Wersje Supermana z elseworldów
Multiwersów powoduje, że mamy kilkaset różnych (nawet bardzo!) wersji jednej postaci. Nie inaczej w przypadku Supermana. W artykule wskazałem wybrane wersje Supermana, które najbardziej stronią od klasycznego ujęcia.
Injustice Superman
Superman przekraczający granicę. Rozpoczyna rządy stalowej ręki, ostrzej wymierzając sprawiedliwość. Zmiana w Clarku nastąpiła po manipulacjach Jokera, który zmusił Supermana do zamordowania ciężarnej, ukochanej Lois Lane. Superman nie mógł pogodzić się ze stratą ukochanej. Zamordował Jokera z zimną krwią od tego momentu zaczynając rozłam między superbohaterami – część z nich nie pogodziła się ze stanowiskiem Supermana m.in. Batman. Injustice’owa wersja Supermana zadebiutowała w grze „Injustice. Bogowie pośród nas” z 2012 roku.
Red Son Superman
Co by było, gdyby rakieta z Supermanem wylądowała na terenie Związku Radzieckiego zamiast Ameryce? Bieg alternatywnych wydarzeń opowiedziano na łamach „Red Son” Marka Millara (scenariusz) z 2003 roku. Clark został wykowany w wierze tamtejszych postaw, co uczyniło go niebezpieczną bronią kontrolowaną przez ZSRR. Aktywność Kryptończyka wzbudziła obawy rządu Ameryki, który skłonił Luthora do opracowania technologii zdolnych zgładzić nadczłowieka. Superman na późniejszym etapie historii przejął władzę w ZSRR, a do grona przeciwników dołączył m.in. sowiecki odpowiednik Batmana działający jako terrorysta.
The Superman: The Dark Side
Rakieta z Supermanem wylądowała na Apokolips zamiast Ziemi w „The Superman: The Dark Side” Johna Francisa Moore i Kierona Dwyera z 1998 roku. Darksaid przygarnął kryptończyka i wychował go w nienawiści do New Genesis. Władca Apokolips chciał stworzyć broń, przywdziewając mu czarną zbroję z dwoma literami „S” na klatce piersiowej układającej się w czerwony piorun. Clark w porę oprzytomniał, zrozumiał sytuację i stanął po stronie New Genesis przeciwko tyrani „jego ojca”.
Shogun of Steel
Rakieta z Clarkiem wylądowała w XIV-wiecznej Japonii objętej wojną. Kryptończyk, wychowany pod imieniem Hoshi, dołączył do rebelii prowadzonej przez tamtejszą wersję Ligi Sprawiedliwości toczącej się przeciwko Lordowi Zunou – odpowiednik Brainiaca. Elseworld ukazał się w formie one-shotu „JLA: Shogun of Steel” w 2002 roku od Bena Raaba i Justiniano.
Tarzan Superman
Nie zawsze rakieta z eksplodującego Kryptona lądowała w cywilizowanych miejscach. Chuck Dixon puścił wodze fantazji w „Superman/Tarzan: Sons of the Jungle” z 2001 roku. Rakieta wylądowała w dżungli, a Clark został wychowany jako „Argozan” przez tamtejszą zwierzynę. Tymczasem oryginalny Tarzan został w Anglii, gdzie wyrósł na cywilizowanego, wykształconego Lorda Greystoke’a.
Bruce Wayne: Superman
Co by było, gdyby Superman był Batmanem? Tematu podjął się John Marc DeMatteis w „Superman: Speeding Bullets” z 1993 roku. Rakieta z Kal-Elem wylądowała w Gotham City. Niemowlaka odnalaźli Thomas i Marta Wayne’a. Zaadaptowali go i nazwali Bruce. Podobnie jak w klasycznym ujęciu Batmana, również i tutaj Państwo Wayne’ów zostali zamordowani na oczach kilkuletniego Bruce’a. Moce kryptończyka przebudziły się pod wpływem złości. Laserem z oczu wypalił twarz mordercy, którym był Joe Chill. Bruce ukrywał się przed światem będąc stłamszonym mocy niewiadomego pochodzenia – supersłuch informował go o przestępstwach z całego świata. Alfred pokazał mu statek kosmiczny umieszczony w Batjaskini po ataku rabusiów na rezydencję. Bruce skonstruował kostium Batmana i od tego czasu zaczął swoją vendettę. Ta wersja Supermana doczekała się własnego odpowiednika Jokera, którym był Lex Luthor – wypadek zmienił skórę Luthora na kolor biały oraz odwaliło mu.
Overman
Była sowiecka wersja Supermana, więc nie mogło zabraknąć nazistowskiej! Rakieta z Kryptona została znaleziono przez Karla Kanta w Sudetach. Wychował Kryptończyka na prawdziwą broń, która w rękach Hitlera zapewniła mu zwycięstwo w II Wojnie Światowej. Overmana, znanego również jako Ubermenscha, poznaliśmy w „52 #52” z 2007 roku.
Superman: True Brit
Rakieta Kryptończyka wylądowała w Anglii. Został znaleziony przez Clarków, którzy błędnie zinterpretowali oryginalne imię chłopca i nazwali go Colin Clark. Moce chłopca budziły niepokój wśród jego rodziców, dlatego zabronili mu z nich korzystać. Ojciec stworzył chłopcu okulary z pojazdu, którym przybył na ziemię, żeby powstrzymać termiczny wzrok przed aktywacją. Udzielili zgodę Colinowi na korzystanie z jego mocy dopiero po uratowaniu Rutles. Historia została opowiedziana przez Johna Cleese’a w one-shotcie „Superman: True Brit” z 2004 roku.