Steel (John Henry Irons)

Steel zadebiutował w komiksie „The Adventures of Superman #500” z 1993 roku. Twórcami postaci są Louise Simonson i Jon Bodganove.

Kim jest Steel?

John Henry Irons, genialny inżynier broni, porzucił pracę w AmerTek Industries po tym, jak jego stworzone działo energetyczne BG-60 zostało użyte przeciwko niewinnym. Udając śmierć, przeniósł się do Metropolis, gdzie pracował na budowie i został uratowany przez Supermana podczas wypadku. Inspirując się słowami Supermana, by „prowadzić życie warte ocalenia”, Irons zdecydował się działać, gdy Superman zginął w walce z Doomsday.

Irons stworzył zbroję wspomaganą w hołdzie dla Supermana, aby powstrzymać wojnę gangów w Metropolis, wykorzystujących jego poprzedni projekt broni. Podczas „Reign of the Supermen” pojawił się jako jeden z czterech „Supermenów”, znany jako „Człowiek ze stali” lub „Steel”. Lois Lane spekulowała, czy może być on nowym wcieleniem Supermana. Steel wdał się w konflikt z innym z „Supermenów” i współpracował z Superboy i Supergirl, aby ostatecznie pomóc prawdziwemu Supermanowi, który wrócił do życia, w pokonaniu wrogów, w tym Mongul i Cyborg Superman. Po powrocie Supermana, Steel i Superboy zostali uznani przez niego za bohaterów i zachęceni do kontynuowania swojej działalności. Irons, wykorzystując swoją drugą szansę, stał się bohaterem, dumnie noszącym dziedzictwo Supermana.

Steel w DC Rebirth

W ramach „DC Rebirth” w 2016 roku, postać Steela została przedstawiona jako obrońca Metropolis, współpracujący z Laną Lang, która jest zarówno jego dziewczyną, jak i partnerką w walce z przestępczością. Razem z siostrzenicą Johna, Natashą Irons, tworzą Team Steel. Gdy Lana miała problem z kontrolą swoich mocy, które niemal ją zabiły, John szukał pomocy u Supermana. Po odzyskaniu sił przez Lanę, wydawało się, że straciła swoje moce. John, Lana i Natasha pracują razem nad komorą testową, która ma na celu przywrócenie mocy Lany. Ujawnia się, że moc Lany została zmagazynowana w kostiumie Królowej Owadów, który dla niej stworzyła Natasha.

Później, John i Natasha angażują się w poszukiwania Zeke’a, siostrzeńca Johna, porwanego przez metaprzestępcę Skyhooka. Wraz z Laną stawiają czoła Skyhookowi, a John i Natasha ostatecznie rezygnują z zemsty na rzecz ratowania Crasha, brata Johna. W „The New Golden Age” ujawniono, że Steel ma wujka o tym samym imieniu, Johna Henry’ego Ironsa, który został spalony na stosie przez Ku Klux Klan po wojnie. John później spotyka swojego dziadka, Johna Henry’ego Jr., który nawiązuje kontakt ze Steelem i Natashą Irons.

Współczesne przygody Steela

Steelworks, inicjatywa Johna Henry’ego Ironsa, została uruchomiona, mając na celu podniesienie jakości życia w Metropolis poprzez zmniejszenie zależności od zewnętrznych źródeł energii. Głównym celem projektu jest utworzenie centrum produkującego bezpłatną energię. Pomysł Ironsa spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w mieście. Natomiast Natasha, jego siostrzenica, sceptycznie podchodzi do idei. Zastanawia się, dlaczego jej wujek rezygnuje z heroicznych działań na rzecz koncentracji na ludzkich potrzebach. Irons tłumaczy swoją decyzję doświadczeniami z Lazarus Planet, gdzie ludzkość była bezbronna w obliczu globalnego zagrożenia.

Inauguracja Steelworks spowodowała niepokój u niektórych mieszkańców Metropolis, w tym Pana Kerry’ego, który stracił pracę, rodzinę, finanse i reputację. Jego sytuację wykorzystuje Charles Walker III, prezes Walker INC, firmy wyłonionej z upadku poprzedniego przedsiębiorstwa. Walker przygarnia Kerry’ego, a następnie umieszcza go w tajemniczej maszynie, pozostawiając czytelników w niepewności co do jego losów. Opowieść kończy się atakiem na Steelworks, gdzie ochrona wraz z Natashą stawiają czoła najeźdźcom.

Moce Steela

Steel choć nie posiada naturalnych supermocy, to wykorzystuje swoją genialność inżynieryjną do stworzenia zaawansowanej technologicznie zbroi. Ta zbroja nadaje mu nadludzką siłę, odporność na obrażenia, umożliwia lot i wyposażona jest w zaawansowaną broń, w tym charakterystyczny młot z dodatkowymi funkcjami. Irons jest również wybitnym inżynierem i konstruktorem, a jego umiejętności walki wręcz i taktyczne sprawiają, że jest skutecznym wojownikiem, nawet bez supermocy.