Black Adam

Black Adam zadebiutował w komiksie „The Marvel Family #1”. Twórcami postaci są Otto Binder i Charles Clarence Beck.

Kim jest Black Adam?

Black Adam, pierwotnie znany jako Teth-Adam, był starożytnym Egipcjaninem wybranym przez czarodzieja Shazama jako jego następca ze względu na moralną czystość. Po uzyskaniu mocy przekształca się w Mighty Adama, ale zostaje skorumpowany przez te moce i zdecydował się przejąć tron Egiptu. W odpowiedzi na jego zdradę, Shazam zesłał go na najdalszą gwiazdę. Po 5 000 latach podróży powraca na Ziemię w 1945 roku i staje do walki z trójką nowych mistrzów Shazama: Kapitanem Marvel, Kapitanem Marvel Jr. i Mary Marvel. W wyniku zdrady, Wujek Marvel oszukuje Adama, by wypowiedział słowo „Shazam”, co powoduje jego powrót do postaci Teth-Adama i przemianę w szkielet z powodu tysięcy lat, które na niego wpłynęły. Jego kostium jest podobny do kostiumu Kapitana Marvela, ale jest czarny i złoto-żółty.

Geneza po „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”

Black Adam, pierwotnie znany jako Teth-Adam, zostaje przedstawiony w powieści graficznej „The Power of Shazam!” z 1994 roku. W tej wersji, Teth-Adam, syn faraona Ramzesa II, zyskuje moce od czarodzieja Shazama. Jego moce pochodzą od różnych bóstw egipskich i nie są związane bezpośrednio z Shazamem z powodu umowy demony Blaze z bóstwem Set. Adam służy jako obrońca Egiptu, ale pod wpływem czarów Blaze, córki Shazama, zdradza swoje powołanie, zabija faraona i ogłasza się władcą. Shazam pozbawia go mocy, a Adam zamienia się w wysuszone zwłoki. Jego ciało i skarabeusz z mocami są zakopane w grobowcu Ramzesa II.

Kilka tysiącleci później, pod koniec XX wieku, asystent archeologiczny Theo Adam odkrywa grobowiec i skarabeusz Khem-Adama, zabija rodziców chłopca o imieniu Billy Batson i kradnie artefakt. Billy zostaje nowym mistrzem Shazama jako Kapitan Marvel. Gdy Theo Adam spotyka Kapitana Marvela, zdaje sobie sprawę, że jest reinkarnacją Khem-Adama i, używając skarabeusza, staje się Black Adamem. Po walce z Kapitanem Marvel, który kończy się odebraniem Adamowi jego mocy, jego pamięć zostaje wymazana przez Shazama. Jednakże jego była kochanka, Blaze, przywraca mu głos, pamięć i moce.

Aktualna geneza po „New52”

Black Adam jest niewolnikiem, który został wybrany przez czarodzieja Shazama do posiadania magicznych mocy, po czym uratował Kahndaq przed Siedmioma Grzechami Głównymi. Gdy Dr. Sivana bada jego historię, Black Adam zostaje uwolniony z grobowca. W pościgu za Shazamem, Black Adam dzieli się swoim pochodzeniem z Billym Batsonem, pokazując, że został zdradzony przez swojego wuja Amana, pierwotnego wybrańca czarodzieja. W finale historii pochodzenia Shazama, Billy dzieli się swoją mocą z przybranym rodzeństwem, tworząc drużynę „Shazams”, by razem pokonać Black Adama. W wydarzeniu „Forever Evil”, Black Adam zostaje przywrócony do życia w Kahndaq, by bronić kraju przed jego władcą i zostaje zaangażowany w walkę z Ultramanem. Po walce, jego przestępcza przeszłość zostaje wymazana, ale Adam wraz z Sinestro opuszcza grupę i idzie własną drogą.

Współczesne przygody Black Adama

Black Adam pojawia się w wydarzeniu „Dark Nights: Metal” jako członek Rady Nieśmiertelnych i konfrontuje się z wieloma postaciami, w tym z Doktorem Fate, Wonder Woman i Hawkgirl. Kiedy Billy i jego rodzina odkrywają Krainy Magii, Black Adam wyraża obawy co do ich działań. Następnie Adam konfrontuje się z Rodziną Shazam w związku z ich podróżą do Monsterlands. Po serii bitew, w tym z Superboy-Prime, Black Adam ostrzega Shazama przed dalszym wchodzeniem do Krain Magii i opuszcza miejsce akcji, choć Mamaragan przewiduje dla niego ostateczne odkupienie.

W okresie „Infinite Frontier”, postać Black Adama przeszła przemianę z antybohatera na bohatera. Jego rola jako bohater została zapoczątkowana w mini wydarzeniu „Endless Winter”, gdzie wspólnie z innymi superbohaterami zmierzył się z potężnym przeciwnikiem, Front Kingiem. Walka z tym przeciwnikiem miała swoje korzenie w przeszłości, gdy Czarodziej uwolnił Black Adama, by ten wspierał pierwszą wersję Ligi Sprawiedliwości (w skład której wchodziła między innymi Hippolyta, Swamp Thing i Viking Prince) w walce przeciwko lodowemu królowi. Black Adam nie był jednak wtedy chętny do współpracy, wykorzystał rodzinę potwora, aby osłabić Front Kinga. Po kolejnym obudzeniu Front Kinga przez Ligę, Black Adam zarzucił im lekkomyślność, ale mimo to postanowił dołączyć do Ligi. Po kilku mniejszych misjach, Liga stanęła do walki z Armią Ciemności. W tej walce, wrogowie, w tym Pariah, prawie całkowicie zniszczyli Ligę. Jednak dzięki swoim mocą i używając magicznego słowa „Shazam”, Black Adamowi udało się przeżyć i powrócić do bazy Ligi, by przekazać informację o śmierci jej członków.

Moce Black Adama

Moce Black Adama pochodzą od starożytnych bóstw i są aktywowane poprzez wypowiedzenie słowa „Shazam”. Otrzymuje nadludzką siłę, wytrzymałość, szybkość, kontrolę nad błyskawicami, niezłomną odwagę oraz różne zdolności magiczne. W przeciwieństwie do Shazama, Black Adam nie przekształca się w dziecko i jest zawsze w formie dorosłego, co daje mu stały dostęp do swoich mocy.