Rodzina Shazam (Marvel Family)

Rodzina Shazam (Shazam Family), oryginalnie znane pod nazwą Rodzina Marvel (Marvel Family), jest drużyną superbohaterów, która zadebiutowała w „Captain Marvel Adventures #18” z 1942 roku. Drużyna została powołana do życia przez Otto Bindera i Marca Swayze.

Kim jest Rodzina Shazam?

Rodzina Shazama została wprowadzona w 1942 roku, kiedy to prawa do Shazama i całej otoczki posiadało wydawnictwo Fawcett Comics. Rodzina Shazama miała być swojego rodzaju ratunkiem dla przedłużenia przygód komiksowej serii o Kapitanie Marvelu (aktualnym Shazamie). W pewnym momencie swoich przygód, Kapitan Marvel podzielił się magicznymi zdolnościami z bliskimi mu osobami. Wśród szczęśliwców wyłania się: Lieutenanta Marvels, Kapitana Marvela Jr. i Mary Marvel. Przekazanie mocy trójce wybranków przyczyniło się do uformowania małej grupy. Warto wspomnieć, że Rodzina Shazama uchodzi za pierwszą drużynę superbohaterów ustanawiającą strukturę: Mentor/Lider + grono pomocników/wychowanków.

Rodzina Marvel okazała się strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o popularność serii. Śledzenie przygód drużyny superbohaterów przyciągnęło wielu nowych czytelników, a liczba tytułów, w których występowali, przybierała na sile. Drużyna wystąpiła na łamach takich serii jak „Master Comics” czy „Captain Marvel Adventures”. Rosnąca popularność przyczyniła się do poszerzenia grupy o nowe twarze: Uncle Marvel czy Freckles Marvel.

W 1953r wydawnictwo utraciło prawa do Shazama i wszystkiego, co z nim związane. Więcej na ten temat znajdziecie w tym artykule.

Losy Rodziny Marvel w DC Comics

DC Comics przejęło prawa do Shazama w 1972r. Niestety losy superbohatera były zawiłe, co mogliście wyczytać z podlinkowanego wcześniej artykułu. Początkowo Shazam występował samotnie, bez swoich pomocników. Rodzina Shazam została wprowadzona kilkanaście lat po debiucie Shazama w wydawnictwie DC. Drużyna została przywrócona w 1995r. Początkowo liczyła ona trzech członków: Shazama, Mary Marvel i Captaina Marvel Jr. Niestety losy drużyny nie były tak kolorowe jak za ich początków. Rodzina tymczasowo została rozwiązana przez Geoffa Johnsa. Co prawda Kapitan Marvel Jr i Mary Marvel spotykani byli u boku Shazama, lecz nie jako drużyna pod oficjalną nazwą.

Odrodzenie rodziny w New52

Shazam przez długi czas nie doczekał się własnej serii komiksowej. Podobnie było jeśli chodzi o linię wydawniczą „New52”. Shazam otrzymał wyłącznie kilku zeszytówek dołączanych do regularnej serii „Justice League”. Materiału starczyło jednak na tyle, aby zebrać je w jeden volumen (wydane polskim nakładem przez Egmont). Miniseria została ciepło przyjęta, a wraz z nią wprowadzone zmiany. Geoff Johns ponownie powołał do życia Shazam Family składającą się z: Billy’ego Batsona (Shazam), Mary (Mary Marvel), Freddy’ego (Captain Marvel Jr.), Eugene, Pedro i Darli. Drużyna pomogła Billy’emu w starciu z siedmioma śmiertelnymi grzechami.

Losy rodziny Shazama w DC Odrodzeniu

Linia wydawnicza „DC Odrodzenie” przyniosła wiele pozytywnych zmian w uniwersum. Jedną z nich było otrzymanie przez Shazama własnej serii. W momencie pisania tego zdania, seria liczy 3 numery. Tytuł obrazuje przygody Rodziny Shazama po siedmiu magicznych królestwach. Pierwszym królestwem na ich drodze było Funlands. W trzecim numerze członkowie rodziny zostają rozdzieleni. Billy i Mary pozostają w Funlands, natomiast Darla i Freddy trafiają do Wildlands, a Eugene i Pedro do Gamelands.

Alternatywne wersje drużyny

We Flashpoincie została przedstawiona alternatywna wersja Shazama, którym był Captain Thunder. Dlaczego wspominam o nim w tym miejscu? Powodem jest sposób w jaki bohater przemieniał się.

Członkowie dobrze znanej nam drużyny (Billy, Mary, Freddy, Eugene, Pedro, Mary i Darla) po wypowiedzeniu magicznego słowa „Shazam” stawali się bohaterem znanym światu jako Captain Thunder. Na twarzy herosa wskazać można charakterystyczne zadrapania, które powstały w wyniku walki z Wonder Woman. Warto dodać, że każdy z członków reprezentuje inną wartość otrzymaną od Wizarda na Skale Wieczności np. Billy jest posiadaczem odwagi Achillesa.

Pokrótce warto dodać, że Black Adam otrzymał własny odpowiednik Shazam Family. Drużyna znana jest pod nazwą „Black Marvel Family”. W skład tej drużyny wchodzą: Black Adam, Isis, Osiris i Sobek. Drużyna po raz pierwszy (i jedyny) została zaprezentowana w „53 #23” z 2006r.