Serial “Shazam” (1974-1976)

Produkcja serialowa opowiadająca o przygodach jednego z najsłynniejszych bohaterów DC Comics – Shazama. Głównym bohaterem produkcji jest Billy Batson (Michael Gray), który po wypowiedzeniu magicznego słowa “Shazam” przemienia się w dorosłego osobnika – Kapitana Marvela (Jackson Bostwick, później zastąpiony Johnem Davey’em), z magicznymi zdolnościami. Akcja serialu skupia się na podróży Billy’ego po USA z Mentorem, których celem jest poszukiwanie i zwalczanie zagrożeń czyhających w różnych zakątkach Ameryki. Serial stacji telewizyjnej CBS doczekał się 3 sezonów, łącznie liczących 28 odcinków około 30 minutowych.

Shazam – Sezon 1

Pierwszy sezon liczy 15 odcinków. Pierwsze odcinki serialu nie skupiają się na typowym zgłębianiu otrzymanych przez Billy’ego mocy lub utrzymywania jego sektretu. Billy rozpoczyna heroiczną karierę, podróżując po USA wraz ze swoim mentorem, zwalczając kryjące się zło. W pierwszych odcinkach produkcji Billy stawia czoła nastoletnim złodziejom samochodów, czy nienawiści wobec zwierząt ze strony ich właścicieli. Billy i Mentor są również ratunkiem dla Garry’ego, który popada w złe, narkotykowe towarzystwo.

W jednym z odcinków Billy i Mentor pomagają indiańskiemu sprzedawcy w ocaleniu jego skarbów przed złodziejaszkami. Problem ze złodziejami kolejny raz poruszony jest na przykładzie Mentora, który zostaje obrabowany. Billy musi odzyskać skradzione rzeczy i powstrzymać napastników.

Billy wraz z Mentorem pomagają także młodszym odbiorcom w rozwiązaniu ich problemów m.in. problemy Jima w dostosowaniu się do nowego towarzystwa rówieśników czy Alan, który celowo kłamie aby zdobyć szacunek towarzystwa.

Shazam – Sezon 2

Drugi sezon liczy 7 odcinków. W pierwszych dwóch odcinkach produkcji, Billy zostaje wciągnięty w typowe rodzinne problemy. Pierwszy z nich dotyka Corky’ego, który ucieka z rodzinnego domu. Chłopiec jest przekonany, że jest piątym kołem u wozu. Natomiast przy drugiej sprawie, Billy musi przemówić do rozsądku nastoletniej Debbie, która jest nieposłuszna rodzicom.

Kolejne przygody odciskają piętno na Kapitanie Marvelu. Główny bohater zostaje wrobiony w napad bankowy. Któryś ze złodziejaszków użył przebrania bohatera. Mentor jest zmuszony odkryć, kto śmiał zszargać dobre imię Kapitana Marvela.

Finał drugiego sezonu wprowadza grupę Isis z serialu “The Secret of Isis”. Grupa musi wspomóc Billy’ego przy próbie przemówienia do rozsądku pewnemu kapitanowi samolotu, który rozbija się na środku pustyni. Pilot przekonany jest, że świetnie poradzi sobie i nie potrzebuje niczyjej pomocy. Bohaterowie muszą uświadomić Dana, że każdy czasem potrzebuje pomocy.

Shazam – Sezon 3

Trzeci sezon produkcji liczy 6 odcinków. W pierwszych dwóch epizodach Billy musi stawić czoła oszustwu podczas turnieju, którego główną nagrodą jest motor. Kolejnym poruszonym problemem są poglądy rasistowskie ze strony założyciela klubu o nazwie “The Overlanders”. Raz jeszcze Billy jest świadkiem siły rasistowskiej nienawiści w późniejszych odcinkach, kiedy ofiarą ataków jest czarnoskóry skrzypek. Następnie zobrazowany zostaje wewnętrzny konflikt Billy’ego, który nie chce dorastać. Chce podążyć śladami starszego brata.

W 4 odcinku 3 sezonu ponownie dochodzi do crossoveru serialowego z “The Secret of Isis”. W tym odcinku porwane zostają dwie młode kobiety oraz Mentor. Billy musi złączyć siły z grupą Isis, aby uratować porwanych. Serialowy crossover kontynuowany jest w finale “Shazam”. Tym razem złączone siły bohaterów muszą przemówić do rozsądku reżyserowi filmowemu, który za wszelką ceną chce dokończyć swoje dzieło. Reżyser musi zrozumieć, że nie warto zawsze stawiać wszystko na jedną kartę.