Doktor Thaddeus Sivana

Doktor Sivana to klasyczny przeciwnik Kapitana Marvela/Shazama. Archetypowego szalonego naukowca zaprezentowali Bill Parker i C.C. Beck w „Whiz Comics” #2 z 1939 roku.

Sivana z Earth-S

Doktor Sivana był jednym z największych umysłów Europy. Pragnął on zrewolucjonizować przemysł dzięki swoim wynalazkom i przyspieszyć rozwój ludzkości. Niestety każdy, do kogo zwracał się z propozycją współpracy wyśmiewał go i nie dawał wiary, że rozwiązania Sivany są możliwe do osiągnięcia. Urażony i zgorzkniały naukowiec wraz z dziećmi Beautią, Magnificusem, Georgią i Thaddeusem Juniorem przeprowadził się na Wenus. Tam doktor znalazł zrozumienie wśród mieszkańców planety. Jednocześnie Sivana pragnął zemścić się na ludziach. Wrócił na Ziemię z opracowanym przez siebie zagłuszaczem fal radiowych, który mógł odebrać światu możliwość wysyłania i odbierania fal radiowych. Naukowiec zagroził, że użyje wynalazku jeśli nie otrzyma 50 milionów dolarów. Z pomocą ludzkości przyszedł wtedy Kapitan Marvel, który zniszczył zagłuszacz, a następnie stoczył walkę z Sivaną. Doktor został porażony promieniem z własnej broni. Wyglądało na to, że zmarł, ale powrócił i poznał tożsamość swojego nowego wroga.
Sivana postanowił zwabić Kapitana Marvela na Wenus, a tam wyczyścić mu pamięć i zostawić go na obcej planecie pod postacią Billy’ego Batsona. Plan powiódł się połowicznie, ponieważ Billy znalazł na odległej planecie jaskinię Czarodzieja Shazam. Tam młody bohater odzyskał pamięć przypadkowo wypowiadając zaklęcie.

Nastawienia Sivany do ludzkości i Kapitana Marvela nie zmienił nawet fakt, że dzięki swojemu przeciwnikowi został on noblistą w dziedzinie fizyki. Marvel pokazał wszystkim wynalazki, które Sivana uznał za nieudane. Najtęższe umysły świata były pod takim wrażeniem intelektu Sivany, że uhonorowano go Nagrodą Nobla. Zaszczyt ten jednak był zbyt mały dla ego zgorzkniałego naukowca. Sivana dążył nadal do przejęcia władzy we wszechświecie i pomszczenia zniewag. Marzył on o tym nawet po wypadku z Sphere of Suspendium, która zamroziła jego, Georgię, Thaddeusa Juniora i Marvelów w czasie na dwadzieścia lat. Później m.in. ożywił Black Adama by wraz z nim zniszczyć Marvel Family oraz groził zniszczeniem największych amerykańskich miast, jeśli nie zostanie on mianowany władcą wszechświata.

Sivana z New Earth

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach nieznacznie zmodyfikował biografię Sivany. Był on genialnym naukowcem, a także biznesmenem zarządzającym własną firmą. Nie zmieniła się jego nienawiść do Marvel Family, która przybrała autodestrukcyjny wymiar. Próby zniszczenia herosów kosztowały go pozycję i reputację.

Sivana współtworzył grupę Fearsome Five razem z Mammothem, Psimonem, Jinx i Shimmer. Dawnego członka drużyny, Gizmo zamordował za kwestionowanie jego naukowych talentów. Po zakończeniu współpracy z przestępcami, naukowiec trafił na Oolong Island, gdzie Intergang pozwolił jemu i podobnym mu szaleńcom realizować najbardziej szalone pomysły. Przestępcy stworzyli tam Czterech Jeźdźców Apokolips i torturowali schwytanego Black Adama. „Prace naukowe” zakończył szturm bohaterów na wyspę.

Naukowiec postanowił znów postawić na współpracę. Wraz z Mr Mindem (inteligentną gąsienicą) badał linię czasową. Wypadek w laboratorium przemienił Minda w gigantyczną ćmę potrafiącą podróżować w czasie. Później Sivana wraz z Lexem Luthorem walczył z organizacją Libra, a także działał w Injustice League i Secret Society of Super-Villains.

Sivana z Prime Earth

Na Prime EarthThaddeus Sivana był szanowanym i uznanym naukowcem. Gdy nauka zawiodła go w uratowaniu jego umierających bliskich, doktor zajął się magią. Szczególnie zainteresowała go legenda o Black Adamie i Czarodzieju Shazam. Na wykopaliskach w pobliżu Bagdadu odnalazł on grobowiec legendarnego herosa. Gdy uczony spróbował wejść do jego środka, został rażony piorunem, który uderzył w jego prawe oko, pozwalając mu widzieć magię. Potem mógł on zajrzeć do więzienia Black Adama i uwolnić z trwającej milenia niewoli. Sivana miał pomóc Adamowi odszukać Czarodzieja, a potem obaj znaleźliby sposób na wskrzeszenie rodziny Sivany.

Wkrótce ciało doktora zaczęło słabnąć i deformować się pod wpływem kontaktu z magią. Adam wierzył, że lekarstwo znajdzie się w Rock of Eternity. Gdy tam dotarli, wstęp uniemożliwiła im magiczna bariera. Na przejście pozwalała jedynie kradzież mocy nowego powiernika mocy Czarodzieja, Shazama. Ułatwić miał im to sojusz z Siedmioma śmiertelnymi grzechami. Sivana pomógł odszukać wszystkie z nich. Później zabrał je do Filadelfii, gdzie Adam odszukał Billy’ego Batsona.

Po porażce Black Adama Sivana postanowił wrócić na Rock of Eternity za pomocą jego portalu. Zamiast do kryjówki Shazama, naukowiec trafił do Mr Minda. Inteligentny owad zaproponował mu współpracę w realizacji jego tajemniczych i szalonych planów.