Phantom Stranger

Phantom Stranger zadebiutował w komiksie „Phantom Stranger #1” z 1952 roku. Twórcami postaci są John Broome i Carmine Infantino.

Kim jest Phantom Stranger?

Pierwotnie Phantom Stranger był przedstawiana jako narrator w komiksach grozy, angażujący się w historie pomagające potrzebującym i demaskujący fałszywe zjawiska nadprzyrodzone. Z czasem ujawniono, że sam jest istotą nadprzyrodzoną. Postać ta zintegrowała się z głównym nurtem komiksów DC, często kierując działaniami bohaterów, ale zachowując nieuchwytny charakter. W nowszych opowieściach pojawia się jako nadzorca ludzkości i bohaterów lub jako postać drugoplanowa o mistycznym charakterze. Cechuje go poważna natura i sporadyczne przejawy humoru oraz empatii. Phantom Stranger nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości. W „Secret Origins” z 1987 roku przedstawiono cztery możliwe teorie jego pochodzenia: jako Izaak, postać z historii Wędrującego Żyda, który żył w czasach Jezusa; jako człowiek z czasów biblijnych, oszczędzony przez gniew Boży, ale potępiony na wieczne wędrowanie po świecie; jako byt uwięziony w pętli czasu, który staje się Phantomem Strangerem, aby zapobiec zniszczeniu wszechświata; jako upadły anioł, który nie wybrał strony w rebelii Lucyfera i został skazany na wieczne wędrówki po Ziemi.

W latach 70. miał niewielką rolę w Lidze Sprawiedliwości Ameryki, gdzie zaakceptował członkostwo. Jego kluczowa rola w „Legends”, po „Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach”, ustanowiła go jako nadzorcę po stronie dobra. Jego udział w tym crossoverze doprowadził do opowiedzenia jego pochodzenia w „Secret Origins”. W mini-serii z 1987 roku został przedstawiony jako agent Panów Porządku, działający jednak z własnej woli przeciwko Panom Chaosu.

Phantom Stranger w New52

Phantom Stranger jest zasugerowany jako Judasz Iskariota, będący częścią Trójcy Grzechu wraz z Pandorą i Question. Jego naszyjnik, wykonany z 30 srebrników, symbolizuje jego zdradę Jezusa Chrystusa. W „Phantom Stranger (vol. 4) #0”, potwierdza się, że był Judaszem i opisuje jego historię, w tym próbę samobójczą oraz spotkanie z Jimem Corriganem, który staje się Spectre. Pandora prosi Phantoma o pomoc w otwarciu jej skrzyni, a John Constantine próbuje przekonać go do dołączenia do Justice League Dark. Wędrowiec zostaje zaatakowany przez Pytanie i Pielęgniarkę Koszmarów, a po wskrzeszeniu prosi Justice League Dark o pomoc w wejściu do Piekieł, żeby uratować swoją rodzinę. Zauriel ostrzega go, że nie może już wejść do Nieba.

Moce Phantom Strangera

Phantom Stranger posiada szereg potężnych mocy, w tym niemal nieograniczoną nieśmiertelność, zdolność do teleportacji, manipulację rzeczywistością oraz zaawansowane umiejętności magiczne. Jest zdolny do widzenia i przewidywania przyszłości, komunikacji z istotami nadprzyrodzonymi i wpływania na dusze. Mimo swoich ogromnych mocy, często działa z cienia i rzadko bezpośrednio angażuje się w konflikty, otoczony aurą tajemnicy i moralnej dwuznaczności.