Batman #142 (Joker Year One)

Zdarsky wystartował z Pierwszym Rokiem Jokera na łamach „Batman”. Komiks nie do końca jest tym, czym wydawałby się.

Wrażenia z komiksu

„Rok Pierwszy” w komiksach zazwyczaj skupia się na przedstawieniu początkowych etapów kariery danej postaci. Jednak opowieść o Jokerze odbiega od tego wzorca. Historia jest rozłożona na kilka poziomów, z których każdy czerpie inspirację z różnych opowieści o Batmanie np. jedna część odnosi się do „The Killing Joke”, inna osadzona jest w „Three Jokers”, na koniec pojawia się wizja postapokaliptyczna przyszłość Gotham. Ta różnorodność tematyczna sprawia, że komiks może być trudny do śledzenia, zwłaszcza dla osób nieobeznanych z klasycznymi historiami o Batmanie. Dla tych, którzy znają te historie, łatwiejsze będzie połączenie poszczególnych wątków z konkretnymi tytułami, co pozwoli na lepsze zrozumienie skomplikowanej natury Jokera, którą autor chciał przedstawić. Różnorodność stylów graficznych dodatkowo podkreśla szaleństwo charakterystyczne dla tej postaci. Chociaż doceniam koncepcję Zdarsky’ego, nie jestem przekonany do jej wykonania, ponieważ narracja była zbyt chaotyczna, żebym mógł w pełni zaangażować się w historię. To przypomina moje doświadczenia z „Batman/Catwoman” Kinga.

Wrażenia ze spoilerami

Mam problemem dotyczący fragmentu historii, który dzieje się niedługo po tym, jak Joker uległ przemianie przez chemikalia. W tej części Joker błąka się po Gotham, podejmuje się walki z gangiem naśladowców, a jego zachowanie jest dalekie od charakterystycznego dla jego szaleństwa. Z jego monologu wynika, że nie żywi jeszcze nienawiści do Batmana. W tym momencie pojawia się postać Daniela Captio, jednego z mentorów Batmana, który proponuje Jokerowi naukę opanowywania umysłu. Z jednej strony, ciekawe jest odkrywanie nowych aspektów przeszłości Jokera, co może wzbogacać jego psychologiczny profil. Z drugiej strony, wydaje się to nadmiernym powiązaniem Jokera z Batmanem. Tradycyjnie Joker był przedstawiany jako postać, której szaleństwo było nieokreślone i wynikało z ekspozycji na chemikalia, a interpretacja Zdarsky’ego odbiega od tego obrazu. Uważam, że niekorzystnie działa to na postać, ponieważ traci na swojej niezależności.

Streszczenie „Batman #142”

Komiks rozgrywa się na różnych płaszczyznach czasowych. Zaczyna się od sceny, w której trzej Jokerzy angażują się w gwałtowną bitwę bez wymiany słów. Kolejny wątek odwołuje się do „The Killing Joke”, ukazując moment, w którym Joker odwiedza swoją żonę, obiecując jej poprawę sytuacji po swoim wypadku. Następnie obserwujemy, jak tuła się po Gotham i konfrontuje z gangiem zainspirowanym Red Hoodem. Joker ucieka z Gotham na widok cienia Batmana i wtedy napotyka Daniela Captio, który proponuje mu trening podobny do tego, który przeszedł Batman. Na zakończenie, historia przenosi nas do postapokaliptycznej wersji Gotham, opanowanej przez zombie wersje Jokera.