Bane

Bane zadebiutował w komiksie „Batman: Vengeance of Bane #1” z 1993 roku (okładkowo), końcówka 1992 (wydanie). Twórcami postaci sa Chuck Dixon i Graham Nolan

Kim jest Bane?

Bane jest najemnikiem pochodzącym z wyspy Santa Prisca. Wychował się w więzieniu Pena Dura, gdzie został poczęty. Od momentu narodzin był piętnowany brakiem szczęścia. Jego ojciec był grzesznikiem, wskutek śmierci grzechy ojca przeszły na syna. Matka zmarła, kiedy miał 6 lat, przez co chłopiec wychowywał się samotnie w więzieniu. W trakcie bójki więźniów został zepchnięty. Spadł z wysokości i doznał potężnego wstrząsu mózgu, co wprowadziło go w śpiączkę. W trakcie niej miał wizję dotyczącą swojej przyszłości i największego strachu. Po wybudzeniu zasztyletował osobę winnej jego stanu zdrowotnego. Agres wpędziła go na 10 lat do izolatki, gdzie był zdany na siebie. Przebywając w niej polował na jedzenie, codziennie trenował i medytował. Więźniowie okrzyknęli go pseudonimem „Bane” oznaczającym zgubę.

Bane po wyjściu z izolatki przejął tytuł króla Pena Dura. Uznawano go za największego i najgroźniejszego więźnia. Tytuł pomógł mu w karierze więziennej, ale i zaszkodził. Na terenie zakładu prowadzono badania chemiczne ze substancją wstrzykiwaną więźniom. Wszystkie obiekty testów zmarły, więc wybrano najsilniejszego do kolejnych prób. Ciało Bane’a pozytywnie zareagowało na jad (venom), co wpłynęło na jego ciało. Ponadto Bane lepiej nauczył się kontrolować swoje ciało m.in. kontrolować rytm serca. To właśnie dzięki tej umiejętności zbiegł z więzienia, a potem powrócił po trójkę swoich przyjaciół: Bird, Zombie i Trogg. To właśnie jeden z nich, konkretniej Bird, nauczył przyjaciela czytać i wzbudził w nim zainteresowanie Gotham, konkretniej Batmanem.

Bane vs Batman

Nim Bane przeszedł do bezpośredniego starcia z Batmanem, przygotował podbudowę do tego momentu. Uwolnił z Arkham wszystkich więźniów, aby zająć Nietoperza i osłabić go psychicznie. W odpowiednim momencie Bane zakradł się do rezydencji Wayne’a, wcześniej poznając jego tożsamość, i tam doszło do jednostronnej walki zwieńczonej złamaniem kręgosłupa Nietoperzowi. Bane ogłosił miastu swoje zwycięstwo, by nikt nie podważył, kto teraz będzie „rządził Gotham”.

Bane błyskawicznie budował imperium w Gotham. Odwiedzał mafijne organizacje bezpośrednio składając im propozycje nie do odrzucenia. Jego karierę ukrócił Azrael zastępujący Wayne’a w roli Batmana. Azreal podchodzi do konfrontacji z Bane’m. Namierza go zwabiając jego przydupasów i śledząc ich do kryjówki. Konfrontacja z Bane’m przebiega prawie po myśli Jeana-Paula. Jednak bliżej końca traci przewagę przez co starcie kończy się remisem. Wraca do kryjówki i kolejny raz modyfikuje kostium. Dysponuje pełnym wyposażeniem, co czyni go zabójczą bronią. Bane pozbierał się po poprzedniej walce i jest gotowy do finałowej rundy. Odbywa się na przedmieściach Gotham, całości przygląda się GCPD z Gordonem na czele oraz Robin. Wymiana zdań jest krwawa i wyrównana. Jednak Bane zaczyna tracić przewagę wraz z odnoszonymi obrażeniami. W końcu zaczyna uciekać. Próbuje uciec pociągiem, ale Batman bez problemu dostaje się do niego. Pociąg wykoleja się, a Batman zadaje ostatnie ciosy. Bane zostaje pokonany i osadzony w więzieniu Blackgate.

Bane przez kilka kolejnych lat leczył rany w więzieniu. Będąc gotowym uciekł z więzienia. Tylko na moment odwiedził Gotham, po czym dalej ruszył w świat. W trakcie podróży nawiązał bliższą relację z Ra’s Al Ghulem. Głowa Demona zaoferował mu miejsce u boku oraz swoją córkę. Umowa wygasła wraz z porażką przeciwko Nietoperzowi.

New52

Bane’a nie mogło zabraknąć w okresie New52. Przeciwnik Batmana maczał palce przy dystrybucji toksyny strachu wymieszanej z jadem, która była podawana więźniom w Arkham Asylum. Bane’owi udzielała pomoc White Rabbit. Batman natrafił na ten spisek, rozwiązując go i pokonując Bane’a.

Bane w tym okresie miał na pieńku z Trybunałem Sów. Napięta relacja zaczęła się w momencie, kiedy Bane chciał zagrozić Gotham nuklearną bombą. Sowy powstrzymały jego ambicje, ponieważ konkurowałoby to z ich planami. Bane stworzył własną armię, którą miał nadzieję pobić Trybunał. W trakcie trwania „Forever Evil” odkrył zamrożonych Szponów spoczywających w dolnych blokach więzienia Blackgate. Uwalniając więźniów z tego miejsca zyskał spore wzmocnienie do czekającej go wojny ze Strachem na Wróble. Do jego sił dołączyli dodatkowo Profesor Pyg czy Man-Bat. Była to dość… dziwna akcja, ponieważ Bane stworzył własny kostium Batmana, aby nim wzbudzać strach wśród więźniów Arkham. Po jego utworzeniu zmierzył się z Killer Crockiem, którego pokonał w dość brutalny sposób.

DC Rebirth

Bane większość czasu spędzał na wyspie Santa Prisca, gdzie leczył swoje uzależnienie od jadu (venom). Pomagał mu w tym Psycho Pirate – część umowy z Hugo Strange, któremu Bane dostarczał jad (potrzebny do wskrzeszenia zwłok i wyhodowania potworów) w zamian za usługi Pirata. Batman i Catwoman obalili Bane’a udając się na wyspę z oddziałem składającym się z przestępców.

Bane maczał palce w zaślubinach Batmana i Catwoman. Chciał po raz kolejny podłamać psychicznie Batmana, żeby móc go pokonać. Całość była większym spiskiem Flashpointowego Batmana, Thomasa Wayne’a, który chciał pokierować swojego (nie)syna ku lepszemu życiu. Bane doprowadził, żeby Catwoman uciekła z własnego ślubu, później zamordował Alfreda skręcając mu kark na oczach Damiana.

Umiejętności Bane’a

Bane posiada chemikalnia o nazwie venom (jad) wpływających na masę, wytrzymałość i siłę jego ciała. Ponadto jest sprawny fizycznie, obeznany w walce oraz niezwykle inteligentny.