Krypto (pies Supermana)

Krypto zadebiutował w komiksie „Adventure Comics #210” z 1955 roku. Twórcami postaci są Otto Binder i Curt Swan.

Kim jest Krypto?

Krypto pochodzi z Kryptonu, gdzie ewolucja doprowadziła do powstania zwierząt domowych podobnych do tych na Ziemi. Był domowym psem małego Kal-Ela (Superman), zanim Jor-El wykorzystał go jako testowy obiekt w eksperymencie rakietowym. Rakieta Krypto zboczyła z kursu, dryfowała przez lata w kosmosie, zanim w końcu wylądowała na Ziemi, gdzie Krypto ponownie spotkał się z dorosłym już Supermanem. Na Ziemi Krypto posiadał supermoce podobne do Supermana, dostosowane do swojego rozmiaru i gatunku, z wyostrzonymi zmysłami. W komiksach jest przedstawiany jako biały pies, który nosi złotą obrożę i pelerynę Supermana, ale zdejmuje je, aby wyglądać jak zwykły pies. Krypto jest członkiem Legionu Super-Zwierząt i Agentów Kosmicznego Psiego Patrolu. Zniknął z komiksów na kilka lat po zmianach w postaci Supermana w 1971 roku, a potem powrócił z amnezją. Pisarz Elliot S. Maggin powiedział, że „Człowiek potrzebuje psa. Superman potrzebuje superpsa”, tłumacząc powrót Krypto do serii.

Współczesne przygody Krypto

W ramach restartu The New 52 DC Comics z 2011 roku, Krypto, pies Supermana, początkowo pojawia się jako zwykły pies bez mocy. Zostaje wciągnięty do Strefy Widm, a później ratowany przez Supermana, po czym otrzymuje supermoce na Ziemi. Krypto uczestniczy w różnych przygodach, w tym w walce z Warworld i pomocniczych misjach dla Supermana i Supergirl. W serii DC Rebirth, która przywraca wcześniejsze wątki, Krypto jest przedstawiony jako pies domowy rodziny Supermana, Lois i Jona, otrzymując kołnierz z munduru Supermana jako prezent. Występuje także jako towarzysz Supergirl i w komiksie Rocznik Super-Sons, biorąc udział w przygodach z innymi superzwierzętami wznawiając Ligę Super-Zwierząt.

Moce Krypto

Krypto dzieli wiele z mocy Supermana dzięki swojemu pochodzeniu z Kryptona i ekspozycji na żółte słońce Ziemi. Jego główne moce to nadludzka siła, niewrażliwość, lot, nadludzka szybkość, wyjątkowo wyostrzone zmysły słuchu i węchu, wizja ciepła, mroźny oddech i superpsią inteligencję.