Killer Croc

Killer Croc DC Comics

Postać Killer Croc’a została stworzona przez Gerry’ego Conway’a i Dona Newtona.


Życiorys Waylona

Waylon Jone, znany jako Killer Croc, jeden z najsilniejszych przeciwników Batmana, zadebiutował w Batman #357” z 1983 roku. Waylon od małego cierpiał na rzadko spotykaną, genetyczną chorobę skóry. Choroba upodobniła go do zmutowanego gada. Podobnie było z zachowaniem. Waylon spotkał się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Bezustannie szydzili z niego i obrażali. Identyczna sytuacja była w domu. Waylon wychowywany był przez wujka, który nie dążył chłopca serdecznością. Każdego dnia szydził ze swojego wychowanka, przypominając mu, jak bardzo jest odrażający. Waylon szukał upustu emocji w treningach samoobrony. Nawet przez pewien czas brał udział w starciach zapaśniczych. Niestety, nie pomogło to chłopcu w powstrzymaniu rosnącej żądzy. Rosnącą w nim złość pogłębiał szydzący z niego wujaszek. Waylon nie wytrzymał i pewnego dnia zamordował go. To właśnie wtedy Waylon zszedł na przestępczą ścieżkę życia. Po tym incydencie trafił za mury więzienne. Spędzone lata w więzieniu niczego go nie nauczyły. Zaakceptował drzemiącą w nim zwierzęcą naturę. Po wyjściu z więzienia dokonał wielu morderstw, nim spotkał się twarzą w twarz z Batmanem i Robinem, którzy go pokonali.

Im bardziej mijały lata, tym bardziej rozwijała się choroba Waylona. Skóra pokryła się mnóstwem zielonych łusek. Ewolucji uległo uzębienie i pazury. Wyglądem przypominał zmutowanego aligatora. Jest niewiele osób, które mogą się z nim równać. Jednym z wyjątków jest Bane. Pierwsze starcie Killer Croca z Banem skończyło się tragicznie dla tego pierwszego. Waylon zlekceważył swojego przeciwnika. Poskutkowało to silnym poturbowaniem i ciężkimi ranami. Bane połamał swojemu przeciwnikowi obydwie ręce. Połamany Killer Croc trafił do więzienia, gdzie długo leczył rany. Nim złamane kości zrosły się, zbiegł z więzienia. Dawne upokorzenie ze strony Bane’a były przyczyną do rosnącej żądzy zemsty. W końcu odszukał Bane’a. Doszło między nimi do rewanżowego starcia. Walka odbyła się w Gothamowskich kanałach. I tym razem jedna z rąk Killer Croca została złamana. Mimo tego, duch walki nie opuścił zielonego stwora. Toczył bój dalej, aż zakończył się remisem.

Od małego Waylon zmagał się z agresją i brakiem akceptacji. Nie mógł, ani przez chwilę, zaznać spokoju ducha. Zbiegł z Gotham do Nowego Orlean, gdzie udało mu się odnaleźć upragniony spokój. Pozwoliły mu na to Orleanowskie bagna. Mógł na nich wyzwolić zwierzęcą naturę. Mimo iż mógł zapomnieć o istniejącym świecie, reszta świata nie zapomniała o nim. Batman upomniał się o dawnego wroga. Chciał sprowadzić Croc’a do Arkham, ponieważ nie mógł pozwolić, aby swobodnie po świecie szalało takie zagrożenie. Waylon dostał pomocną dłoń od Swamp Thinga. Władca bagien zaproponował Bruce’owi, aby ten zgodził się na pozostawienie Killer Croca na wolności. Batman przystanął na propozycję. Po kilku latach Killer Croc zatęsknił za dawnym życiem. Opuścił bagna i wrócił do życia na przedmieściach w Gotham.


Historia z New52

Killer Croc został osadzony w Arkham Asylum. Poznał tam pewną kobietę, Sybil Silverlock, z którą się związał. Związek nie potrwał długo, lecz Killer zdążył się z nią zżyć. Kobieta poinformowała Waylona o jej córce, Olive. Poprosiła go, aby ten zaopiekował się jej córką, jeśli kiedykolwiek opuści Arkam Asylum. Okazja do spełnienia obietnicy nadarzyła się, kiedy Arkham Asylum uległo destrukcji. Killer Croc zbiegł tunelami, które doprowadziły go do Gotham Academy. Miejsca, gdzie uczęszczała Olive. Croc natychmiast odnalazł dziewczynkę. Obserwował ją przez pewien czas z ukrycia. Olive wyczuła obecność obcego. Nie odrzuciła go. Z czasem zaprzyjaźnili się. Killer Croc poinformował dziewczynkę, iż jej matka znajduje się w stanie śpiączki. Waylon nie mógł długo ukrywać się w Gotham Academy, gdzie w pobliżu czuwał Batman. Mroczny Rycerz dowiedział się o obecności stwora. Natychmiast przystąpił do bezpośredniego ataku. Killer zbiegł przed obrońcą Gotham, zabierając ze sobą Olive. Wspólnie uciekli na pobliskie bagna. Przeciwnik Batmana zdawał sobie sprawę, iż Olive nie może zostać z nim na zawsze. Opuścił dziewczynkę, prosząc ją, aby ta kiedyś go odszukała.