Darkseid

Darkseid zadebiutował w komiksie „Superman’s Pal Jimmy Olsen #134” z 1970 roku. Twórcą postaci jest Jack Kirby.

Kim jest Darkseid?

Książę Uxas z planety Apokolips, znany później jako Darkseid, pragnął zdobyć kontrolę nad swoją planetą. Aby to osiągnąć, zamordował swojego starszego brata Draxa i przejął potężną Siłę Omega. Zakochawszy się w naukowczyni Suli, miał z nią syna Kalibaka, ale po jej śmierci – spowodowanej intrygą jego matki Heggra – jego serce stało się bardziej zimne. Został zmuszony do małżeństwa z Tigra, z którą miał syna Oriona. Po serii intryg i manipulacji Orion został wymieniony na innego chłopca, Scotta Free, w ramach traktatu pokojowego z konkurencyjną planetą New Genesis. Scott Free uciekł z Apokolips i stał się superbohaterem Mister Miracle na Ziemi. Darkseid, chcąc zdominować wszechświat, poszukiwał Równania Anti-Życia, które pozwoliłoby mu kontrolować wszystkie żyjące istoty.

Darkseid w New52

Darkseid pojawia się jako główny antagonista w serii „Justice League”. Jego pojawienie się stanowi pierwsze wielkie wyzwanie dla nowo sformowanej Ligi. W trakcie różnych zdarzeń dowiadujemy się, że Darkseid niegdyś był farmerem o imieniu Uxas, który zabił bogów swojego świata, przejął ich moce i stworzył planetę Apokolips. W „Justice League: The Darkseid War”, Darkseid konfrontuje się z Anti-Monitorem, a jego córka, Grail, odgrywa kluczową rolę w tym konflikcie. Po intensywnej walce Darkseid ginie, ale później zostaje wskrzeszony przez Grail, która kontroluje go i planuje na nowo wychować w odrodzonej postaci dziecka.

Darkseid w DC Rebirth

Niemowlęcy Darkseid dowiaduje się od Grail o zaginionym bracie Wonder Woman, Jasonie. W „Dark Nights: MetalBatman kradnie młodego Darkseida z zamiarem wykorzystania jego mocy do podróży w czasie, ale plany te nigdy się nie spełniają. Później Darkseid staje się starszy i za pomocą telepatii wyraża pragnienie pożywienia się Starymi Bogami, by odzyskać swoją dawną formę. Wraz z Grail poluje na półbogów Zeusa, pochłaniając ich energię życiową. Po werbowaniu Jasona i przyciągnięciu Wonder Woman, Darkseid walczy z nią, a później z Zeusem. Po pokonaniu Zeusa i powrocie do swojej pierwotnej formy, Darkseid decyduje się unikać konfrontacji z całym zespołem Justice League i opuszcza miejsce walki wraz z Grail.

Współczesne przygody Darkseida

Po uwolnieniu wielu planet przez rasę Brainiaca, grupa bohaterów udaje się w tajemniczy obszar kosmiczny, „Sektor Duchów”. Darkseid zwabia tam Cyborga, Starfire i Azraela, chcąc wykorzystać ich moce do podboju Wieloświata. Ujawnia Cyborgowi istnienie między nimi specjalnej więzi, która powstała, gdy Cyborg połączył się z technologią Darkseida, zwaną Mother Box. W Infinite Frontier, Darkseid zostaje uwięziony w jednym z wymiarów, ale dzięki połączeniu się z różnymi wersjami siebie z innych wszechświatów staje się Prime Darkseid. Później stawia czoła drużynie Justice League Incarnate i zostaje pokonany, po czym trafia pod kontrolę postaci o nazwie Pariah. Mimo to, po serii walk, Darkseid wraca do swojego królestwa, Apokolips.

Moce Darkseida

Darkseid jest niemalże nieśmiertelny, dysponuje ogromną siłą fizyczną i wytrzymałością, potrafi wystrzeliwać śmiercionośne promienie z oczu zwanymi Omega Beams, które mogą śledzić i niszczyć cele. Posiada zdolności telepatyczne i telekinetyczne, jest geniuszem w taktyce i strategii, oraz ma zdolność do czarnoksiężnictwa, podróżowania między wymiarami i samouzdrowienia.