Brainiac

Brainiac zadebiutował w komiksie „Action Comics #242” z 1958 roku. Twórcami postaci są Otto Binder i Al Plastino.

Kim jest Brainiac?

Brainiac, jako łysy, zielonoskóry humanoid, przybył na Ziemię, by skurczyć różne miasta, w tym Metropolis, i przechowywać je w butelkach, mając zamiar użyć ich do odbudowy swojej nieznanej wtedy z nazwy planety. Początkowo wyróżniał się tym, że skurczył butelkowe miasto Kandor za pomocą swojej promieniowania skurczającego i używał pola siłowego. W swojej pierwszej historii również podróżował z białą obcą małpą Koko, która później pojawiła się ponownie w komiksie z Supermanem w 1960 roku. Dziedzictwo Brainiaca zostało ujawnione w Action Comics #276, gdzie przedstawiono Brainiaca 5, rzekomego potomka Brainiaca z 30. wieku. W przeciwieństwie do swojego przodka, Brainiac 5 używał swojego intelektu do działań na rzecz dobra. Jego planeta rodzima była różnie przedstawiana w różnych historiach. W Superman #167 z lutego 1964 roku zostało ujawnione, że Brainiac był robotem stworzonym przez Komputerowych Tyranów z Colu. Zostało to zrobione, aby wyjaśnić wprowadzenie wcześniej jego żyjącego potomka, Brainiaca 5. Lex Luthor odkrył prawdę o Brainiacu i zwiększył jego intelekt, jednak Brainiac później zdradził Luthora.

Brainiac zbudował gigantyczną, komputerowo sterowaną planetę, aby zniszczyć Supermana, ale został pokonany i uwięziony w jej jądrze. W opowieści „Rebirth” próbuje uwolnić się, wykorzystując energię wybuchającej gwiazdy, ale zamiast tego jego ciało zostaje przekształcone w energię, a jego świadomość przechodzi przez dziwną podróż. Podczas tej podróży Brainiac doświadcza wizji, w której widzi wielką dłoń i twarz Supermana, co skłania go do uwierzenia, że widział boską siłę, Mistrza Programisty, i że Superman jest „aniołem śmierci” stworzonym do jego zniszczenia. Odrodzony w nowym, robotycznym ciele i z zimniejszą, bardziej bezlitosną osobowością, Brainiac jest teraz jeszcze bardziej zdeterminowany, aby zabić i zbadać Supermana. Jego nowy statek kosmiczny, kształtem przypominający czaszkę, działa jako przedłużenie samego Brainiaca. Ta wersja Brainiaca ostatecznie spotyka swój koniec w opowieści „Whatever Happened to the Man of Tomorrow?”, gdzie Lex Luthor znajduje jego głowę, ale staje się niechcianym gospodarzem dla złoczyńcy. Pomimo prób walki, Luthor zostaje zabity, a Brainiac utrzymuje kontrolę nad ciałem tylko przez krótki czas, zanim rigor mortis i brak energii ostatecznie go zatrzymują.

Brainiac w New52

Vril Dox był największym naukowcem na swojej rodzimej planecie Yod-Colu. Zbudował sztuczną inteligencję C.O.M.P.U.T.O. i pomniejszył miasto, ratując je przed zagrożeniem, ale został wygnany, a reszta planety została zniszczona. Przekształcił się w Kolekcjonera Światów, podróżując po wszechświecie i zbierając pomniejszone miasta, w tym Kandor z Kryptonu. Na Ziemi Brainiac zaatakował Metropolis, ale Superman pokonał go, uratował miasto i przejął statek Brainiaca. Vril Dox ujawnił swoją historię i plany zmiany rzeczywistości, by naprawić swoje błędy z przeszłości, ale jego plany zostały udaremnione przez Supermana, który wciągnął go do czarnej dziury. Brainiac później próbował zaatakować Ziemię ponownie, przejmując kontrolę nad Lois Lane i planując infiltrację systemów obronnych planety. Superman pokonał go ponownie, a Vril Dox został wyrwany do bezpieczeństwa przez tajemniczą istotę z poza wszechświata.

Współczesne przygody Brainiaca

Brainiac, lub raczej jeden z jego dronów, uwięził Zielone i Żółte Latarnie, a także Starro the Conqueror. Ostatecznie jednak Larfleeze (Pomarańczowa Latarnia) przejmuje kontrolę nad dronem i jego technologią, z zamiarem stworzenia własnej kolekcji. Plan Larfleeze’a kończy się jednak niepowodzeniem, gdy uwalnia Latarnie, które następnie niszczą kolekcję i drona. Później przybywa na Ziemię z ostrzeżeniem przed zagrożeniem kosmicznym – Omega Titans. Zwraca się o pomoc do Ligi Sprawiedliwości, proponując połączenie sił superbohaterów i superzłoczyńców do walki z zagrożeniem. Brainiac porywa bohaterów i złoczyńców, tworząc zespoły wyposażone w swoją technologię. Jednakże, Amanda Waller, próbując dowiedzieć się więcej o jego planach, przypadkowo zabija Brainiaca, co prowadzi do chaosu. Jego klon, Vril Dox (Brainiac II), ujawnia, że pierwotny plan Brainiaca był dużo bardziej złośliwy, obejmując zniszczenie Ziemi i podbój wszechświata. Ostatecznie ciało Brainiaca zostaje odzyskane przez Lexa Luthora, który planuje go odbudować i przyłączyć do Legionu Zagłady. Mimo początkowej próby zdrady, Brainiac ostatecznie zgadza się na współpracę. Pomaga w ożywieniu Perpetui, co prowadzi do jego własnej transformacji w Brainiaca One Million. Mimo swojej olbrzymiej mocy, nawet on okazuje się bezsilny wobec pełni mocy Perpetui, która wykorzystuje go jako swoją stację kontrolną i tron.

Moce Brainiaca

Brainiac to jedna z najinteligentniejszych istot, dysponująca umiejętnościami takimi jak superinteligencja, technopatia, manipulacja materią i energią, oraz zaawansowane zdolności psychiczne. Jego sztuczne ciało zapewnia mu nadludzką siłę, odporność na uszkodzenia, regenerację oraz długowieczność. Ma również dostęp do zaawansowanego oręża i narzędzi bojowych, co czyni go wyjątkowo niebezpiecznym przeciwnikiem.