Amanda Waller

Amanda Waller zadebiutowała w komiksie „Legends #1” z 1986 roku. Twórcami spotaci John Ostrander, Len Wein i John Byrne.

Kim jest Amanda Waller?

Amanda Waller, wdowa z Chicago, po śmierci swojej rodziny, rozpoczyna karierę jako doradca Kongresu i odkrywa istnienie Oddziału, stając się kierownikiem jego trzeciej inkarnacji. Tworzy Agencję, którą przekształca w Checkmate. Jej kadencja w Legion Samobójców jest pełna konfliktów, często przeciwstawia się przełożonym i ma trudne relacje ze swoim zespołem. Mimo niechęci, zespół pozostaje jej lojalny. Waller utrzymuje bohaterów, aby służyli jako jej sumienie, lecz jej działania stają się coraz bardziej niekonsekwentne. W końcu publiczne ujawnienie Legionu i oficjalne zastąpienie Waller prowadzi do jej uwięzienia. Oddział staje się częścią konfliktu między agencjami i bierze udział w misji na Apokolips, która kończy się ofiarami śmiertelnymi. Waller trafia do więzienia za pościg za kartelem przestępczości zorganizowanej i zabójstwo jego przywódców.

Amanda Waller w New52

Amanda Waller bezpośrednio dowodzi Oddziałem Samobójców, mając pełną kontrolę nad członkami zespołu i decydując o użyciu wszczepionych materiałów wybuchowych. Poprosiła o dowództwo nad jednostką po operacji, w której zginęli wszyscy członkowie oddziału, w tym ci, których osobiście zrekrutowała. Waller, wcześniej służąca w armii jako kapitan i związana z Zespołem 7, została przedstawiona jako młoda, szczupła kobieta, co stanowi zmianę w stosunku do jej oryginalnego wyglądu. Później tworzy Ligę Sprawiedliwości w Ameryce, będącą odrębną od głównej Ligi Sprawiedliwości i pełniącą rolę dyrektora ARGUS. Rekrutuje między innymi Jamesa Gordona Jr. W trakcie fabuły „Forever Evil”, próbuje nakłonić Black Manta do dołączenia do Legionu Samobójców, a później kontaktuje się z Deadshotem, aby ponownie zebrać zespół. Pojawiają się również wskazówki na istnienie oszustki podszywającej się pod Amandę Waller.

Współczesne przygody Amandy Waller

Waller, uzyskawszy zgody od tajnych sojuszników, zyskała wolną rękę w działaniach przeciwko superbohaterom. Założyła nową edycję Legionu Samobójców pod przywództwem Peacemakera. Ich celem stały się różne zespoły, w tym Doom Patrol, od którego zamierzali uprowadzić postacie z nieokiełznanymi, nadnaturalnymi mocami. Dodatkowo, Amanda Waller stoi za porwaniem Green Arrow i Lian, córki Arsenal, którzy znajdują się na alternatywnej ziemi, pozbawieni szansy na powrót.

Moce Amandy Waller

Amanda Waller ma znakomite umiejętności strategiczne, wykazuje się głęboką wiedzą w dziedzinie taktyk wojskowych i szpiegowskich. Jej zdolności obejmują psychologiczną perswazję, determinację, organizację, a także znajomość technologii i broni. Waller posiada także rozległą wiedzę o superbohaterach i ich słabościach, co wykorzystuje w swoich działaniach.