Wywiad z cosplayerem Łukaszem Turem (Tur Cosplay)

Jak się zaczęła Twoja przygoda z cosplay’em?

Będąc na studiach dowiedziałem się , że będzie zlot gwiezdnych wojen w okolicach Wrocławia. Bardzo mnie to zainteresowało bo w opisie atrakcji miały być postacie w profesjonalnych strojach z tych filmów. Pojechałem na ten zlot i byłem zachwycony, czułem się jak na planie filmowym to mnie tak nakręciło , że chciałem mieć strój z tego uniwersum.

Dlaczego akurat cosplaye ulokowane w tematyce bohaterów DC Comics?

Bardzo dużo występuje w tym uniwersum ciekawych postaci , wygląd oraz charakter bardzo przyciąga by się w nie wcielić. Sporo też jest źródeł jak komiksy, filmy, gry z których można wybierać kreacje.

Zdjęcie wykonane przez The Puddins

Czym się kierujesz wybierając postać do cosplayowania lub wersję danej postaci?

Jako dziecko chciałem się wcielić w swoich ulubionych bohaterów i posiadać ich stroje. W latach mojej młodości nie było gotowych kostiumów czy gadżetów dla dzieci. Dlatego wybieram postaci z dzieciństwa , takie spełnienie marzeń po latach :-D. Zwracam też uwagę na ciekawy wygląd-dizajn oraz charakter postaci.

Czy trudno było Ci zacząć w tematyce cosplayu?

Myślę ,że nie, stopniowo zbierałem doświadczenia z konwentów, dużo pomagał i pomaga Internet. 😉

Zdjęcie wykonane przez The Puddins

Co sprawia Ci największą przyjemność w cosplayowaniu?

Możliwość wcielenia się w ulubioną postać oraz odgrywanie jej roli, zachowania. Na pewno też pozytywne reakcje ludzi, dzieci które myślą , że jesteś prawdziwą postacią z ich ulubionych animacji czy filmów.

Który z Twoich cosplayów jest Twoim ulubionym? Dlaczego?

Obecnie ulubionym strojem jest mój Batman z filmu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości wersja bez pancerza. Zawsze robiłem pancerze w których jest mała mobilność, są niewygodne w chodzeniu. Ta wersja Batmana jest jednym z wygodniejszych moich strojów oraz ma piękny projekt wyglądu ,który nawiązuje do komiksów.

Zdjęcie wykonane przez Joanna Saleta z EC1

Ile średnio zajmuje Ci stworzenie stroju? Co sprawia Ci największą trudność?

To zależy od materiału oraz projektu postaci np. pancerz Clonetroopera robiłem rok z PCV, żywicy itp. A pancerz Batmana zrobiłem w dwa miesiące i dwa tygodnie bo użyłem pianki evy która jest mega elastyczna, lekka, łatwa w obróbce itp. Największą trudnością jest dla mnie szlifowanie termoplastyków, żywicy itp. Nienawidzę tego robić strasznie to męczy oraz wszędzie brudzi pyłem. Nie jestem też ekspertem w szyciu w materiale 😀

Masz jakieś rady dla początkujących cosplayerów?

Polecam obejrzeć tutoriale na youtube naszych polskich cosplayerów oraz zagranicznych, ponieważ pokazują tam mega porady oraz podstawy z klejenia, malowania ,które pomogą Wam uniknąć błędów i kosztów związanych ze złym wykorzystaniem materiałów.

Czy planujesz kolejne stroje w tematyce DC? Ujawnisz jakie?

Tak, planuję ale się zastanawiam czy ujawniać 😀 Powiem tylko ,że będzie to kolejna wersja Batmana 😀

Czy jest jakieś wydarzenie związane z cosplayem, które zapadło Tobie w pamięci? Opiszesz je?

Historyjek jest wiele ,ale jeśli chodzi o ważne dla mnie wydarzenie to na pewno wzięcie udziału w konkursie cosplay w Łodzi. Zazwyczaj nie biorę udziału w konkursach, ale byłem ciekaw jak to jest wystąpić przed publicznością. Dzięki temu zdobyłem kolejne doświadczenie jak zaprezentowanie się na scenie oraz przed samym jury. Dodatkowo nawiązuje się nowe przyjaźnie, wśród takich samych zapaleńców jak ja.

Zdjęcie wykonane przez Ivanov Photo

Działalność artystyczną Łukasza możecie śledzić na: