Młodzi Tytani Akcja! Bajki 5 minut przed snem

Z lupą szukać pozycji DC skierowanych do najmłodszych odbiorców, które nie są komiksem? To nie oznacza, że takich pozycji brakuje. Zwyczajnie się ich nie nagłaśnia. W zeszłym miesiącu wypatrzyłem książeczkę z bohaterami DC. W tym dorwałem kolejną – mowa o bohaterach popularnej animacji „Teen Titans GO!”.

Tytuł nie kłamie. Bajki rzeczywiście są na 5 minut przed snem. W środku znajduje się kilka luźniejszych opowiastek, które przeczytacie pociechom na chwilę przed błogim snem. Historie opowiadają przyziemne sytuacje, typowo problematyczne dla bohaterów animacji np. Cyborg urządza nudną wycieczkę samochodową w nieznane, innym razem Raven skłania rówieśników do czytania książek, jeszcze innym razem Bestia i Victor spierają się, który przysmak jest apetyczniejszy – burger czy tortilla. Humorystyczne, często głupkowate historyjki, bez edukacyjnego morału. Niewykluczone, że między wierszami jakiś dostrzeżecie, ale na to bym nie liczył.

Animowany serial wyróżnia się nietypowym humorem. Niekoniecznie trafiający do każdego, w tym do mnie. Książka o dziwo idealnie oddała klimat oraz humor tego tytułu. Strony tętnią kolorami, żarty wylewają się z każdej strony, nie brakuje dodatkowych komentarzy przełamujących tzw. czwartą ścianę. Rysunki utrzymane są w stylu animacji, na co wskazuje sama okładka. Tekstu jest niewiele, twórcy ograniczyli go do minimalnej ilości kładąc większy nacisk na oprawę wizualną. Jest dobrze.

Pozycja podejdzie nie tylko fanom produkcji, którzy nawet z wiekiem na karku mogą docenić ją poprzez odwzorowanie klimatu. Odnajdą się tutaj nowi odbiorcy. Dlaczego? Główne historie poprzedza swego rodzaju encyklopedia, która przedstawia najważniejsze składowe wykreowanego świata: kim są główni bohaterowie (podstawowe informacje ze smaczkami np. co lubią robić), wymienienie głównych przyjaciół i wrogów Tytanów itd. Krótka i dobra ściągawka, żeby wprowadzić w świat i klimat każdego. Nie spodziewałem się tego, ale jak już się pojawiła, to brawa za taki pomysł.

Młodzi Tytani Akcja! Bajki 5 minut przed snem” jest ciekawą pozycją nastawioną dla najmłodszych. Humorystyczne bajeczki w sam raz przed utuleniem diabełków i aniołków do snu. Klimat wylewa się z książeczki, co może podejść nawet starszym fanom animacji. Nie zaliczam się do kręgów animacji, nie podeszła mi humorem. Mimo tego dobrze bawiłem się w trakcie czytania. Ciekawe czy mój potomek, o ile się go doczekam, podzieli wrażenia.