Steve Trevor

Steve Trevor zadebiutował w „All Star Comics #8” z 1941 roku. Twórcami postaci są William Moulton Marston i H.G.Peter

Steve Trevor w Złotej Erze Komiksu

Trevor był z zawodu oficerem w lotniczych służbach USA podczas II Wojny Światowej. Jego statek rozbił się u wybrzeży Themysciry w trakcie jednej z jego misji. Nieprzytomny oficer został znaleziony przez Dianę. Trevor doszedł do siebie dzięki amazonkom. Hippolyta zorganizowała turniej wyłaniający ambasadorkę, która miał powrócić z Steve’m do zewnętrznego świata i walczyć o pokój. Zawody oczywiście wygrała Diana.

W złotej erze komiksu brak większych historii z udziałem Trevora. Oficer był typowym obiektem uczuć głównej bohaterki z odwzajemnionym uczuciem. Diana pracowała u boku Trevora jako Diana Prince. Nie domyślił się, że Prince i Wonder Woman to jedna osoba. Minął kawałek czasu zanim doszedł do tych wniosków.

Trevor w Srebrnej i Brązowej Erze Komiksu

Scenarzyści w tym okresie czasu kładli ogromny nacisk na miłosną więź Diany i Trevora. Oficer wielokrotnie starał się o rękę Diany. Bezskutecznie. Posunął się nawet do szpiegowania jej. Po kilku laty Diana zrezygnowała ze swoich mocy, żeby móc wieść życie u boku faceta jej marzeń. Pech chciał, że kostucha złożyła mu wizytę w następnym komiksie. Trevor przez kilka lat pozostawał w statusie martwego. Bo 8-10 laty ożywiła go Afrodyta. Od tego czasu egzystował jako Steve Howard.

Autorzy kombinowali z żywotem Trevora. Jeszcze nie raz ginął, wracał z martwych itp. Dopiero po 1980 roku powrócił na dłużej, a to za sprawą Doctora Psycho, który stworzył „Captain Wonder” – byt będący połączeniem Trevora i Diany. Kapitan Wonder był uosobieniem najlepszych cech Amazonki. Potrafił nie tylko latać czy podnosić iście ciężkie przedmioty. Był zdolny do dzierżenia lassa prawdy. Koncepcja nie utrzymała się na długo. Warto dodać, że wielokrotnie walczył z Wonder Woman, a za obiekt uczuć obrał Silver Swan.

Twórcy przestali kombinować i udziwniać z Trevorem pod koniec Brązowej Ery Komiksu. Trevor wyszedł z typowej roli ofiary, którego musiała ratować Wonder Woman. Ziściły się również marzenia Diany, która poślubiła Trevora.

Trevor w czasach „Kryzysowych” (czyt. bardziej współczesnych)

Komiksy ukazujące się w trakcie i po „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach” wprowadziły szereg zmian w życiorysie Trevora. Zrezygnowano z miłosnej relacji z Dianą oraz postarzono go. Bardzo ważna była matka Trevora, Diana Trevor. Uchodziła za bohaterkę w świecie Amazonek, choć amazonką nie była. Pomogła Hippolycie i reszcie w walce z przerażającym potworem. Zginęła w trakcie walki ale jej bohaterstwo zainspirowało amazonki. Na tyle, że Hippolyta na jej cześć nazwała tak swoją córkę (chodzi rzecz jasna o Wonder Woman).

Historia z matką Trevora przekonała Aresa, że to właśnie Steve musi być pionkiem w jego grze przeciwko amazonkom. Chciał wykorzystać go do zbombardowania Themysciry. Plan prawie się udał. Prawie ponieważ w porę otrzeźwiał Trevor. Pięć gorszy dołożyła Diana, która postanowiła uratować go. Obecność Trevora przesądziła o powołaniu Wonder Woman. Postanowiła udać się do zewnętrznego świata, żeby walczyć z Aresem.

Trevor i Diana byli sobie bliscy. Nie na tyle, żeby etny raz miało wyjść z tego coś więcej. W tej epoce obiektem uczuć Trevora była Etta Candy, z którą ożenił się.

Steve w New52

Nowa era komiksów, nowa rola Trevora. Scenarzyści postawili Trevora na czele organizacji A.R.G.U.S. Występował również jako łącznik ONZ ze światem amazonek (bacznie obserwował poczynania Diany). Miał również wpływ w relacjach ONZ z Ligą. Nie odegrał większych ról w tym czasie. Twórcy praktycznie zrezygnowali z jego miłosnych zalotów do Diany. Podobała mu się, starał się o nią ale amazonka postawiła (a raczej scenarzyści) na Supermana.

Co z Trevorem w DC Rebirth i dalej?

Znowu zmiany w komiksowym uniwersum DC. Powróciła pierwotna koncepcja Trevora – Rozbija się u wybrzeży Themysciry, odnajduje go Diana, ta wygrywa zawody i zostaje ambasadorką amazonek, razem udają się do świata zewnętrznego, gdzie zaczynają wspólną walkę ze złem i z czasem rodzi się między nimi coś więcej. Trevor wspierał Dianę w starciach z Aresem, Cheetah czy grupie przestępców znanych jako Godwatch. Związek nie przetrwał próby czasu. Trevor, mimo swoich uczuć do Diany, postanowił z nią zerwać.

Umiejętności Trevora

Steve jest przeszkolony militarnie. Świetnie radzi sobie w walce wręcz oraz sprawnie posługuje się różnego rodzaju broniami. Obsługa pojazdów lotniczych czy czterokołowców jest dla niego pestką.