Amanda Waller

Postać Amandy Waller została stworzona przez Johna Ostrandera, Lena Weina i Johna Byrne’a.

Amanda Waller zadebiutowała wLegends #1” z 1986 roku. Znana jest jako dawna dyrektor organizacji ARGUS. Obecnie pełni funkcję dyrektor organizacji Suicide Squad.

Początek

Amanda została wychowana przez babcię. Ich relacje nie układały się najlepiej. Amanda została wyrzucona z domu będąc w okresie dojrzewania. Nie wiedziała co z sobą począć. Życiowa droga skierowała ją ku wojsku. Dołączyła do Narodowej Armii Stanów Zjednoczonych. Konkretniej mówiąc do Drużyny 7. Działali jako rządowa, tajna drużyna. Spotkał ich tragiczny koniec. Podczas ostatniej misji zginęli wszyscy członkowie oddziału. Jedyną przetrwałą była Amanda, która samodzielnie zaplanowała drogę ucieczki. Była główną pomysłodawczynią utworzenia grupy super-przestępców, którzy działaliby na usługi rządu. Mowa o grupie Task Force X, lepiej znanych jako Suicide Squad.

Rodzina Amandy

Tragiczne przejścia dotknęły Amandę przed powstaniem Suicide Squad. Nim oddała się służbie ojczyźnie, wiodła spokojne, rodzinne życie. Miała męża oraz dwójkę dzieci – starszego syna oraz młodszą córkę. Wtedy po raz pierwszy odczuła na własnej skórze skutki przestępczości. Jej dzieci zostały zamordowane z zimną krwią na ulicy. Tragedia miała swój ciąg dalszy. Mąż Amandy nie potrafił poradzić sobie z tragedią. Był głodny zemsty. Niestety żądza zemsty doprowadziła do jego śmierci. Wydarzenia zdeterminowały Amandę do przerwania cyklu krwawej przestępczości. Przez chwilę zamoczyła swoje palce w polityce. Właśnie wtedy dotarła do istnienia akcja oryginalnego składu i planów Suicide Squadron. Grupy, która działała za czasów II Wojny Światowej. Plany posłużyły Amandzie do utworzenia współczesnego Suicide Squad, w skład którego weszli min. Captain Boomerang, Deadshot czy Enchantress.

Suicide Squad

Amanda Waller uformowała nową grupę o nazwie Suicide Squad, w skład którego weszła grupa przestępców. Owi członkowie wypełniali ekstremalnie ciężkie misje dla rządu. Co było ich nagrodą? Tymczasowa swoboda z dala od celi więziennej oraz redukcja dotychczasowych wyroków. Pomysł Amandy okazał się sukcesem. Wspólnie wykonali wiele misji. Całość organizacji utrzymywana była w tajemnicy przed światem. Odpowiedzialne głowy nie chciały, aby na jaw wyszedł fakt współpracy rządu z przestępcami. Tajemnica nie była łatwa do utrzymania. Minął nie długi czas nim fakt istnienia drużyny ujrzał światło dzienne. Pierwszym z “odkrywców” był Batman, który odkrył szczegóły Suicide Squad w “Suicide Squad vol.1 #10”. Drugą osobą, która poznała fakt istnienia drużyny była Loa voodoo. Sytuacja była o niego gorsza, ponieważ ujawniła ona fakt do informacji publicznej. Suicide Squad musiał zostać zamknięty na pewien czas.

Dzieje w New52

The New52 wprowadził do uniwersum zupełnie nową, odmienioną wersję Amandy Waller. Bohaterka jest znacznie młodsza. Zmianie uległ jej wygląd zewnętrzny, która jest znacznie “chudsza” od oryginału. Nieznane są jej fakty z przeszłości. Jedynie wiadomo, iż jest matką piątki dorosłych już dzieci pochodzących z Chicago. Tak samo jak oryginalna wersja, Amanda jest wdową.

Zmianie nie uległo dawne doświadczenie z ARGUS. Do czasów “Forever Evil”, Amandę pełniła rolę dyrektor ARGUS. Atak najeźdźców z alternatywnej ziemi podważył kompetencja ARGUS, przez co Amanda została strącona ze stołka. Mimo wszystko nie utraciła swojego stanowiska wobec Suicide Squad, który przeszedł ogromną metamorfozę w stosunku do oryginalnego składu. Zmniejszeniu uległo zaufanie wobec jego członków. Dawniej ograniczani byli jedynie niezaufani członkowie, którzy posiadali nadgarstkowe opaski z ładunkami wybuchowymi. Obecnie wszyscy posiadają podskórne mikro-bomby, który wszczepiane są w okolicy karku.