Mówi bohaterom, że to on wypuścił na wolność Anty-Monitora by stać się Pariahem. Sara, Lois, Jon i Brainy wracają z Ziemi-16 by Sara miała okazję pożegnać się z Oliverem, a sam Queen zdradza Flashowi i Supergirl, że poświęcił swoje życie, by ich dwójka mogła przeżyć. Oliver w ostatnich słowach prosi jeszcze swoją córkę by odnalazła Felicity (Emily Bett Rickards) i swojego brata Williama (Ben Lewis) i mówi jej, że ma pamiętać że kocha ich trójkę. Oliver Queen umiera.

Batwoman – „Crisis on Infinite Earths: Part Two”

Odcinek rozpoczynamy na Ziemi-1, gdzie w S.T.A.R. Labs Sara, Kara i Kate wznoszą toast za poległego Olivera. Kara zastanawia się nad znalezieniem sposobu na odwrócenie zniszczenia jej Ziemi, jednak Sara zauważa że bardziej powinni się skupić na uratowaniu tych istniejących światów. Do pomieszczenia teleportuje się Lyla, która zdradza Sarze, że jeszcze nie powiedziała Diggle’owi (David Ramsay) o tym, że Oliver poległ, bo nie wie jak to zrobić. Przybywają także Monitor i Atom, którzy informują nas, że do osiągnięcia zwycięstwa potrzebne jest laboratorium Ray’a z Waveridera. Sara nie chce się zgodzić na wciągnięcie drużyny w walkę, więc Lyla postanawia odnaleźć w multiwersum innego Waveridera.

Trafiamy na Ziemię-74, na której widzimy opuszczony statek Legend, które na tej ziemi przestały działać po śmierci jednego z członków drużyny. Okazuje się jednak, że na statku działa na nim sztuczna inteligencja. Zamiast Gideona jednak, jest to AI bazowana na osobowości Leonarda Snarta / Captaina Colda (Wnetworth Miller). AI nie podoba się to, że na statku znajduje się intruz. Pojawia się również Mick „Heat Wave” Rory (Dominic Purcel) z Ziemi-74, który ostrzega Lylę, że to jest jego teraz jego statek i nie zamierza go oddać. Okazuje się że Mick zajął się pisaniem romansów. Lyla ostatecznie darmowym piwem przekonuje Micka do dołączenia do drużyny i podzielenia się Waveriderem.

Barry nadal nie może pogodzić się ze śmiercią Olivera. Monitor zdradza, że w multiwersum jest siedmiu bohaterów, którzy są w stanie zapobiec kryzysowi, a każdy z nich stanowi uosobienie jakiejś cnoty (przy okazji wychodzi na jak że Mick z Ziemi-74 świetnie radzi sobie z dziećmi, bo jako jedyny jest w stanie uspokoić płaczącego Jona!). Okazuje się, że Monitor odzyskał Księgę Przeznaczenia (obiekt wokół którego kręciła się fabułą „Elseworlds”) przez cofnięcie się w czasie. Kara chciałaby użyć księgi do odtworzenia Ziemi-38, natomiast Mia do wskrzeszenia Olivera, jednak Monitor nie chce pozwolić na samolubne wykorzystanie Księgi przez Karę, natomiast Mię informuję, że jego moce osłabły przez obecną w multiwersum antymaterię.

Monitor mówi, iż Supergirl jest Wzorem Nadziei, natomiast White Canary – Wzorem Losu. Dowiadujemy się też o dwóch innych. Wzór Prawdy jest kryptonianinem, który doświadczył ogromnej straty. Wzór Odwagi z kolei znany jest jako nietoperz przyszłości. Ziemia-99 jest światem, który jest nieco przesunięty w przyszłość, a na którym nadal żyje Batman. Drużyna dzieli się: Lois i Clark z Ziemi-38 dostają za zadanie odnalezienie krypronianina, natomiast Batwoman udaje się na Ziemię-99 by przekonać swojego kuzyna do dołączenia do walki.

Kara obserwuje w samotności zapis ze zniszczenia Ziemi-38, kiedy do pomieszczenia wchodzi Monitor w towarzystwie wskrzeszonego przed rozpoczęciem Kryzysu Lexa Luthora (Jon Cryer). Kara chce zabić go na miejscu, jednak Monitor powstrzymuje ją, mówiąc że każdy ma swoją rolę do odegrania. Oburzona Kara mówi, że nie może zaufać komuś kto postrzega Luthora jako sojusznika. Kate proponuje jej podróż na Ziemię-99 razem z nią, na co Kara przystaje.

Lylę zaczyna mieć migrenę, a głosy w jej głowie podpowiadają jej że ma ratować Księgę. Gdy dociera do biblioteki Waveridera (w której ona sie znajduje) okazuje się że Lex ma Księgę i zamierza jej użyć do zabicia każdego Supermana w multiwersum. Lex ucieka, a Monitor zdradza, że to jedna z ról jakie Luthor musi odegrać.

Barry ujawnia Iris (Candice Paton), że razem z Mią zamierza użyć Jamy Łazarza z jednej z równoległych Ziem do wskrzeszenia Olivera. Jego żona natomiast dostała od Monitora zadanie towarzyszenia Lois i Clarkowi w szukaniu Wzoru Prawdy. W tym samym czasie Mia skanuje inne światy, by odnaleźć działającą Jamę, a Sara ostrzega ją, że jej ojciec straci duszę jeżeli zostanie wskrzeszony.

Kate i Kara przybywają do Rezydencji Wayne’ów na Ziemi-99. Otwiera im wersja Luke’a Foxa (Camrus Johnson), jednak mimo iż Kate mówi, że jest kuzynką Bruce’a, Luke nie chce ich wpuścić. Kara wywarza drzwi potężnym kopnięciem, a Fox bierze ich na muszkę nalegając na ich wyjście. Do trójki dołącza podstarzały i poruszający się dzięki egzoszkieletowi Bruce Wayne (Kevin Conroy), który poznaje swoją kuzynkę. Luke zabiera Karę do biblioteki, natomiast Bruce postanawia porozmawiać z Kate w samotności. Opowiada, że liczne urazy wymusiły na nim poruszanie się w egzoszkielecie, a także że Batwoman z jego Ziemi zginęła 5 lat temu.

Clark i Lois przybywają na Ziemię-75, jednak dowiadują się, że Lex żyje i rozpoczął już swój plan mordowania Supermanów i Człowiek ze stali z tej Ziemi już padł jego ofiarą.

John Constantine (Matt Ryan) pomaga Flashowi, Mii i Sarze zlokalizować działającą Jamę Łazarza. Jest to Ziemia- . Kiedy Mia i Barry już ruszają, Sara wymusza na Constantine’ie obietnicę, że będzie w stanie przywrócić duszę Olivera.

Przemosimy się do Smallville na Ziemi-167, gdzie widzimy Clarka Kenta (Tom Welling) rąbiącego drewno. Iris próbuję wytłumaczyć mu jak wygląda sytuacja z Kryzysem, ale w słowo wcina jej się Lois ostrzegając przed Lexem. Clark z tej Ziemi zdradza, że tutaj Lex jest prezydentem, jednak zanim zdąży powiedzieć więcej pojawia się też Luthor, który teleportuje „naszych” Supermana, Lois i Iris z powrotem na Waveridera. Lex próbuje użyć kryptonitu do osłabienia Clarka, jednak ten zdaje się nic z tego nie robić i odbiera mu kryształ, po czym ciska go w pole. Okazuje się, że Clark pozbył się swoich mocy, co również pozbawiło go jego słabości. Lex próbuje uderzyć Clarka, jednak ten blokuje cios, po czym celnie mu oddaje. Kiedy Lex znika, do Clarka podchodzi jego Lois (Erica Durance), która gdy Clark mówi jej o Luthorze uznaje to za żart i informuje, że ich córki narobiły bałaganu, który niestety muszą ogarnąć (wygląda więc na to, że Ziemia-167 jest miejscem na którym działa się akcja serialu „Smallville”)

Na Ziemi-99 Kate opowiada Bruce’owi o tym, że jest Wzorem Odwagi, lecz ten pokazuje jej starą gazetę, która nazywa okres jego działalności „rządem terroru”. Ku przerażeniu Batwoman, były Batman opowiada, że w swojej krucjacie nie powstrzymywał się przed zabijaniem i to Kate z jego świata próbowała mu pokazać, że nie trzeba się posuwać do zabijania, jednak w konsekwencji przez to sama straciła życie. Sfrustrowana Kate mówi że nie może pozwolić mu na dalsze pogrążanie się w marazmie, bo już nie tylko Gotham, lecz cały świat go potrzebuje.

Podczas gdy Atom próbuje skonstruować dla Monitora maszynę, która odszuka kolejne Wzory, Heat Wave z Ziemi-74 czyta małemu Jonowi jedną ze swoich książek, która zdecydowanie nie jest dla niego.

Clark, Lois i Iris docierają na Ziemię-96, gdzie w budynku Daily Planet trafiają na kolejnego Supermana (Brandon Routh), który wygląda dokładnie jak Atom.

Na Ziemi-99 Kara odkrywa, że Batman z tej Ziemi pozabijał nie tylko swoich wrogów, ale także pozbawił życia swojego Supermana. Luke zdradza, że to właśnie to starcie spowodowało konieczność noszenia przez Bruce’a egzoszkieletu.

Clark, Lois i Iris ostrzegają Supermana z Ziemi-96 przed Lexem posiadającym Księgę Przeznaczenia, jednak bohater jest pewny tego, że sobie poradzi. Dowiadujemy się także że kilka lat temu w wyniku zagazowania Daily Planet zginęli wszyscy jego przyjaciele, włącznie z jego Lois, będącą jego żoną. „Nasza” Lois dochodzi do wniosku, że to on jest Wzorem Prawdy, który doświadczył niewyobrażalnej straty. Superman zgadza się pomóc, jednak najpierw chce powstrzymać Lexa Luthora, jednak ten sam go nich przychodzi i postanawia za pomocą księgi sprawić, by Superman-96 chciał zabić Supermana-38. Supermani rozpoczynają starcie, które szybko przenosi się na niebo nad Metropolis i Superman-96 wydaje się być górą w tym starciu, jednak Lois udaje się znokautować Lexa i razem z Iris próbują za pomocą Księgi odwrócić to co zrobił Luthor. Choć na początku im się nie udaje, trójce naszych herosów udaje się przypomnieć Supermanowi-96 to kim jest. Razem wracają na Waveridera (wszystko więc wskazuje na to, że Ziemia ta jest tą samą na której działa się akcja filmów „Superman” i „Superman II” Richarda Donnera oraz „Superman Returns” Bryana Singera, z domieszką elementów komiksu „Kingdom Come”).

Razem z Barrym, Johnem, Mią i Sarą przenosimy się na Ziemię-18, gdzie w Dakocie Północnej odnajdują Jamę Łazarza. Podczas gdy panowie cofają się po ciało Olivera, panie postanawiają oczyścić Jamę. W trakcie tego zaskakuje je Jonah Hex (Johnathon Schaech) z tej Ziemi. Rewolwerowiec stwierdza, że to do niego należy magiczne źródło, a w zamian za jego wykorzystanie, składa Mii niemoralną propozycję, jednak dość szybko udaje sie im go obezwładnić. Barry i John wracają ze zwłokami Olivera i zanurzają go w Jamie.

Na Ziemi-99 Bruce i Kate przenoszą się do Jaskini Batmana. Choć Kate próbuje przekonać swojego kuzyna do pomocy, ten stwierdza, że może to lepiej, że światy zginą, bo wiele z nich nie zasługuje na ratunek. W tym momencie do Jaskini wpada Kara i wyjawia Kate, że Bruce zabił Supermana z tego świata. Były Mroczny Rycerz wyjaśnia, że zrobił to, gdyż Superman miał moce przewyższające zdolności zwykłego człowieka, a co gorsza dawał się wykorzystywać politykom i wojskowym. Batman atakuje Karę, zdradzając, że w swój egzoszkielet ma wbudowany kryptonit.

Na Ziemi-18 długo nic się nie dzieję, aż w końcu wskrzeszony i wściekł Oliver wyskakuje z Jamy. Jak mogliśmy przewidzieć, jest ogarnięty rządzą krwi i nie poznaje swojej córki i przyjaciół. Sarze udaje się uśpić Olivera aż do czasu przywrócenia jego duszy.

Na Ziemi-99 Kate wdaje się w starcie ze swoim kuzynem, która kończy się tragicznie – egzoszkielet Bruce’a doznaje zwarcia i Mroczny Rycerz zostaje śmiertelnie porażony prądem. W swoim ostatnim tchnieniu mówi tylko swojej kuzynce, że nie ma żadne nadziei.

Na pokładzie Waveridera Superman-96 poznaje się z wyglądającym tak jak on Atomem, oraz ma okazję zobaczyć syna Clarka i Lois z Ziemi-38 – Jona. Komentuje, że jego syn, Jason, kiedy był mały wyglądał zupełnie jak Jon. Monitor ujawnia, że rolą Lexa w Kryzysie było doprowadzenie bohaterów do właściwego Supermana. Powracają też Kate i Kara, jednak Batwoman informuje resztę o tym, że Batman nie chciał współpracować, więc są zgubieni. Gotowa machina wyszukująca Wzorów ujawnia, że to Kate jest Wzorem Odwagi, a droga na Ziemię-99 była tylko testem, który miał uświadomić Batwoman jej odwagę i determinację.

Na Ziemi-18, John próbuje rzucić zaklęcie które umożliwi przywrócenie duszy Olivera, jednak z jakiegoś powodu nie jest w stanie tego zrobić. Dochodzi do wniosku, że to fala antymaterii zaburza naturalny przepływ magii w multiwersum.

Na pokładzie Waveridera Kate zdradza Karze, że boi się, że w przyszłości stanie się z nią to samo co z Brucem. Kara przypomina jej o tym że niejednokrotnie ratowała już życia innym bohaterom i ofiaruje Kate zdjęcie które znalazła w domu Bruce’a – Kate wraz ze swoją siostrą Beth (Rachel Skarsten), która na Ziemi-1 jest obłąkaną złoczyńcą. Supergirl mówi, że ciągle jest nadzieja na to, że Batwoman odzyska swoją siostrę i zdradza, że zamierza użyć Księgi Przeznaczenia by ją odtworzyć, mimo zakazów Monitora. Kiedy Kara wychodzi, Kate ujawnia nam, że zabrała kryptonit z egzoszkieletu swojego kuzyna z Ziemi-99.

Lyla znowu cierpi na migrenę i ponownie słyszy głosy, które tym razem mówią, że nadszedł już czas i każą jej przyjść do siebie. Lyla teleportuje się do miejsca przypominającego korytarz S.T.A.R. Labs, gdzie spotyka Anty-Monitora (LaMonica Garrett), który oświadcza jej, że teraz będzie pracowała dla niego

The Flash – „Crisis on Infinite Earths: Part Three”

Ten rozdział opowieści rozpoczynamy w New Gotham na Ziemi-203 (będącym miejscem akcji serialu „Birds of Prey”), gdzie spotykamy biegnącą po dachach Helenę „Huntress” Kyle (Ashley Scott) i próbującą się z nią skontaktować Barbarę „Oracle” Gordon (Dina Meyer), które w obliczu zbliżającej się fali antymaterii szukają sposobu na ewakuację, jednak jest już za późno. Obie bohaterki oraz ich Ziemia zostają zdezintegrowane.

Na pokład Waveridera przybywa reszta drużyny Flasha, czyli Caitlin „Killer Frost” Snow (Danielle Panabaker), Cisco Ramon (Carlos Valdes) i Ralph „Elongated Man” Dibny (Hartley Sawyer). Superman-38 zdradza że z obliczeń wynika, iż Ziemia-1 jest ostatnią Ziemią do której dotrze fala antymaterii. Superman-96 oraz Martian Manhunter postanawiają zająć się ratowaniem cywilów z pozostałych Ziem, a Lois ma im służyć jako wsparcie informacyjne z pokładu statku. Rayowi udaje się też odkryć ostatnie trzy Wzory. Wzorem Honoru jest Martian Manhunter. Wzorem Miłości okazuje się być Flash z Ziemi-1. Wzór Człowieczeństwa to z kolei małe zaskoczenie, gdyż jest nim dr. Ryan Choi (Osric Chau), profesor fizyki z Ivy University. Ray, Ralph i Iris wyruszają by sprowadzić Ryana, a Monitor mówi, że po odnalezieniu wszystkich bohaterowie będą musieli znaleźć sposób na powstrzymanie fali antymaterii.

W międzyczasie na pokład przybywa John Diggle, który jest wściekły na Sarę, że pozwoliła na użycie Jamy na Oliverze oraz na samego siebie, że nie było go przy swoim bracie krwi gdy ten był w potrzebie. Sara ujawnia, że postanowiła udać się do Czyśćca po duszę Olivera, na co Dig oczywiście przystaje oraz, że jego żona, Lyla, zaginęła i nikt nie wie gdzie się teleportowała.

Montor wyjawia herosom prawdziwy cel Anty-Monitora. Jego adwersarz chce zniszczyć istniejący wszechświat i zastąpić go nowym, którego to on będzie panem. Mówi też, że Lyla najprawdopodobniej dołączyła do Anty-Monitora. Kiedy herosi się rozchodzą, Cisco odkrywa, gdzie znajduje się źródło fali antymaterii. Prosi Caitlin o towarzyszenie mu w drodze, po czym idzie przygotować się do wyjścia. Zaskakuje go Monitor, który mówi, że Vibe będzie potrzebny by przeciwstawić się Kryzysowi i wbrew protestom Ramona przywraca mu jego moce i strój.

Okazuje się że źródło fali i równocześnie kryjówka Monitora znajduje się w kanałach Central City. Flash, Vibe i Killer Frost przybywają na miejsce. Kiedy Flash robi zwiad, do dwójki naukowców dołącza Pariah, który wyjaśnia, że jeszcze jako Nash Wells szukał Monitora chcąc go zabić i udowodnić, że jest fałszywym bogiem, jednak trafił na Anty-Monitora, który zaczął go kontrolować. Niestety Pariah nie ma swoich wspomnień z bycia Nashem, więc Vibe zmuszony jest użyć swoich mocy i odkryć prawidłowy szyfr do kryjówki Anty-Monitora.

Na pokładzie Waveridera Supergirl mówi Lexowi Luthorowi, że zamierza użyć Księgi Przeznaczenia do odtworzenia ich Ziemi, jednak spotyka się z lekceważeniem. Batwoman postanawia użyć bardziej bezpośrednich środków przymusu żądając wyjaśnienia jak działa księga. Lex wyjaśnia że potrzebna jest ogromna siła woli i determinacja, ale użycie Księgi na taką skalę może się źle skończyć dla Kary. Supergirl zabiera ze sobą Księgę, a naleganie Batwoman by tego nie robiła nie skutkują.

Constantine, Diggle i Mia przybywają do Los Angeles na Ziemi-666 (miejsce akcji serialu „Lucyfer”), gdzie spotykają… samego Diabła, czyli Lucifera Morningstara (Tom Ellis). Okazuje się, że Lucifer ma u Johna pewien dług, z którego zamierza skorzystać John by odzyskać duszę Olivera. Diabeł daje naszym bohaterom kartę ze swoim wizerunkiem, która zabierze ich do Czyśćca, jednak kiedy rysunek zniknie ich dusze zostaną uwięzione tam na zawsze. John używa karty, a trójka ląduje w Czyśćcu Olivera, który wygląda jak wyspa Lian Yu. Constantine zdradza też, że Oliver najprawdopodobniej zapomniał kim jest i trzeba mu będzie to przypomnieć.

W kanałach Centrali City do grupy w końcu dołącza Flash i wszyscy wchodzą do kryjówki Anty-Monitora. Odkrywają tam Działo Antymaterii które uwolniło niszczycielską falę oraz… Flasha z Ziemi 90 (John Wesley Shipp) biegnącego po otoczonej osłonami bieżni zasilającej Działo. Flashowi-1 udaje się ściągnąć go z bieżni, ale Flash-90 mówi, że musi na nią wrócić, gdyż jedno z zabezpieczeń Działa polega na tym, że gdy speedster zejdzie z bieżni, wybuch zniszczy wszystkie pozostałe Ziemie. Pariah nieoczekiwanie znika.

Przenosimy się do Ivy Town na Ziemi-1, gdzie Ray, Iris i Ralph odnajdują Ryana Choia. Ten jednak nie chce do nich dołączyć tłumacząc, że jeżeli świat ma się skończyć, on chce odejść razem ze swoją rodziną.

Na pokładzie Waveridera Lois obserwuje zniszczenie Ziemi-73 i informuje przybyłego Monitora, że zostało jedynie 7 nadal istniejących Ziem. Ten opowiada jej o swoim świecie, który również został kiedyś zniszczony. na mostek wpada również przez portal Superman-96, wściekły, że nie udało mu się uratować kolejnej Ziemi. Dowiadujemy się też, dlaczego zastąpił on czernią kolor żółty na swoim symbolu: ma to symbolizować, że nadzieja przebija się przez mrok nawet w najmroczniejszych czasach.

W kryjówce Anty-Monitora Flash-90 domaga się powrotu na bieżnię, kiedy pojawia się Pariah razem z Black Lightningiem (Cress Williams), który został uratowany przed zniszczeniem swojej Ziemi (wydarzenia te wydarzyły się w odcinku „The Book of Resistance: Chapter Four: Earth Crisis” serialu „Black Lightning”, który nie jest oficjalnie częścią „Crisis on Infinite Earths”). Skołowany Black Lightning atakuje bohaterów, żądając powrotu do Freeland, jednak Pariah przerywa starcie. Tłumaczy Jeffersonowi Piercowi, że jego Ziemia przestała istnieć, a sprowadził go tu gdyż może im pomóc ocalić pozostałe Ziemie. Jefferson w końcu zgadza się pomóc i zaczyna absorbować w siebie energie zasilającą Działo Antymaterii.

Na pokładzie Waveridera Supergirl decyduje się użyć Księgi, by ocalić swój świat, jednak w ostatniej chwili powstrzymuje ją Batwoman, która mówi, że posunie się do ostateczności, by Kara nie użyła Księgi, gdyż jest to zbyt niebezpieczne. Po krótkiej wymianie wrogich słów, kryptonianka rezygnuje z pomysłu.

W krypcie Anty-Monitora Cisco dochodzi do wniosku, że odwracając kierunek bieżni fala antymaterii ulegnie cofnięciu. Najprawdopodobniej jednak speedster który użyje bieżni zginie. Flash-1 wie, że to moment o którym mówił Monitor – czas by to on złożył ostateczną ofiarę.

W Czyśćcu Oliver atakuje na Johna Diggle’a i Mię i szybko ich pokonuje, jednak słowa Diggle’a przywracają mu świadomość.

Na Ziemi-1 Iris opowiada Ryanowi o tym kim jest i jaka jest jej rola w bohaterskim świecie. Kobieta przekonuje go, że może uratować świat właśnie dla swojej rodziny. Choi zgadza się pomóc herosom, jednak najpierw chce pożegnać się z żoną. W międzyczasie Ray mówi, że otrzymał informację od Lois, że Ziemia-1 jest już jedyna pozostałą Ziemią.

W krypcie Anty-Monitora Flash żegna się z przyjaciółmi i prosi o przekazanie Iris, że kochał ją do samego końca. Kiedy chce już wejść na bieżnię, powstrzymuje go Flash-90, chwilowo wykradając jego szybkość. Starsza wersją Barry’ego postanawia, że to on będzie Flashem który polegnie w Kryzysie. Mimo własnych oporów i próśb Flasha-1, Vibe ostatecznie otwiera portal przez osłony na bieżnię. Flash-1 próbuje przebić się przez osłony, jednak Cisco widząc rozpadającą się kryptę, zmusza go do ucieczki przez portal razem z Caitlin i Jeffersonem. Flash-90 swoimi ostatnimi myślami wybiega do swojej żony, Tiny (Amanda Pays), po czym rozpada się na atomy. Działo wybucha, a fala antymaterii zbliżająca się do Ziemi-1 ulega rozproszeniu.

W czyśćcu Constantnie zauważa, że wizerunek Diabła na karcie już prawie znikł więc pospiesza bohaterów. Kiedy mają już wracać, powstrzymuje ich pojawiający się nagle Jim Corrigan (Stephen Lobo), który przedstawia się również jako Spectre. Mówi, że w innym życiu był policjantem, jednak po śmierci został powołany do wyższego celu. Mówi Oliverowi, że Green Arrow musi przejąć jego rolę, bo tylko tak będzie w stanie wszystkich uratować. Inaczej wszystko jest już stracone. Oliver żegna się z bliskimi po czym Corrigan przekazuje mu swoje moce. John, Mia i Dig wracają na Waveridera, po czym informują będących tam bohaterów o tym, że nie zdołali przywrócić duszy Olivera.

Barry postanawia porozmawiać z załamanym Jeffersonem i podziękować mu za pomoc. Opowiadają sobie wzajemnie o swoich rodzinach, czym kładą podwaliny wspólnej relacji.

Kate spotyka w korytarzu Waveridera wściekłą Karę. Mścicielka mówi bohaterce, że powstrzymała ją, bo bała się, że stanie się jej krzywda. Batwoman pokazuje jej kryptonit który zabrała z egzoszkieletu Batmana-99 i chce jej go oddać, ale Supergirl prosi by ta go zatrzymała na wypadek gdyby kiedyś musiała go użyć.

Wszyscy bohaterowie zbierają się na mostku. Nieoczekiwanie powraca Lyla. Szybko wychodzi na jaw, że jest kontrolowana przez Anty-Monitora. Z łatwością kładzie ona bohaterów na łopatki, po czym atakuje Monitora. Monitor mówi Pariahowi, że to na jego barkach spoczywa teraz zwycięstwo. W ostatnich słowach Monitora dowiadujemy się, że to on stoi za powstaniem Anty-Monitora. Ostatecznie Anty-Monitor wchłania esencję Monitora i ponownie wywołuję falę antymaterii. Ziemia-1 zostaje zniszczona, a Pariah w ostatniej chwili wysyła Wzory (Flash-1, Supergirl, Superman-96, Batwoman, White Canary, Martian Manhunter i Ryan Choi) w nieznane miejsce, ratując ich przed śmiercią. Załoga Waveridera zostaje zdematerializowana.

Wzory zostają przeniesione do Vanishing Point (które Legendy odwiedził w pierwszym sezonie serialu „DC’s Legends of Tomorrow”), miejsca poza czasem i przestrzenią, którego Anty-Monitor nie może śledzić. Nagle Superman-96 pada na ziemię i prosząc o pomoc zaczyna się świecić na czerwono. Człowiek ze stali zmienia się w… Lexa Luthora. Okazało się, że Luthor zmienił w Księdze Przeznaczenia tożsamość Wzoru Prawdy z Supermana z Ziemi-96 na siebie. Pyta pozostałych bohaterów jak zamierzają teraz naprawić Kryzys.

Black Lightning – serialowy Tie In

9 odcinek 3 sezonu „Black Lightning” nieoficjalnie stał się kolejną częścią serialowego crossoveru. Należy jednak traktować go jako typowy tie in, którego znajomość nie jest konieczna do prawidłowego poznania głównego eventu. Akcja odcinka ulokowana jest pomiędzy 2, a 3 odcinkiem „Crisis on Infinite Earths”. Historia obrazuje nam losy rodzinny Jeffersona w czasie Kryzysu. Całość odcinka kończy się zniszczeniem jego ziemi, a następnie teleportacją Jeffersona do miejsca z 3 odcinka crossoveru – siedziby Anty Monitora.

Arrow – „Crisis on Infinite Earths: Part Four”

Przenosimy się 10 tysięcy lat wstecz na planetę Maltus na której Monitor (wówczas jeszcze jako Mar Novu) wraz ze swoją żoną przeprowadza eksperyment związany z podróżami w czasie. Podczas podróży do zarania dziejów dzieje się wypadek, podczas którego przerwana zostaje granica między naszym wszechświatem z materii i tym z antymaterii. Tam spotyka Anty-Monitora.

Wracamy do Vanishing Point, gdzie Ryan Choi pisze list do swojej zmarłej żony. Okazuje się, że od zniszczenia multiwersum minęło już wiele miesięcy, podczas którego reszta Wzorów próbuje jakoś poradzić sobie z porażką, Flash zniknął, a on razem z Lexem Luthorem próbują odnaleźć sposób na opuszczenie Vanishing Point. Maszyna którą skonstruowali jednak nie działa. Powraca za to Flash, który zdradza, że przez ten cały czas był w Speed Force (dla niego minęło tylko kilka sekund) i że odkrył iż nie ma miejsca do którego Wzory mogą uciec.

Okazuje się jednak, że dalej istnieje Czyściec, w którym Oliver w towarzystwie Jima Corrigana przypomina sobie swoje heroiczne życie. Było to niezbędne do przemiany Olivera w… coś innego. Jim oznajmia, że teraz zadaniem Olivera jest pokonanie Anty-Monitora… z pomocą przyjaciół którzy przebywają w Vanishing Point.

Oliver przybywa do Wzorów zdradzając, że Speed Force jest kluczem do uratowania wszystkich. Wyjaśnia, że jest teraz zarówno sobą, jak i duchem połączonym z całym multiwersum. Tłumaczy też, że multiwersum zostało zastąpione multiwersum z antymaterii. Taki stan zapewnia Anty-Monitor który przebywa u zarania dziejów. Opowiada też o tym, że wiele tysięcy lat temu Monitor przypadkowo otworzył przejście do świata antymaterii czym sprowadził na nasze multiwersum Anty-Monitora. Oliver/Spectre ma plan. Część grupy musi udać się do zarania dziejów, by zmierzyć się z Anty-Monitorem, natomiast zadaniem reszty będzie podróż na Maltus i próba niedopuszczenia Monitora do otworzenia tamtego przejścia. Barry prosi Olivera o podzielenie się z nim częścią swojej mocy, co pozwoli szybko dotrzeć drużynom do swoich celów.

Supergirl, Ryan i Lex docierają na Maltus, gdzie Ryan wpada na pomysł posłużenia się bazą danych rozwiniętej planety by odszukać Monitora. Luthor szybko znika.

Barry trafia do Speed Force, które wygląda teraz jak archiwa Queen Consoliated. Oliver wyjaśnia mu, że reszta Wzorów znajduje się aktualnie gdzieś w Speed Force i tylko Barry może ich odnaleźć zanim z niej wypadną, by razem udać się na miejsce starcia z Anty-Monitorem.

Podróżując przez Speed Force Barry trafia na… innego Barry’ego, który też jest Flashem (Ezra Miller, odgrywający Flasha w najnowszych filmach kinowych filmach DC) i który nie powinien istnieć w związku ze zniszczonym multiwersum. Po chwili drugi Flash znika, pozostawiając naszego Flasha w osłupieniu.

Na Maltus Kara odnajduje Lexa i wietrzy podstęp w jego zachowaniu. I jej przeczucie jest słuszne, bo okazuje się, że Lex dodał sobie kilka mocy używając Księgi. Bez problemu obezwładnia Karę i Ryana rażąc ich promieniami światła.

W tym czasie w Speed Force Batwoman, Martian Manhunter i Flash przezywają różne istotne chwile związane z Oliverem. Flash odkrywa przy okazji, że Oliver poświęcił swoje życie rok wcześniej, by uratować życia Flasha i Supergirl.

Na Maltus Ryan budzi się z porażenia, cucąc Karę. Lexowi udaje się mocno wyprzedzić Kar i dociera do młodego Monitora zanim ten zdążył otworzyć portal do zarania dziejów. Ma do Monitora propozycję: wyjawi mu co wydarzy się w przyszłości po tym jak otworzy przejście, w zamian za przysługę „w przyszłości”. Zamiast jednak uniemożliwić Monitorowi podróż w przeszłość, Lex zamierza ją usprawnić. Rychło w czas przybywają Supergirl i Ryan. Supergirl mierzy się z Lexem, aRyanowi udaje się przekonać Monitora do nieotwierania portalu.

W tym czasie Wzorom udaje się odnaleźć wszystkie elementy duszy Olivera, a Flashowi udaje się odnaleźć ich i przenieść do zarania dziejów, gdzie zapanował już wszechświat z antymaterii a także czeka na nich Anty-Monitor.

Pojawia się również Oliver/Spectre który wyjaśnia Wzorom, że zaranie dziejów to jedyny moment i jedyne miejsce w którym multiwersum może się odrodzić, a rolą Wzorów jest kupić mu czas, by udało mu się to zrobić. Rozpoczyna się starcie z armią demonów Anty-Monitora natomiast Oliver toczy pojedynem z ich przywódcą.

Ostatecznie Oliverowi udaje się osiągnąć przewagę nad złoczyńcą i rozpocząć proces odtwarzania wszechświata, a Wzory wykorzystują przypisane im cechy by, jak to sam powiedział Oliver, podsycić ogień stworzenia. Anty-Monitor ginie. Oliverowi udaje się jeszcze pożegnać z Barrym i Sarą i powiedzieć, że wie iż zostawia nowy świat w dobrych rękach. Pierwszy bohater Arrowverse odchodzi umiera na dobre.

DC’s Legends of Tomorrow – „Crisis on Infinite Earths: Part Five”

Supergirl budzi się w swoim mieszkaniu w National City widząc swoją przybraną siostrę całą i zdrową. Okazało się, że Kryzys został cofnięty, ale nikt zdaje się o nim nie pamiętać. A na domiar złego Lex Luthor otrzymał pokojową Nagrodę Nobla i wszyscy z którymi rozmawia Kara uważają, że na nią zasłużył.

Przebywając w DEO Kara trafia na Martian Manhuntera, który też pamięta wydarzenia z Kryzysu i wysnuwa teorię iż obecny stan rzeczy jest wynikiem „restartu” wykonanego przez Olivera. Agencja otrzymuje powiadomienie o podejrzanych aktywnościach w mieście, więc Supergirl udaje się na miejsce by spotkać tam Weather Witch (Reina Hardesty), która w przeszłości mierzyła się z Flashem, który również się pojawia. Barry i Kara z pomocą pewnego przechodnia (w tej roli legendarny scenarzysta który był również odpowiedzialny za komiksowy Kryzys Marv Wolfman), odkrywają, że w tej nowej rzeczywistości zamieszkują „od zawsze” tą samą Ziemię.

W Central City pracownicy konstrukcyjni odnajdują w kanałach nieprzytomnego Nasha Wellsa.

W Star City budzi się też zdezorientowana Sara, która razem z Atomem (któremu J’onn przywraca pamięć o wydarzeniach sprzed Kryzysu) dowiaduje się o połączeniu i „restarcie” Ziem. Nigdzie jednak nie ma śladu Olivera.

W nadziei na odnalezienie Green Arrowa Sara udaje się do kryjówki drużyny z Star City, gdzie spotyka Diggle’a, Black Canary (Juliana Harkavy) i Wild Dog (Rick Gonzalez), którym J’onn już przywrócił pamięć. Diggle jest załamany tym, że nie było go przy swoim przyjacielu kiedy ten przechodził najcięższą próbę. Mimo wiary Sary w to, że Oliver może żyć, drużyna mówi jej że Felicity już przeszukała wszelkie dostępne jej kanały i Olivera już nie ma.

W Central City Caitlin bada nieprzytomnego Nasha. Jej również J’onn przywraca pamięć, a po przebudzeniu Wellsa robi to również jemu, zarzucając że to wszystko jest jego winą.

Flash i Supergirl również przybywają do Star City, gdzie razem z drużyną Olivera dochodzą do wniosku, że to jego poświęcenie pozwoliło odtworzyć rzeczywistość i to dlatego nie żyje w nowym świecie. Rozmowa zostaje jednak przerwana, gdyż Star City atakuje… wielki Beebo?

Flash, Supergirl i Atom próbują powstrzymać Beebo, do starcia dołączają się również Heat Wave (który na nowej Ziemi również zajmuje się pisaniem romansów) i Batwoman. Odkrywają, że Beebo jest wytworem magii, a stoi za nim czarnoksiężnik Sargon (Raul Herrera), który wykorzystał go jako odwrócenie uwagi, samemu rabując bank.

Po zażegnanym zagrożeniu humor psuje bohaterom Nash, który mówi, że jego technologia nadal wykrywa antymaterię, a co gorsza, wykrywa ją w Star City. Może to oznaczać, że Kryzys zaczyna się na nowo.

Sara i Barry postanawiają w samotności porozmawiać o stracie Olivera, gdy zostają zaatakowani przez takiego demona, jaki walczył dla Anty-Monitora podczas Kryzysu. J’onn kontaktuje się z nimi mówiąc, że demony najpewniej ścigają Wzory. Sara w ostatniej chwili ratuje Ryana, który próbował zasłonić swoją córkę.

Baza w Star City staje się centrum operacyjnym. Nash odkrywa, że Anty-Monitor nadal żyje, jednak zabicie go nie wchodzi w grę, gdyż to spowoduje wyrzut antymaterii, który zniszczy Układ Słoneczny. Ryan wpada na pomysł skurczenia Anty-Monitora aż do poziomu subatomowego, co Ray popiera.

Demony zaczynają nacierać na Star City lecz są odpierane przez Wild Doga, Dreamer, Spartana, Flasha, White Canary, Supergirl, Martian Manhuntera, Alex Danvers, Batwoman oraz Supermana. Potwory znikają i w ich miejsce pojawia się Anty-Monitor.

W Central City Atom, Nash i Ryan próbują opracować sposób na zmniejszenie Anty-Monitora. Bronić mają ich Heat Wave i Frost, do których dołącza Black Lightning, którego Ziemia jak się okazało również została złączona z Ziemią-1 i Ziemią-38.

Bohaterowie dowodzeni przez Sarę rozpoczynają starcie z Anty-Monitorem. Mimo początkowego braku efektów, po tym jak wróg się powiększył ich ataki w końcu zaczynają przynosić skutki.

„Mózgowcy” z pomocą Flasha składają broń mającą pokonać Anty-Monitora. Z jej pomocą udaje się zmniejszyć tyrana i przenieść go do miejsca znanego jako mikrowersum.

Z Białego Domu nadane zostaje orędzie do obywateli w którym pani Prezydent Stanów Zjednoczonych dziękuje herosom za uratowanie świata. Prezydent zwraca też uwagę na poświęcenie Olivera (o którym powiedzieli jej bohaterowie), a Green Arrow zostaje ochrzczony mianem pierwszego bohatera obecnego świata. Przy okazji dowiadujemy się, że córka Diggle’a i Lyli, Sara (którą wymazał z istnienia Flashpoint wywołany przez Flasha kilka lat temu) istnieje na nowej Ziemi równolegle ze swoim bratem Johnem Jr. Również Superman dowiaduje się, że on i Lois mają teraz „synów”.

Głos Olivera, podobnie do Monitora na początku, tłumaczy jak powstało multiwersum oraz komunikuje nam, że okres który obserwujemy zostanie w przyszłości nazwany Erą Bohaterów. Okazuje się, że część pozostałych światów również została odtworzona przez Olivera. Światami tymi są:

 • Ziemia-2, na której żyją bohaterowie zbliżającego się serialu „Stargirl”
 • Ziemia-9 znana nam z serialu „Titans”
 • Ziemia-12, która zdaje się wyglądać jak świat z filmu Green Lantern z 2011 roku
 • Ziemia-19 znana nam z serialu „Swamp Thing”
 • Ziemia-21 znana nam z serialu „Doom Patrol”
 • Ziemia-96, czyli miejsce akcji filmów z Supermanem z Christopherem Reeveem i Brandonem Routhem

Świat który jest połączeniem Ziemi-1, Ziemi-38 i Ziemi Black Lightninga zostaje ochrzczony mianem Nadrzędnej Ziemi (ang. Earth-Prime).

Martian Manhunter, Batwoman, White Canary, Supergirl, Flash, Black Lightning i Superman postanawiają oficjalnie pożegnać Green Arrowa wywieszając jego strój w starym ośrodku badawczym S.T.A.R. Labs, który teraz ma zostać przerobiony na siedzibę dla bohaterów, w której mogliby obradować w przypadku kolejnego Kryzysu.

Crossover kończy się ucieczką z klatki bliżej niezidentyfikowanego wydającego małpie odgłosy osobnika znanego jako Gleek.