Czarodziej Shazam

Czarodziej Shazam zadebiutował w „Whiz Comics #2” z 1940 roku. Twórcami postaci są C.C. Beck i Bill Parker.

Początki wizarda Shazam

Czarodzieja Shazam spotykamy po raz pierwszy w „Whiz Comics #2”. Czarodziej po wielu tysiącach lat walki z siłami zła, stwierdza, że jest za stary, aby dłużej dzierżyć odpowiedzialność. Postanawia przekazać swoją powinność Billy’emu Batsonowi. Chłopiec może przemienić się w Kapitana Marvela po wykrzyknięciu magicznego słowa „Shazam”. Czarodziej informuje chłopca o pełnym znaczeniu czarodziejskiego słowa:
– S jako mądrość Salomona.
– H jako siła Herkulesa.
– A jako wytrzymałość Atlasa.
– Z jako moc Zeusa.
– A jako odwaga Achillesa.
– M jako szybkość Merkurego.

Jak się okazuje, Billy nie jest pierwszym, który miał zastąpić czarodzieja Shazam na jego stanowisku. Poprzednikiem Billy’ego był Black Adam, który wykorzystał otrzymane moce do niecnych celów. Kolejnymi posiadaczami mocy są członkowie Rodziny Shazam (Mary Marvel i Captain Marvel Jr.). Co ciekawe, Czarodziej chwilę po przekazaniu swoich mocy, zostaje zmiażdżony przez gigantyczny blok skały wiszący nad jego tronem. Mimo śmierci, Billy jest w stanie przywołać ducha starca zapalając specjalną misę stojącą obok tronu Czarodzieja. Duch starca w każdej chwili służył radą „chłopcu”.

Shazamo?

Warto wspomnieć, że czarodziej Shazam początkowo miał nieco inne imię – oryginalnie brzmiało ono Shazamo. Modyfikacja imienia wiąże się z magicznym herosem Oggarem, który próbował okraść czarodzieja z jego zdolności. Shazamo udało się pokonać Oggara, skazując go na życie w świecie śmiertelników. W tym celu Shazamo musiał użyć specjalnej mocy kryjącej się za literą „o” z jego imienia. Tym samym imię czarodzieja zostało skrócone do „Shazam”.

Kim był czarodziej Shazam?

Nieco więcej przeszłości możemy zgłębić z komiksu „World’s Finest COmics #262”. E. Nelson Bridwell opowiedział historię Shazamo przedstawiając go jako młodego pasterza, który został pierwszym Czempionem. Pasterz uaktywniał zdolności wykrzykując magiczne słowo „VLAREM”. Po wielu latach aktywności, czarodziej stworzył Skałę Wieczności, która zbudowana została z odłamków pochodzących z piekła i nieba. Na Skale Wieczności uwięził Siedem Śmiertelnych Grzechów, które Czarodziej zapieczętował w formie kamiennych posągów.

Poprzednik Billy’ego

Na wiele tysięcy lat przed przekazaniem mocy Billy’emu, Czarodziej wybrał innego następce. Był nim Teth-Adam, syn faraona. Przy przekazaniu mocy Adamowi, maczała palce córka Czarodzieja, co przyczyniło się do modyfikacji otrzymanych cech. Na tym nie koniec knowań Blaze. Kobieta uwiodła Adama i przekonała go, by ten zabił swojego ojca i zajął miejsce u władzy. Czarodziejowi nie spodobał się obrót sytuacji. Odebrał moce Teth-Adamowi, skazując go na śmierć, i pieczętując je w skarabeuszowi. Theo Adam, czyli inkarnacja Teth-Adama, odnalazł skarabeusz i odzyskał moce, przyjmując imię Black Adam. Rozczarowany Czarodziej pogrążył się w smutku przez wiele tysięcy lat.

Czarodziej z czasem przełamał swój smutek. Dołączył do wypraw archeologicznych po Egipcie. Tam poznał państwa Batsonów, z którymi się zaprzyjaźnił. Ojciec Billy’ego bardzo pomógł starcowi w odzyskaniu pamięci. Starzec uważał, że ojciec Billy’ego był godnym następcom jego mocy. Niestety w ostatniej chwili interweniował Black Adam, zabijając państwa Batsonów. Po wszystkim Czarodziej zdecydował się przekazać moce Billy’ego.

Śmierć Czarodzieja Shazam

Niezależnie od biegu historii, śmierć Czarodzieja zazwyczaj jest nieunikniona. Podobny obrót sytuacji przebiega w „Day of Vengeance”. Wszystko zaczyna się w komiksie „Superman #216”, gdzie Shazam prosi Spectre o pomoc w uwolnieniu Supermana z wpływów Eclipso. Pomoc Spectre niszczy jego przymierze z Eclipso, powodując tym samym wojnę z magicznymi podmiotami. Eclipso udaje się pokonać Spectre i połączyć swoje siły z nim.

Spectre obiera za cel Czarodzieja Shazam. Kapitan Marvel wdał się w konflikt ze Spectre, aby opóźnić go. Niestety jego moce okazały się nie wystarczające. Spectre bez trudu obezwładnia Kapiana Marvela i kieruje się do Skały Wieczności. Tam wdaje się w bezpośrednią walkę z Czarodziejem i zabija go. Śmierć Czarodzieja wywołuje eksplozję Skały Wieczności, rozbijając ją na miliony drobnych kawałków. Zniszczenie siedziby Czarodzieja przyczynia się również do uwolnienia Siedmiu Śmiertelnych Grzechów. Śmierć Wizarda przyczyniła się również do utraty magicznych mocy przez członków Rodziny Shazam.

Skała Wieczności zostaje odbudowana w „Day of Vengeance: Infinite Crisis Special”. Shadopact i pozostałym magicznym osobom udaje się zebrać wszystkie odłamki Skały Wieczności oraz ponownie uwięzić Siedem Śmiertelnych Grzechów. Ostatnim etapem do wzniesienia Skały jest wyznaczenie nowego Czarodzieja. Zostaje nim Billy. Przygody Billy’ego jako nowego strażnika Skały Wieczności możemy śledzić w „The Trials of Shazam!”.

Czarodziej Shazam powraca pod koniec historii „The Trials of Shazam”. Okazuje się, że duch Czarodzieja został uwięziony na Skale Ostateczności. Black Adamowi, Billy’emu i Mary udaje się uwolnić go. Czarodziej jest jednak rozczarowany i odbiera wszystkim moce, zamykając przed nimi dostęp do Skały Wieczności.

Czarodziej Shazam w New52

Czarodziej jest jednym z członków rady okupującej Skałę Wieczności. Rada postanowiłą ukarać ziemskich, złych posiadaczy magii. Karze poddani zostają Phantom Stranger, Pandora i Question. Niedługo później członkowi rady zostają uśmiercani z rąk Black Adama. Wszyscy z wyjątkiem Czarodzieja Shazam. Czarodziej pojawia się w formie astralnej przed Pandorą błagając ją o wybaczenie.

Sytuacja zaczyna być coraz gorsza. Grobowiec Black Adama został otworzony przez Sivane. To zmusza Czarodzieja do wybrania nowego Czempiona. W tym celu zaczyna uprowadzać ziemian i testować ich pod kątem czystości serca. Niegodni kandyci giną. Przychodzi kolej na Billy’ego. Ten uświadamia Czarodzieja, że żyje w błędzie i nie znajdzie następcę godnego jego oczekiwań. Czarodziej odnajduje sens w słowach Billy’ego i przekazuje mu swoje moce.

Kiedy moce Billy’ego zostają zerwane, Czarodziej organizuje nowe „pomioty” kryjące się za literami „Shazam”, aby wzmocnić Billy’ego. Okazuje się, że Czarodziej skrywa się pod jedną z liter. Dokładniej pod „M” ujawniając swoje imię jako Mamaragan.

Co z Czarodziejem w DC Rebirth?

Czarodzieja spotykamy podczas eventu „Dark Nights: Metal”. Przedstawiony jest jako jeden z członków The Immortals, których celem jest badanie Dark Multiverse.