Dick Grayson (Nightwing)

Richard John „Dick” Grayson został stworzony przez Billa Fingera i Boba Kane’a i pierwszy raz pojawił się w „Detective Comics #38” w kwietniu 1940 roku jako oryginalny Robin. W „Tales of the Teen Titans #44” wydanego w lipcu 1984, Dick Grayson porzuca tożsamość Robina i przyjmuje imię Nightwing, stworzone przez Marva Wolfmana i George’a Pereza.

Historia Dick Graysona

Dick Grayson był cyrkowym akrobatą i jednym z członków „Latających Graysonów”. Podczas przygotowywania do występu, Dick podsłuchał jak dwóch gangsterów, próbuje wyłudzić haracz za ochronę od właściciela cyrku. Właściciel odmówił, a gangsterzy w odwecie uszkodzili liny trapezu. Podczas pokazu trapez, na którym wisieli rodzice Dicka, pęka, powodując śmierć Johna i Mary. Za nim Dick udał się na policję, trafił na Batmana, który ujawnia, że dwaj gangsterzy pracują dla Tony’ego Zucco, bardzo wpływowego mafiozy, i że ujawnienie informacji, które posiada chłopak, doprowadzi do jego śmierci. Batman opowiada młodemu Graysonowi o śmierci swoich rodziców, Dick prosi Batmana, by mógł zostać jego pomocnikiem. Po długim treningu Dick przyjął tożsamość Robina, a Bruce Wayne oficjalnie adoptuje dwunastoletniego chłopaka. Walkę przeciw Zucco Dynamiczny Duet, rozpoczął od przerwania jego szantaży i działalności hazardowej, po czym zwabili Tony’ego Zucco na plac budowy, gdzie go aresztowali.

W „The Brave and the Bold #54” Robin sprzymierza się z Aqualadem i Kid Flashem, by powstrzymać Mistera Twistera. Później troje młodych bohaterów łączy siły ze Speedym i Wonder Girl, by uratować członków JLA od psychicznego niewolnictwa. Dotychczasowi pomocnicy członków Ligii Sprawiedliwości postanowili stworzyć swoją własną drużynę, przyjmując nazwę Młodzi Tytani. Przez szereg taktycznych umiejętności nabytych podczas treningu u boku Batmana, Robin szybko zostaje przywódcą drużyny, nim ta rozpadła się parę lat później.

Przed wydarzeniami z Crisis on Infinite Earths dojrzewający Dick Grayson męczy się rolą młodego pomocnika Batmana, przez co przyjmuje tożsamość Nightwinga. Okazjonalnie powraca do pomagania Batmanowi oraz swoim następcą w roli Robina – Jasona Todda i Tima Drake’a, którego Dick traktował jak swojego młodszego brata. Gdy Bane złamał Batmanowi kręgosłup, Bruce wybiera Jean-Paula Valley jako swojego zastępcę w roli Batmana nie chcąc obciążać tą rolą Dicka, bojąc się jego chęci zemsty na Bane’ie. Jednakże, gdy Valley udowodnił, że jest zbyt nieprzewidywalny, by być Batmanem, Bruce poddaje się rygorystycznej rehabilitacji przy pomocy dr. Shondry Kinsolving i Lady Shivy. Po odzyskaniu sprawności pokonuje Valleya z pomocą Dicka i Tima. Bruce postanawia rozważyć Batmana i jego misję, w tym celu opuszcza Gotham, wyznaczając Graysona na swego następcę. Podczas działania jako Batman, Dick doświadcza stresu, który Bruce musiał znosić jako Mroczny Rycerz, jednocześnie mierząc się z najnowszymi przeciwnikami Bruce’a takimi jak Killer Croc.

Później Dick rozważa porzucenie roli Nightwinga, póki Alfred nie ujawnia dokumentów łączących rodzinę Graysonów z Księciem Kravii. W Kravii Grayson pomaga obalić morderczego przywódcę kravian i zapobiec czystkom etnicznym, podczas którego dowiaduje się, że jego rodzice byli świadkami śmierci prawdziwego Księcia Kravii i zastąpienia go sobowtórem. Po tych wydarzeniach wraca do roli Nightwinga. Dick postanawia rozwiązać serię morderstw w Bludhaven, do którego później się przenosi, uznając, że miasto potrzebuje ochrony. Chroni miasto przez pewien czas, stawiając czoła nowym przeciwnikom jak Blockbuster, czy Torque jednocześnie pomagając zdewastowanemu przez trzęsienie ziemi Gotham, które zostaje później określone ziemią niczyją, póki nie zostanie odbudowane. Gdy Liga Sprawiedliwości znika w przeszłości podczas walki z prastarym czarownikiem Gamemnaem, Nightwing zostaje wybrany jako lider rezerwowej Ligii utworzonej przez program bezpieczeństwa stworzony przez Batmana. W końcu oryginalna Liga powraca, a Dick wraz z paroma członkami rezerwowej Ligii odchodzi, jednak Batman przyznaje, że Grayson udowodnił, że jest gotów na większą odpowiedzialność. Gdy Tarantula zabija Blockbustera, Dick opuszcza Bludhaven przez poczucie winy, że nie powstrzymał Tarantuli, mimo że miał okazję. Gdy powrócił do Gotham, by wykurować się po walce u boku Bruce’a z gangami, Bludhaven zostaje zniszczone przez Chemo.

Podczas Final Crisis Dick zamyka sklep w Nowym Jorku i wraca do Gotham, gdzie podczas „Battle for the Cowl” przyjmuje tożsamość Batmana i Damiana Wayne’a jako swojego Robina. Ten duet odwrócił relację Bruce’a i Dicka dając nam bardziej przyjaznego Batmana i mroczniejszego Robina. Podczas tego okresu, Dick Grayson jako Batman był członkiem Ligii. Podczas zaciekłej konfrontacji z Klubem Przestępców i tajemniczym doktorem Simonem Hurtem — utrzymującym, poprzez sfałszowane dowody, że jest Thomasem Wayne’em. Po swym powrocie do teraźniejszości, Bruce pokonuje Hurta, jednak pozwala Dickowi wciąż działać jako Batman wraz z Damianem jako Robinem, podczas gdy on sam rozpoczął przygotowania do programu „Batman Incorporated” i ujawnia siebie jako fundatora dla światowych misji Batmana.

W The New 52 Bruce Wayne znów jest jedynym Batmanem, a Dick jak reszta bohaterów jest teraz parę lat młodszy. W tej rzeczywistości Dick zostaje adoptowany przez Bruce’a w wieku 16, nie 12 lat, i w retrospekcjach zostaje pokazany w zmodernizowanym stroju Robina. Morderca Saiko torturuje C. C. Haly’ego, by ten zdradził mu tożsamość Nightwinga. Umierając w rękach Dicka C. C., zdradza mu, że cyrk ukrywa straszliwy sekret, po śmierci C. C.’ego Dick rozpoczyna związek z przyjaciółką z dzieciństwa Rayą Vestri. Badając sprawę, Dick natrafia na ślad super złoczyńcy Feedbacka. Podążając za wskazówkami Haly’ego, Grayson odnajduje Księgę Nazw. Okazuje się, że cyrk od lat trenował zabójców, a Grayson został wybrany, by zostać nowym Talonem dla Trybunału Sów, jednak gdy został adoptowany, jego miejsce zajął Saiko. Gdy Dick wrócił do jaskini Batmana, Bruce ujawnia, że obecny Talon jest jego pradziadkiem Williamem Cobbem. Dick postanowił zatrzymać odziedziczony cyrk w Gotham, planując tchnąć w niego drugie życie bez pomocy ze strony Bruce’a, współpracując razem z córką Tony’ego Zucco, Sonią Branch, w celu uzyskania pożyczki. Podczas „Death in the Family” Jimmy Calrk, jeden z przyjaciół Dicka, pracujący jako clown w cyrku zostaje zabity przez Jokera, który uwarzał Jimmy’ego za swoją marną podróbkę. Nightwing dowiaduje się, że Joker uwolnił z więzienia Rayę, oskarżoną o morderstwo Cobba, i zaraża ją toksyną, zmuszając do walki, nosząc prowizoryczny kostium Nightwinga. W końcu toksyna zabija Rayę mimo prób Dicka, by ją uratować. Na brzuchu dziewczyny Dick odkrywa wiadomość od Jokera, że jego kolejnym celem jest cyrk. Na miejscu Nightwing zostaje oszołomiony przez gaz i zaatakowany przez obsadę cyrku, dzięki czemu Jokerowi udaje się go pojmać. W rezultacie cyrk przepada, a członkowie cyrku obwiniają za to Dicka, odchodząc po pogrzebie Rayi i Jimmy’ego.

Dick staje się zgorzkniały, co zauważa Damian, któremu udaje się przemówić Nightwingowi do rozumu, jednak późniejsza śmierć Robina głęboko wstrząsa Graysonem, dodatkowo zostaje odrzucony przez Bruce’a, gdy każe mu pogodzić się ze śmiercią syna. Nightwing otrzymuje maila od Soni, która ujawnia, że Zucco wciąż żyje. Po namierzeniu gangstera przez Red Robina Nightwing przenosi się do Chicago, by aresztować Tony’ego Zucco. Gdy za Ziemię przybywa Syndykat Zbrodni, który pokonuje Ligę Sprawiedliwości, Nighywing zostaje pojmany, a jego tożsamość zostaje ujawniona światu. Dick przyjmuje propozycję Owlmana przy pomocy w pokonaniu Syndykatu, na którą Dick przystaje. Grayson zostaje poważnie pobity przez Ultramana i zostaje podłączony do Maszyny Mordercy. Gdy Batman i Luthor przybywają, by go uwolnić, Lex zatrzymuje serce Dicka, by oszukać system maszyny. Rozwścieczony tym, co zrobił Luthor, Batman atakuje go, jednak Lex mówi mu, że wciąż jeszcze można uratować chłopka. Po odratowaniu Grayson przyłącza się do Cyborga, Batmana i Catwoman i razem uwalniają Ligę z macierzy Firestorma. Na koniec widzimy Dicka w jaskini razem z Batmanem, który mówi mu, że musi posłać go na najniebezpieczniejszą misję ze wszystkich do tej pory.

Dick zostaje zwerbowany do Spirali, przez Pana Minosa, z polecenia Heleny Bartinelli. Dick pracował jako szpieg dla Batmana w szeregach Spirali, ze względu na ich program demaskowania bohaterów poprzez zbieranie DNA i tworzenie broni meta-biologicznej. Później Minos zdradza Spiralę i ujawnia wszystkie sekrety. Podczas akcji „Batman and Robin Eternal” Grayson współpracuje z innymi członkami Bat-Rodziny przeciw bezwzględnej przestępczyni znanej jako Matka. Planem Matki było wywołanie światowego chaosu, uzasadniając to, że silni, którzy przeżyją, odbudują silniejszy świat. Grayson i inni członkowie Rodziny pokonują ją. Na koniec Dick spotyka się z Batmanem, zapewniając go, że w przeciwieństwie do Matki nigdy nie narzucał im swych ideałów, ale po prostu dał im przykład, który postanowili naśladować. Gdy Trybunał Sów wszczepił Damianowi bombę, zaszantażowali Dicka, by ten dołączył do ich organizacji, choć wszyscy zdawali sobie sprawę, że wykorzysta on swoją nową pozycję do zniszczenia Trybunału. Na koniec okazuje się, że wszystkie informacje dotyczące Dicka zniknęły z całego świata, pozwalając mu odzyskać swoją pozycją jako Nightwing.

W Rebirth Dick powrócił do bycia Nightwingiem oraz znów jednoczy się z Tytanami, po nieoczekiwanym powrocie Wally’ego Westa. W swojej solowej serii Dick, łącząc siły z mścicielem znanym jako Raptor, z którym planują zniszczyć Trybunał Sów od środka, czego nie pochwala Barbara Gordon. Mimo że Raptor zgadza się nie zabijać, udaje mu się wkręcić Dicka w plan, wskutek którego giną członkowie Trybunału w Sydney. Po oszołomieniu Graysona Raptor udaje się do Gotham i porywa Bruce’a Wayne podczas konferencji. Nightwing mierzy się z Raptorem w opuszczonym cyrku w Paryżu, gdzie Raptor ujawnia, że był on zakochany w matce Dicka i razem okradali bogatych i wpływowych mieszkańców Paryża. Raptor przyznaje się, że obserwował Dicka od wielu lat, podczas których wzrosła w nim nienawiść do Bruce’a, który reprezentował wszystko, z czym walczyli razem z Mary. Dick pokonuje Raptora i ratuje Bruce’a w samą porę. Po team-upie z Supermanem i powstrzymaniu Doctora Destiny Dick przenosi się do Bludhaven, dowiedziawszy się, że tego właśnie miasta chronił przed-Flashpointowy Nightwing. W Bludhaven spotyka grupę rehabilitacyjną super przestępców zwaną Run-Offs, w której skład wchodzą przeciwnicy, których Dick pokonał w przeszłości razem z Bruce’em. Okazuje się, że Run-Offs zostali wrobieni w przestępstwa dookoła świata, Dick postanawia pomóc im odpowiedzialne za to osoby. Po rozwiązaniu sprawy i oczyszczeniu imion członków grupy Dick zaczyna spotykać się z ich liderką Shawn Tsang, znanej wcześniej jako Defacer. Shawn zostaje później porwana przez Profesora Pyga, po tym, jak Dick dowiaduje się, że kobieta może być w ciąży z jego dzieckiem. Nightwing łączy siły z Damianem i razem odnajdują Pyga i ratują Shawn.

Umiejętności Dick Graysona

Dick Grayson jest uzdolnionym atletą i ekspertem w akrobatyce posiadającym szczyt sprawności fizycznej dzięki treningom rozpoczętym w bardzo młody wieku. Rygorystyczny trening pod okiem Batmana zapewnił mu wiedzę w takich dziedzinach jak kryminologia, szermierka, podstępność oraz wielu innych dyscyplinach. Udowodnił, że ma naturalne umiejętności w odczytywaniu mowy ciała innych, potrafiąc przewidzieć kolejny ruch przeciwnika oraz rozpoznać, gdy ktoś kłamie. Tak jak Batman posiada silną wolę, dzięki której jest zdolny oprzeć się atakom telepatycznym. Dick opanował parę sztuk walki takich jak aikido, boks, eskrima, jeet kune do czy jujitsu. Pod opieką Bruce’a Dick miał dostęp do najlepszego szkolnictwa, przez co potrafi płynnie mówić po fransucku, po hiszpańsku, rosyjsku, po mandaryńsku, kantońsku, włosku i persku. Jest również doświadczonym strategiem o doskonałych umiejętnościach przywódczych. Dodatkowo umiejętności interpersonalne Dicka i jego wysiłek, by pozostać w kontakcie z innymi bohaterami, czyni go mistrzem w jednoczeniu i inspirowaniu społeczności superbohaterów.