Azrael (Jean-Paul Valley)

Azrael zadebiutował w komiksie „Batman: Sword of Azrael #1” z 1992 roku. Twórcami postaci są Denny O’Neil, Joe Quesada i Peter Milligan.

Kim jest Azrael?

Jean-Paul Valley, absolwent informatyki z Gotham City, nieświadomie jest najnowszym członkiem zabójców Zakonu Świętego Dumasa, poddany głębokiej indoktrynacji przez System. Dowiaduje się o swoim dziedzictwie po śmierci ojca, przejmując płaszcz Azraela. Wkrótce krzyżuje drogi z Batmanem podczas dochodzenia w sprawie śmierci i współpracuje z Alfredem Pennyworthem, by znaleźć i pokonać zabójcę swego ojca, Carletona Leah.

Po śmierci Superman, Valley pracuje jako ochroniarz w WayneTech, a także uczy się detektywistycznych umiejętności od Batmana i Robina. Występuje jako Batman w serii „Knightfall”, po tym jak Bruce Wayne zostaje sparaliżowany przez Bane’a. Jako Batman, Valley staje się brutalniejszy, co prowadzi do konfliktów z innymi postaciami, w tym Tim Drake. Jego działania jako Batman są podyktowane przez uwarunkowania Azraela, co prowadzi do większej brutalności i halucynacji.

Po odzyskaniu zdrowia przez Bruce’a Wayne’a, Valley zostaje zmuszony do opuszczenia roli Batmana i spędza czas wśród bezdomnych. Później Bruce Wayne pomaga mu odkryć więcej o jego pochodzeniu i związku z Zakonem Świętego Dumasa. Valley wraz z przyjacielem, byłym psychiatrą Brianem Bryanem, odkrywa ciemne sekrety Zakonu, w tym fakt, że jest genetycznie zmodyfikowanym dzieckiem z probówki.

Moce Azraela

Zdolności Azraela wynikają z genetycznych modyfikacji przeprowadzonych przez Zakon św. Dumasa, które zapewniają mu nadludzką siłę, zwinność, wytrzymałość i zdolność do szybkiego leczenia. Jest również wysoko wykwalifikowanym wojownikiem, biegłym w walce wręcz i posługiwaniu się różnymi rodzajami broni, w tym charakterystycznym płomieniem. Valley przeszedł specjalistyczne uwarunkowanie psychologiczne znanego jako „System”, co zwiększa jego skuteczność w walce. Dodatkowo, jako Azrael, nosi specjalnie zaprojektowaną zbroję, która dodatkowo wzmacnia jego ochronę i zdolności bojowe.