Roy Harper (Speedy, Arsenal, Red Arrow)

Roy Harper zadebiutował w komiksie „More Fun Comics #73” z 1941 roku. Twórcami postaci są Mort Weisinger i George Papp

Kim jest Roy Harper?

Roy Harper, wychowywany przez ojca leśniczego, został sierotą, gdy ten zginął w pożarze. Uratowany przez naczelnika medycyny plemienia Navajo, Brave Bowa, Roy dorastał ucząc się łucznictwa i podziwiając superbohatera Green Arrow. Po śmierci Brave Bowa, Green Arrow adoptował Roya, który przyjął pseudonim Speedy i stał się jego pomocnikiem. Speedy dołączył do grupy Teen Titans, ale po pewnym czasie znalazł się w kryzysie i rozpoczął zażywanie narkotyków. Po krótkiej przerwie w relacjach z Oliverem (Green Arrow) i rehabilitacji, Roy ponownie dołączył do Teen Titans i założył własny zespół muzyczny. Współpracując z Agencją ds. Walki z Narkotykami, Roy stał się agentem fikcyjnej agencji CBI. Podczas jednej z misji zakochał się w zabójczyni, Cheshire, z którą miał córkę, Lian. Cheshire przekazała opiekę nad Lian Royowi. Roy przeniósł się do Irlandii Północnej, a następnie do Los Angeles, gdzie pracował jako detektyw i wychowywał córkę, jednocześnie godząc się z Oliverem.

Roy rozpoczął pracę dla agencji szpiegowskiej Checkmate pod dowództwem Sarge Steela. Tam nawiązał więzi z agentem Martinem Santosem i poszerzył swoje umiejętności bojowe, przyjmując nową tożsamość „Arsenal”. Gdy Titans, drużyna superbohaterów, do której Roy należał, znalazła się pod presją rządu po dewastującej walce z Wildebeests, Roy został poproszony o mediację. W obliczu rosnącej presji ze strony rządu i mediów, Roy namówił lidera Titanów, Dicka, do tymczasowego ustąpienia z funkcji. W rezultacie Roy, jako Arsenal, objął przywództwo w drużynie. Pomimo wyzwań i ciągłej presji rządowej, Roy zdołał przywrócić niezależność Titanów i wprowadzić nowe inicjatywy. Jednak po serii wydarzeń zdecydował się rozwiązać drużynę. Ostatecznie, gdy agencja Checkmate próbowała go zmanipulować, Roy zerwał z nimi kontakty i wrócił do roli zwykłego superbohatera.

Roy Harper w New52

Przeszłość Roya została zmieniona. W nowej wersji, jego rodzice byli leśniczymi, którzy zginęli w pożarze lasu. Roy został wychowany w plemieniu Spokane w Seattle, a nie w Arizonie, jak wcześniej. Kiedy jego opiekun, Big Bow, został zabity, Roy myślał, że sam go przypadkowo zabił pod wpływem alkoholu. Lata później odkrył, że za śmiercią Big Bow stał skorumpowany szeryf. Roy doprowadził go do sprawiedliwości wspólnie z Oliverem Queenem. W nowej kontynuacji Roy przez lata był oddzielony od Olivera i był częścią grupy „Outlaws”, gdzie wszedł w miłosną relację z Starfire. Jego uzależnienie od heroiny zostało chwilowo przedstawione jako alkoholizm, ale później skorygowano to. W pewnym momencie, po nawrocie do nałogu, Roy próbował sprowokować Killer Croca do zabicia go, ale zamiast tego nawiązał z nim nieprawdopodobną przyjaźń.

Współczesne przygody Roya Harpera

Roy został przywrócony do życia, ale postanowił nie ujawniać swojego powrotu. Zamiast kontaktować się z przyjaciółmi, porzucił swoje rzeczy i zaczął podróżować autostopem. Departament Operacji Extranormalnych jest świadomy jego wskrzeszenia, a Cameron Chase przygotował na ten temat raport dla dyrektora Bonesa. W raporcie zwrócono uwagę na przywrócone elementy historii Roya, takie jak narodziny i śmierć jego córki, Lian Harper. W barze w Nowym Meksyku Roy pozwolił się pobić mężczyźnie, sugerując, że może ponownie myśleć o samobójstwie. Jednak kiedy barman przypominająca Lian została zagrożona, Roy stanął w jej obronie i pokonał napastnika. Po „Dark Crisis” okazało się, że Lian żyje. Została uprowadzone razem z Oliverem przez Amandę Waller. Roy i Dinah zaczęli poszukiwania Amandy mając nadzieję, że przekonają ją do ujawnienia miejsca przebywania ich bliskich.

Moce Roya Harpera

Roy jest ekspertem w łucznictwie, został wyszkolony przez Green Arrow. Nie posiada nadnaturalnych mocy, ale jest wysoce wyszkolonym wojownikiem, ekspertem od broni oraz doświadczonym szpiegiem i taktykiem.