Roy Harper

Roy Harper - Speedy, Arsenal, Red Arrowa

Postać Roy Harpera została stworzona przez Morta Weisingera i George’a Pappa.

Roy Harpera zadebiutował w “More Fun Comics #73” z 1941 roku. Uznawany jest za drugiego, najlepszego łucznika na świecie. Pod paroma względami przewyższa swojego mentora np. szybkością strzelania z łuku. Znany jest pod pseudonimami: Speedy, Arsenal i Red Arrow.


Roy Harper – Speedy

Roy Harper został osierocony w wieku 14 lat. Jego ojciec zginął bohaterską śmiercią, podczas ratowania Brave Bowa, szefa placówki medycznej, z pożaru. W ramach wdzięczności, Brave Bow zaopiekował się Roy’em. Wychował go najlepiej, jak tylko potrafi. Nauczył chłopca posługiwania się łukiem. Roy przeżył kolejną tragedię. Była nią śmierć Brave Bowa. Olivier odnalazł Roy’a i zaopiekował się nim. Miliarder miał większe plany wobec niego. Został nie tylko przybranym ojcem chłopca, ale też mentorem. Przekazał mu całą wiedzę na temat łucznictwa i walki wręcz. Roy okazał się świetnym uczniem, który przewyższył swojego mentora pod kątem szybkości w strzelaniu z łuku. Roy został pomocnikiem Green Arrowa. Przybrał pseudonim Speedy.

Speedy był świetnym łucznikiem. Doskonale spisywał się podczas nocnych patroli. Razem z resztą nastoletnich pomocników utworzył grupę Teen Titans. W składzie znaleźli się: Speedy, Robin, Kid Flash, Aqualad i Wonder Girl. Roy był uznawany za jednego z najlepszych członków Nastoletnich Tytanów. W tym czasie zaczął umawiać się z Donną Troy. Szczęśliwy los nie potrwał długo. Teen Titans zostali rozwiązani, Dona zerwała z Roy’em oraz został porzucony przez swojego mentora. Nieszczęśliwy bieg wydarzeń skierował Roy’a ku narkotykom. Bardzo szybko uzależnił się od heroiny. Nie mógł liczyć na niczyją pomoc, ponieważ został opuszczony przez wszystkich. Wyjątkiem była Dinah Lance (Black Canary), która pomogła mu wyjść z nałogu. Zerwanie z nałogiem pomogło mu spojrzeć na świat z innej, lepszej perspektywy. Zaczął udzielać się w programach antynarkotykowych. Okazyjnie wspomagał Suicide Squad oraz inicjatywy rządowe. Pewnego razu Roy udał się na misję do Japonii. Poznał tam Chesirę, piękną zabójczynią, z którą wpadł się w romans. Przelotne uczucie odmieniło jego życie. Cheshire zaszła z nim w ciążę. Roy nie miał o tym pojęcia. O istnieniu Lian, jego córki, dowiedział się, kiedy Chesire została pojmana i osadzona w rządowym więzieniu.


Roy Harper – Arsenal

Traumatyczne przeżycia bardzo wpłynęły na osobowość Roy’a. Porzucił dotychczasowe nauki i pseudonim. Od tej chwili znany był jako Arsenal. Zmianie uległ jego dotychczasowy ekwipunek. Zaczął korzystać z wysokozaawansowanych technologicznie strzał. Arsenal został wyznaczony na nowego lidera Teen Titans. Z czasem grupa zaczęła się rozpadać. Roy musiał szybko działać, dlatego uformował nowy odłam. W jego składzie znalazł się nastoletni Atom, i nowy bohaterowie min. Argent, Risk, Joto i Prysm. Na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie. Był nim Jarrod Jupiter, znany jako Haze. Nowi i starzy Tytani połączyli siły, aby wspólnie pokonać Haze. Walka nie obeszła się bez strat. Podczas starcia zginął Joto, za śmierć, którego obarczał się Roy.

Po burzliwym konflikcie z Vandal Savage, który zagrażał życiu Roy’a i jego córki, została uformowana nowa drużyna Titans. W jej szeregach znaleźli się min. Arsenal, Nightwing i Troia (nowa identyfikacja Donny Troy). Tragicznym okazał się niefortunny bieg wydarzeń z Indigo, cybernetyczną dziewczyną, która na świat uwolniła androida Supermana. Droid zabił Lilith oraz Donne Troy. Roy obwiniał się, że nie był w stanie uratować przyjaciółek.

Roy rozstał się z Tytanami i uformował nową drużynę, Outsiders. Główna baza mieściła się pod przedmieściami Nowego Jorku. W szeregach Outsiders znaleźli się Metamorpho, Grace, Thunder oraz Indigo, której pamięć została wyczyszczona. Obecność Indigo spowodowała rekrutację jeszcze jednego członka. Był nim Nightwing. Outsiders zmierzyli się z wieloma zagrożeniami min. Gorilla Grodd i Brother Blood, który postrzelił Roy’a w klatkę piersiową. Łucznik cudem uniknął śmierci.

Roy szybko wyleczył się z groźnych ran. Niedługo potem zmierzył się z Deathstroke’m, który chciał go zabić. Arsenal wyszedł zwycięsko z pojedynku. Pomogła mu w tym znajomość relacji Batmana z Deathstroke’m. Życie Roy’a raz jeszcze było zagrożone. Tym razem ze strony Constantine Drakona, arcywroga Green Arrowa. Przestępca porwał Roy’a, pozostawiając go w śmiertelnej pułapce. Z odsieczą przyszli mu Outsiders.


Roy Harper – Red Arrow

Infinite Crisis wpłynęło na Outisders i Roy’a. Chłopiec przestał czuć się bohaterem. Nie pomagało mu w tym aresztowanie Black Lightinga, oskarżonego o popełnienie morderstwa. Arsenal odszedł z Outsiders. Przywództwo przekazał Nightwingowi. Hal Jordan nie zapomniał o dawnym pomocniku Oliviera. Zaproponował mu miejsce w Justice League. Roy przyjął propozycję. Zmianie uległ dotychczasowy strój i rynsztunek. Od teraz znany był jako Red Arrow. Czerwony łucznik był cenionym członkiem Justice League. Wdał się w przelotny romans z Hawkgirl, który szybko dobiegł końca. Roy opuścił ich szeregi na moment. Powrócił po śmierci Batmana. Decyzja pozytywnie wpłynęła na jego relacje z Green Arrowem. Dotychczasowe kontakty były napięte. Dzieliło ich mnóstwo niejasności. Postanowili zostawić za sobą nieporozumienia i zacząć współpracować na nowo.

Po raz kolejny otrzymał od życia “nóż w plecy”. Prometheus odciął Roy’owi jego prawe ramię, a Lian została zamordowana z rąk Electrouctionera. Roy przebudził się po kilku dniach. Był zrozpaczony i roztrzęsiony. Otrzymał specjalną protezę, która miała zastąpić jego prawie ramię. Proteza została bezpośrednio podłączona do jego układu nerwowego, dzięki czemu mógł nią poruszać. Niestety niosło to za sobą skutki uboczne. Roy był wrażliwszy na ból. Nie mógł pogodzić się ze stratą córki i ramienia.

Po raz kolejny uzależnił się od narkotyków. Ścigała go wizja zmarłej córki, która dodatkowo nasycała rosnący w nim gniew. Porzucił swoją tożsamość i powrócił do poprzedniego pseudonimu – Arsenal. Żywił ogromną nienawiść do Green Arrowa, którego obarczał za odebranie mu zemsty, i zastąpienie miejsca zmarłej córki przez Mia Dearden. Arsenal zaczął współpracować z Cheshire. Porzucił za sobą litość dla wrogów. Od teraz posługiwał się drastyczniejszymi metodami podczas starć z przestępcami. Razem z Chesire chcieli zamordować Deahstroke’a. Zrezygnowali z tego, kiedy najemnik zaproponował im możliwość sprowadzenia Lian zza grobu. Cheshire zgodziła się bez zastanowienia, lecz Roy nie podzielał jej myśli. Był przekonany, iż Lian jest w lepszym miejscu, z którego nie należy jej zabierać. Razem z Cheshire pomogli Deahstroke’owi uratować jego syna Jericho. Roy i syn najemnika utworzyli nową grupę Tytanów.