Black Adam

Black Adam to przestępca stworzony w 1945 roku przez Otto Bindera i C.C. Becka, jako przeciwnik Kapitana Marvela. W ostatnich latach charakter postaci mocno się zmienił i jest traktowany jako antybohater.

Debiut Black Adama

Black Adam w oryginalnej serii z lat 40. XX wieku pojawił się tylko raz. W „The Marvel Family” #1 z grudnia 1945 roku zaprezentowano jego origin, a także śmierć. Według komiksu urodził się w Egipcie jako Teth-Adam. Tak samo jak później Billy Batson, Adam został wybrany przez Czarodzieja Shazam na powiernika potężnej mocy. Niestety potęga, jaką posiadł skorumpowała mężczyznę. Zabił on faraona i zajął jego miejsce na tronie Egiptu. Czarodziej nie mógł odebrać Adamowi mocy. Zamiast tego zmienił jego imię na „Black Adam”, a następnie przeniósł dawnego czempiona na drugi koniec wszechświata.

Powrót zajął Adamowi pięć tysięcy lat. Przybywszy na Ziemię wygnany odkrył, że Czarodziej wybrał nowego powiernika mocy – Kapitana Marvela, któremu towarzyszą Mary Marvel i Kapitan Marvel Junior. Mimo rad Czarodzieja cała trójka została pokonana, a Black Adam postanowił zostać władcą ludzkości. Dzięki pomocy Wujka Marvela Adam został pokonany. Starszy pan podstępem zmusił przeciwnika do wypowiedzenia zaklęcia „SHAZAM”. Adam zamienił się w śmiertelnika, a następnie postarzał o pięć tysięcy lat. Po Black Adamie pozostał jedynie szkielet…

SHAZAM! od DC Comics

W komiksie „SHAZAM!” wydawanym już przez DC Comics, Black Adam został wskrzeszony przez Doktora Sivanę za pomocą jego maszyny do reinkarnacji. Po powrocie do życia Adam natychmiast zniszczył maszynę aby uchronić się od ponownej śmierci, a także, żeby nikt nie mógł już do życia wrócić. Potem Adam za namową naukowca wyruszył w przeszłość, do roku 1776, czasów wojny o niepodległość Ameryki. Tam celem złoczyńcy było zniszczenie siedziby Czarodzieja Shazam, Rock of Eternity. W ten sposób Kapitan Marvel nigdy nie otrzymałby swoich mocy, ale i potęga Black Adama była zagrożona. Doskonale wiedział o tym Sivana licząc na pozbycie się obu kłopotów: Marvela i nieobliczalnego Adama. Kapitan Marvel ruszył za nim, aby mu przeszkodzić. Heros jednak otarł się o śmierć, gdy Adam podstępem przemienił go w postać chłopca, a następnie zakneblowanego i związanego próbował utopić. Billy został na szczęście wyłowiony przez jednego z rewolucjonistów. Adamowi nie udało się także zniszczenie Rock of Eternity. Dlatego wrócił do teraźniejszości, a za nim wyruszył Kapitan Marvel, który znów go powstrzymał.

Black Adam był także prominentnym członkiem Monster Society of Evil. Z pomocą złego boga Oggara i jego armii grupa usiłowała zdobyć Rock of Eternity, co im się nie udało.

Black Adam po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach

W 1994 roku historia Black Adama została zmodyfikowana przez Jerry’ego Ordway’a w noweli graficznej „The Power of Shazam”. Autor uczynił z Adama syna Ramzesa II, faraona Egiptu. Czarodziej dał młodemu arystokracie moce bogów egipskich, z których wybraniec robił użytek przez stulecia. Niestety zła córka Czarodzieja, Blaze, skusiła herosa perspektywą władzy nad Egiptem. Adam przejął władzę w państwie, za co jego moce zostały mu odebrane i umieszczone w amulecie w kształcie skarabeusza. Dla Black Adama zakończyło się to śmiercią. Jego szczątki i naszyjnik trafiły do grobowca Ramzesa II.

Spokój zmarłego został naruszony dopiero pod koniec XX wieku. Na grobowiec natrafiło małżeństwo Batsonów, archeologów pracujących dla Sivana Fundation, oraz ich współpracownik, Theo Adam. Theo widząc naszyjnik został praktycznie opętany wizją jego posiadania. Dlatego też zabił Batsonów, odebrał im skarabeusza i uciekł do Stanów Zjednoczonych.

Tymczasem Czarodziej dociera do syna zamordowanych archeologów, Billy’ego i daje mu moce bogów i herosów grecko-rzymskich. Theo widząc bohatera wyglądającego jak jego współpracownik, z symbolem błyskawicy z grobowca na piersi doznał olśnienia: jest on kolejnym wcieleniem Black Adama z grobowca. Po wypowiedzeniu zaklęcia Theo Adam przybrał wizerunek i umiejętności upadłego herosa sprzed tysięcy lat. Kapitan Marvel zdołał pokonać Black Adama dzięki zniszczeniu naszyjnika. Theo wrócił do dawnej postaci, a Czarodziej odebrał mu wspomnienia o dawnym życiu i głos, aby nie mógł wypowiedzieć zaklęcia „SHAZAM”. Tu po raz kolejny na scenę wkroczyła Blaze. Kobieta odwróciła wszystkie zaklęcia ojca…

Później przez długi czas Black Adam często ścierał się z Kapitanem Marvelem. Po długich przemyśleniach upadły heros postanowił jednak ponieść karę za zabójstwo rodziców Billy’ego Batsona. Okazało się wówczas, że odciski palców Black Adama i Theo Adama są różne, a obie osoby to odmienne osobowości. Black Adam nadal chciał działać w imię dobra, ale nad ciałem kontrolę przejmował co jakiś czas Theo pragnący jedynie czynić zło. Symbolem zmiany Black Adama na lepsze było dołączenie wraz z Kapitanem Marvelem do JSA.

Wkrótce okazało się, że w mózgu Adama rozwijał się złośliwy nowotwór. Górę wziął wtedy Theo, który zdradził Stowarzyszenie i zgłosił się po pomoc do Johnny’ego Sorrowa, przywódcy Injustice Society, do którego dołączył. Jednakże heros krótko potem znów zmienił stronę i pomógł JSA pokonać Sorrowa. Mimo wszystko Black Adam opuścił szeregi Stowarzyszenia. Powodem było inne spojrzenie na kwestie sprawiedliwości i karania przestępców, a także możliwość zarządzania państwem Khandaq. Adam został władcą północnoafrykańskiego państwa, ale nie mógł opuszczać jego granic, inaczej utraciłby władzę.

52

Adam był bardzo oddany Khandaq’owi. Dla jego dobra sprzymierzył się tymczasowo z grupą Villains United. Współpracą z Adamem zainteresowany był także Intergang. W zamian za możliwość stacjonowania w Khandaq’u organizacja podarowała jego władcy niewolnicę imieniem Adrianna. Ten jednak zabił przedstawicieli organizacji, a kobiecie zwrócił wolność. Adrianna postanowiła zostać z Adamem i służyć mu radą. Długie dyskusje z inteligentną doradczynią mocno wpłynęły na jego osądy i postrzeganie świata. Black Adam postanowił nie tylko poślubić kobietę, ale także podarować jej medalion Isis, który zapewniał posiadaczce moce bogini. Wkrótce władca Khandaq’u znów starł się z Intergangiem. Tym razem ocalił młodszego brata Adrianny, Amona. Amon otrzymał od Adama część mocy i zamienił się w bohatera Osirisa. Adam po raz pierwszy miał swoją rodzinę i był szczęśliwym mężem, szwagrem i dobrym władcą.

Z podróży do Ameryki Osiris przywiózł do ojczyzny mówiącego krokodyla imieniem Sobek. Stał się on maskotką tzw. „Black Marvel Family”. Wkrótce okazało się, że gad jest tak na prawdę Głodem – jednym z Czterech Jeźdźców Apokalipsy. Zabił on Adriannę i Amona, a na Khandaq sprowadził klęskę głodu. Przysięgając zemstę Black Adam zabił krokodyla, a następnie ruszył w pogoń za Śmiercią do Bialii, państwa na Półwyspie Arabskim. Tam Adam dopuścił się ludobójstwa. W gniewie zamordował każdego obywatela tego kraju, a nawet doprowadził do wyjałowienia ziemi na jego terytorium. Bardzo to wzmocniło Śmierć, ale nie na tyle, by pokonać rozgniewanego Adama.

Trzecia wojna światowa

Kolejnym celem vendetty Adama stały się Chiny. To badania Chińczyków stworzyły Czterech Jeźdźców, a teraz upadły heros postanowił ukarać cały kraj za swoją stratę. Chiński rząd zagroził społeczności międzynarodowej, że każde przekroczenie granicy chińskiej, także w celu walki z Black Adamem będzie traktowane jako akt wojny. Gdy Adam walczył z dziesięcioma chińskimi bohaterami i pokonał każdego, stanowisko rządu chińskiego zmieniło się. Do walki z władcą Khandaq’u ruszyli superbohaterowie z całego świata.

Tymczasem Kapitan Marvel postanowił prosić egipskich patronów Black Adama o odebranie mu mocy. Ci nie tylko odmówili, ale także poparli działania Czarnego Adama. Dopiero z pomocą Zatanny Marvel pokonał Adama. Wezwał piorun i sprawił, że uderzył on w ludobójcę. Teth-Adam niestety zbiegł i odkrył, że zaklęcie dające mu moce zostało zmienione.

Black Adam: The Dark Ages

Wkrótce potem Teth-Adam dołożył wszelkich starań, aby przetransportować szczątki swojej żony w Himalaje, gdzie trafiły one do Jamy Łazarza. Okazało się, że aby Isis powstała z martwych, do jamy trafić musi także jej zaginiony amulet. Adam rusza po pomoc do Doktora Fate’a. Zamiast tego, w jego wieży znajduje on więzionego Felixa Fausta. Mag postanawia pomóc w misji. Lokalizuje on fragmenty zniszczonego amuletu, a w zamian wskrzeszona Isis zakończy jego niewolę.

W czasie poszukiwań okazało się, że moc fragmentów medalionu pozwala Adamowi na krótkie korzystanie z dawnych umiejętności. Władca odkrył także nowe zaklęcie brzmiące „Chocolate Egg Cream”. Black Adam odzyskał moc i wrócił do wieży Fate’a, gdzie Faust oszukuje go, że wskrzeszenie Adrianny jest niemożliwe przez rozładowanie amuletu. Gdy upadły heros odleciał, Felix ożywił Isis, która była pod jego kontrolą i pomogła mu uciec.

Rozgoryczony Adam postanowił przekazać całą swoją moc Mary Marvel. Liczył na to, że dziewczyna mu ją odda, ale umiejętności Black Adama po transferze zmienią się i pozwolą mu wskrzesić Isis. Nic takiego się jednak nie stało. Adam nadal nie potrafił przywrócić życia ukochanej.

Tymczasem Isis postanowiła za pomocą swych umiejętności wskazać Adamowi drogę do siebie. Stworzyła szlak wyznaczony z kwiatów. Adam wyruszył w drogę po nim i w końcu odnalazł swoją miłość i wyzwolił ją spod kontroli Fausta.

Adrianna bardzo się zmieniła. Uznała, że źródłem wszelkiego zła jest ludzkość i trzeba się jej pozbyć. Dlatego za jej namową Adam ruszył do Rock of Eternity, by tam pokonać Billy’ego Batsona, nowego Czarodzieja i przejąć całą jego moc w celu zniszczenia ludzkości. Przeszkodziło im w tym JSA. Gdy walka przeniosła się do Khandaq’u, ogromną rolę w niej odegrał Jay Garrick. Zdołał on wyciągnąć z przestrzeni otaczającej Rock of Eternity Czarodzieja Shazam, który odebrał moc Billy’emu, Mary, Adamowi i Isis, a potem tych ostatnich zamienił w kamienne posągi.

Mimo to jest wiadomym, że Isis jakoś udało się zmienić z powrotem w człowieka.

Black Adam w New52

Po Flashpoincie także życiorys Black Adama został mocno zmieniony. Wiele tysięcy lat temu Adam był niewolnikiem zamieszkującym Khandaq. Jego jedyną rodziną był jego siostrzeniec Aman. Obydwojgu udało się uciec z niewoli, ale Adam został ranny i nie zostało mu wiele czasu. W trakcie ucieczki zostali przeniesieni do Rock of Eternity, gdzie Czarodziej Shazam obdarował Amana mocą bóstw i dał zadanie wyzwolenia kraju od tyrańskich władz. Aman podzielił się mocą z wujem, aby go uleczyć.

Wkrótce potem czempioni zastanawiali się, w jaki sposób użyć swoich mocy. Adam uważał ,ze złych ludzi należy zabić, a Aman wierzył w drugą szansę i możliwość ich nawrócenia. Wuj uznał, że taka metoda nie pomoże. Dlatego zabił Amana i powiększył swoją moc. Adam uznał, że było to konieczne poświęcenie dla większego dobra.

Adam wykonał zadanie, ale wszedł w konflikt z Radą zasiadającą w Rock of Eternity. Zdołał zabić każdego jej członka po za Czarodziejem, który wygnał go i uwięził w grobowcu. Wyzwolił go dopiero Dr Sivana wiele tysięcy lat później.

Wtedy Adam postanowił zemścić się na Czarodzieju i zniszczyć jego nowego czempiona – Shazama. Billy Batson stanął do decydującego pojedynku pod postacią chłopca, a nie herosa. O to samo poprosił Black Adama. Ten zgodził się, ale w ludzkiej formie szybko się postarzał i rozsypał się w proch.

Adama ożywili opozycjoniści z Khandaq’u. Liczyli oni, że legendarny heros powróci i znów uratuje ojczyznę. Zaklęcie ze zwoju odczytali rodzeństwo Amon i Adrianna. Wskrzeszony Black Adam pomagał w walce z Ultramanem, ale po stronie złoczyńców.

Black Adam w DC Rebirth

Wiadomo, że Black Adam jest członkiem Rady Nieśmiertelnych. W komiksie „Doomsday Clock”  przyjął on do Khandaq’u uciekających metaludzi.

Black Adam pojawia się w 4 numerze serii „Shazam”. Jest zaniepokojony poczynaniami rodziny Shazam po Magic Lands.