Doktor Thaddeus Sivana

Doctor Sivana zadebiutował w komiksie „Whiz Comics #2” z 1939 roku. Twórcami postaci są Bill Parker i C.C. Beck.

Kim jest Doctor Sivana?

Doktor Sivana, początkowo znany jako wybitny naukowiec z postępowymi ideami, został wyśmiany i odrzucony przez społeczeństwo, co doprowadziło go do zgorzknienia i planowania zemsty na Ziemi. Po wyjeździe na planetę Wenus z rodziną i powrocie na Ziemię, Sivana stał się wrogiem Kapitana Marvela, próbując go pokonać za pomocą różnych wynalazków i spisków, w tym próbując wyłudzić miliony dolarów, używając tłumika radiowego. Jego nienawiść do ludzkości, a szczególnie do Kapitana Marvela, nasiliła się, mimo że próbował zrealizować swoje wynalazki dla dobra ludzkości.

Sivana był dwukrotnie wdowcem i ojcem czworga dzieci, z których każde miało swoje unikalne cechy i relacje z rodziną Marvel. Jego córka Beautia, choć była Cesarzową Wenus, podkochiwała się w Kapitanie Marvelu. Jego dzieci, Georgia i Thaddeus Sivana Jr., podzielały jego geniusz i wrogość do Marvelów, próbując ich zniszczyć. Sivana z czasem zdał sobie sprawę z możliwości wykorzystania Steve’a Trevora jako medium i stał się potężnym „Kapitanem Wonderem”, jednak jego plany zostały pokrzyżowane.

W epoce Złotego Wieku komiksu, Sivana znany był ze swoich licznych prób zniszczenia Kapitana Marvela, wykorzystując różne metody i wynalazki, w tym podróże w czasie, ale zawsze kończył w więzieniu lub pokonany przez swoich wrogów.

Współczesne przygody Sivany

Doktor Sivana, będąc teraz w sojuszu z Mister Mind, pojawia się w klinice lekarskiej, gdzie na polecenie Mister Mind, który znajduje się w jego uchu, atakuje lekarza i wycina mu język jako część zaklęcia. Sivana, z pomocą Mister Mind, planuje uwolnić Monster Society of Evil z Dungeon of Eternity w Monsterlands. Wykorzystując magiczne oko i sztylet, próbują otworzyć drzwi do celu, w którym przetrzymywana jest Monster Society of Evil. Mister Mind kontroluje C.C. Batsona, wyjawiając plany zjednoczenia Magicznych Krain pod swoim rządami. W retrospekcji ujawniono, że Sivana i Mister Mind poszukiwali C.C. Batsona, a Sivana używa swojego magicznego oka, by kontrolować Victora i Marię Vasquez. W trakcie walki Shazama z rodziną, Sivana i Monster Society of Evil zostają pokonani, a następnie przetrzymywani w specjalnej sekcji więzienia Rock Falls, przeznaczonej dla magicznych zagrożeń.

Moce Doctora Sivany

Sivana jest wybitnym naukowcem i geniuszem intelektualnym, ale nie posiada tradycyjnych supermocy. Jego główną siłą jest genialny umysł, który wykorzystuje do tworzenia zaawansowanych technologii i wynalazków. Jego umiejętności obejmują strategiczne planowanie, manipulację oraz głęboką wiedzę w wielu dziedzinach nauki.