Jimmy Olsen

Jimmy Olsen zadebiutował w komiksie „Action Comics #6” z 1938 roku. Twórcami postaci są Jerry Siegel, Joe Shuster i Bob Maxwell.

Kim jest Jimmy Olsen?

Jimmy Olsen został wychowany przez matkę w Metropolis po zniknięciu ojca. Znalazł pracę w Daily Planet jako fotograf i reporter. Pierwotnie bezimienna postać w „Daily Planet”, zyskał rozpoznawalność w audycji radiowej „The Adventures of Superman”. Po raz pierwszy został nazwany w komiksie „Superman nr 13”, a pełne imię i nazwisko ujawniono w „Superman nr 15”. Po dziesięcioletniej przerwie, powrócił w latach 50. w związku z serialem telewizyjnym „Adventures of Superman”, otrzymując własny tytuł „Superman’s Pal Jimmy Olsen”. Jego przygody w Srebrnej Epoce charakteryzowały się ekscentrycznością, w tym przemianami w różne istoty, takie jak Giant Turtle Boy czy Elastic Lad. Jack Kirby wprowadził do serii elementy swojego Czwartego Świata, ale czytelnictwo spadło po dodaniu postaci jak potwór z Loch Ness. Tytuł zakończył się na numerze 148, a postać została włączona do antologii „Superman Family”. Tutaj Olsen stał się bardziej poważną postacią jako „Mr Action”, śledczym reporterem. Po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach jego postać doświadczyła drobnych modernizacji, ale zachowała główne elementy, w tym przyjaźń z Supermanem. W latach 90. Jimmy na krótko odszedł z „Daily Planet”, a potem wrócił, zachowując w dużej mierze stabilny charakter.

Współczesne przygody Jimmy’ego Olsena

Jimmy Olsen pozostał fotografem w Daily Planet podczas „New52”, blisko współpracując z Lois Lane, a także będąc przyjacielem Claka Kenta. Był wtedy bogaty, ale przekazał swoje pieniądze na charytatywne cele. Superman ujawnił mu swoją prawdziwą tożsamość, co doprowadziło do konfliktu i pokazało, że to charakter, a nie siła, definiuje superbohatera. Seria komediowa rozpoczęta w 2019 roku przywróciła elementy z dawnych przygód Olsena, włączając jego różne przemiany i dziwne przygody, które stały się źródłem przychodów dla Daily Planet. Seria, która otrzymała pozytywne oceny, zakończyła się, czyniąc Jimmy’ego wydawcą Daily Planet.

Moce Jimmy’ego Olsena

Jimmy Olsen nie posiada nadludzkich mocy jako zwykły człowiek i fotograf w Daily Planet. Jego umiejętności skupiają się głównie na dziennikarstwie i fotografii. W niektórych historyjkach z Srebrnej Epoce komiksów np. przemiana w gigantycznego żółwia.